Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-05, 03:17   #31
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Deci nu m-am gandit numai eu la asta?

Zilele trecute am montat unul intr-un club si in timp ce il setam m-am gandit exact la chestia asta. 2496 este un procesor de sunet in timp real (putin spus crossover), cu extrem de multe facilitati, dupa cum probabil stii. Daca ne gandim doar la cele 6 iesiri setabile fiecare in parte, la EQ-urile dinamice, la limitere, la posibilitatea de a calibra sistemul automat pana si in functie de temperatura spatiului...si la multe altele, ar fi un lucru extraordinar. Dar trebuie avut in vedere ca un asemenea aparat nu ar fi permis niciodata intr-o competitie de sound pentru simplu fapt ca e un produs ce provine din domeniul Pro si nu auto. Si are si un mic dezavantaj. Iesirile nu sunt suficient de puternice pentru a duce amplifurile grele folosite azi. Daca e sa mergi cu un pre-amplif dedicat dupa el, mai merge. Dar daca e sa bagi un 2496 merita deja sa mergi pe tri-amplificare pe fiecare gama de frecventa in parte. Incearca sa iti imaginezi cat de mult se complica sistemul. Nu spun ca nu ar merita, dar spun ca masina ar trebuie sa fie extrem de bine pregatita ca sa poti sa beneficiezi de ce stie sa faca aparatul asta.


Si sa ajungi sa bagi un 2496 in masina, fara un RTA la indemana nu ai cum sa-l folosesti. Din experienta iti spun ca modificarile pe care le faci tu cu EQ-urile dinamice se traduc cu totul altfel in ceea ce se aude, fata de ceea ce iti arata el in grafic. Risti sa obtii un sistem lipsit de liniaritate si mai grav, un sistem destul de greu de controlat. Dar intreadevar, daca reusesti sa pui la punct un sistem care are la baza acest procesor si sa-l reglezi la linie, cum scrie la carte... ar fi probabil ceva demn de ascultat, fara nici o alta discutie. Oricum, ideea este interesanta si cel putin din punctul meu de vedere, ramane intr-un plan mai mult sau mai putin apropiat. Daca o sa vrei sa incerci asa ceva, da-mi de stire. Cine stie ce iese...
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-06-05, 12:10   #32
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default

nu stiu daca pana la urma voi merge pe acest model dar ideia de a folosi in crossover ( de casa ) in loc de unul auto mi-e mai la indemana. legat de faza cu legalitatea se pare ca exista o mica bresa in regulamentul EMMA, dupa care eu imi fac masina. oricum la reglaje o sa se baje un profesinist,cineva care face instalati de club
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-05, 00:50   #33
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

La ce bresa a regulamentului te referi? S-ar putea sa fie ceva interesant.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 00:34   #34
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default

cu exactitate nu se precizeaza ca nu poti folosi si alte intrumente de muzica (gen cel de casa), doar ca ele trebuie alimentate de la masina , si nu trebuie sa depasesti categoria la care esti inscris.
deci se poate intelege ca ai voie, momentan astept un raspuns oficial din partea lor.
vedem ce o sa fie
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 22:32   #35
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

In the \"Expert\" Category there is no limitation on price or technical modifications.

Power Classifications:

Competitors in this Category will be separated into two categories:

Expert Unlimited

Expert Sound Only
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 13:25   #36
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default

da eu vrea sa intru la categoria amatori 300 dau la sisteme pana in 4000 de euro.acolo e batalia mare
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 20:04   #37
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

http://www.emmanet.com/Rules/generals05.htm
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-06-05, 22:43   #38
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Bad_bo2k...poate iti este de ajutor...
Uite o statie care scoate 1500W RMS in 2 ohm... si poti sa folosesti 2 si sa le pui in bridge si sa scoti 3000W RMS in 4ohm...
Amplificatorul este un Boss Riot 2500D
Link: http://www.cardomain.com/item/BOSRT2500D
Pretul este de 220$ undeva la 600 de dolari aduci 2 bucati din state...
blak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -