Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Noutati si prezentari

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-17, 14:13   #1
stuparu_mihairadu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 421
Member of:
[Oltcit]
Default Proiect viitor competitii audio

Va salut cu respect,

Dupa cativa ani de pauza pe forumul acesta, revin cu un nou topic / proiect.

Fiind pasionat de domeniul audio de cativa ani si terminand in casa cam tot ce puteam pe parte de linie audio, imi indrept atentia spre masina.

In momentul de fata sunt inca in faza de achizitionare.
Proiectul ar viza 4 amplificatoare si boxele aferente plus evident tot ce inseamna instalatia de sunet.

Fiind totusi inca noob in car audio, o sa am nevoie putina de ajutor pe partea de condensatori, filtre, baterii mai puternice etc.

Am in momentul de fata 3 din cele 4 amplificatoare (dorite) pe care vreau sa le folosesc .

Este vorba de un singur model de amplificator si anume Alpine MRV 1000.

Evident, dupa ce o sa fac rost si de al 4-lea o sa pot sa-mi indrept atentia spre difuzoare.

Ce anume ar fi recomandat? Care ar fi cel mai indicat? La competitiile de profil, urmarind un SPL cat mai mare, care ar fi combinatia ideala?

Nu am lucrat / folosit niciodata difuzoare de ordinul sutelor de W, mai ales in frecvente atat de joase.

Se poate un SPL mare si o putere mai mica difuzorului?
E de dorit un difuzor cat mai mare ca valoare pt a-l putea controla mai usor?


Principiile stiu ca-s acelasi in mare, dar in casa e una sa potrivesti amplificatorul cu pickup-ul si boxele, iar in masina o sa fie alta mancare de peste cand o sa trebuiasca sa "bubuie" toate 4 amplificatoarele simultan si cu fluctuatii cat mai mic.

O zi buna.
stuparu_mihairadu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -