Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 07-04-05, 00:44   #1
bugtuner

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Default Se pot lega 2 canale la un player 4x 45W

Stiu ca HU ce au 4 canale, sunt totusi stereo, deci diferenta de sunet apare numai pe doua canale dreapta si stanga .Deci ,dupa logica mea pe fata dreapta scoate acelasi sunet cu spate dreapta si pe fata stg cu spate stg. Chiar daca exista cate un final pe fiecare canal semnalul primit la intrare este identic ca forma ( amplitudinea se poate modifica din Balance sau Fade).
Intrebarea mea este, se pot conecta in paralel ( plus la plus ; minus la minus ) canalele fata cu cele spate ( fata dr cu spate dr si fata stg cu spate stg). S-ar obtine astfel mai multa putere ca stim ca un canal are maxim 18-20 Rms, daca daca pun finali in paralel as obtine 30-35 Rms pe 4 ohm ? ( o sa am 2 canale nu 4)
bugtuner is offline   Reply With Quote
Old 07-04-05, 07:27   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

Nu se poate decat in cel mai rau caz sa arzi HU
viperu is offline   Reply With Quote
Old 07-04-05, 20:09   #3
bugtuner

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Default

Imi spui te rog si de ce nu se poate? Din cat stiu eu teorie, daca pun doua amplificatoare in paralel si scad impedanta la jumatate( difuzor de 2 ohm in loc de 4) teoretic as dubla puterea pe difuzor, nici unul din cele doua amplificatoare nefiind suprasolocitat, curentul prin un amplificator fiind exact ca atunci cand ar alimenta un singur difuzor de 4 ohm. Daca gresesc undeva te rog sa imi spui unde. Mi-e mie ca semnalele de intrare in cele doua finale nu sunt chiar identice si imi pot aparea distorsiuni. De la distorsiuni sa se arda?
bugtuner is offline   Reply With Quote
Old 07-04-05, 21:56   #4
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default

deci,de marit puterea nu ai sanse....si e destul de simplu raspunsul,HU nu are 4 finali daca are 4 iesiri ,ci are un singur final care scoate pe 4 canale sa zic asa...si la HU nu e ca la amplificatoare,,,si amplificatoarele nu stiu toate asa zisul \"Bridge mode\" si nu sunt toate stabile in 2 ohm sau chiar 1 ohm,ci doar unele dintre ele...deci mai bine nu incerca chestia asta pt ca exista riscul sa iti arzi finalul la HU....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 00:28   #5
bugtuner

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Default

Am crezut ca fiecare canal are amplificatorul (finalul) lui, poate ca atunci mergea. Cand spui \"Bridge \" la amplificatoare te referi la conexiunea in paralel ( intrarile plus la plus si minusurile la minus, si iesirile la fel) sau te referi la cealalta schema de cuplare,( care nu stiu cum o cheama ,poate sti tu), cand un amplificator iti amplifica direct semnalul primit, iar celalalt acelasi semnal dar defazat cu 180 de grade si la iesire cuplezi plusul de la fiecare amplificator la difuzor si minusurile le lasi in aer. Ca eu m-am referit la prima schema. Daca semnalul de intrare era acelasi, si avea amplificator pe fiecare canal mergea?
bugtuner is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 00:44   #6
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

bugtuner
tu stii ceva teorie dar stii cum se zice
\"teoria ca teoria dar practica te mananca\"

metoda punerii in paralel a amplificatoarelor se poate aplica numai in anumite CONDITII,cele mai importante-amplificatoare realizate identic si acelasi nivel la intrare-daca prima conditie o asigura fabrica(nu intotdeauna) cea de-a doua nu e realizata de aparat(intotdeauna la acelasi volum o sa ai o diferenta cat de mica-ordin mV)
-implicit la iesire o sa ai nivele de semnal total diferite-ampliful care scoate mai mult are drept sarcina si difuzorul si ampliful care scoate mai putin(automat acesta va fi distrus-testat si vazut)
nu e nici o problema de distorsiuni

PS un HU cu 4 iesiri nu are neaparat un final, poate avea la fel de bine 2 sau chiar 4
__________________
M Power
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 01:27   #7
bugtuner

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Default

Pai atunci hai sa imi verific teoria :P .Presupunem ca avem un HU cu 4 finali, identici, si desfac HU si introduc in doua finale acelasi semnal , semnalul original de la unul dintre ele il trag si la celalalt (sper sa nu fie impedanta de intrare prea mica si sa ard preamplificatorul).Pierd reglajul Fade dar nu ma intereseaza, ca acuma am semnale de intrare identice. Daca ar fi sa fie ce am zis eu pana acuma ( deci cuplez doi finali in paralel) ,teoretic as avea o putere dubla ( ca a unui singur final pe 4 ohm)
dar pe 2 ohm .Corect?
Scopul meu e sa obtin doua canale mai puternice,chiar daca pe 2 ohm, in loc la 4 mai slabe.
bugtuner is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 08:12   #8
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

da, ai avea o putere dubla insa pe un dif de 2 ohmi
(sunt curios ce dif o sa cumperi)

yo zic ca nu are rost sa desfaci hu si sa umbli in el
(parerea mea)
daca vrei neaparat sa folosesti doua canale pe un difuzor cumperi unul cu 2 bobine de 4ohmi si gata-problema rezolvata
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 18:53   #9
bugtuner

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Default

Ca difuzor tocmai la varianta aia ma gandeam , sa imi iau unul cu doua bobine de 4 ohm pe care sa le pun in paralel, si as fi obtinut un difuzor de 2 ohm.
Da ,eu tocmai aia ma chinui sa realizez sa cuplez cumva doua canale intr-un singur difuzor ( numai pentru bass bineinteles) .
M-am gandit si la varianta aia a ta sa cuplez cele doua canale pe cele doua bobine al unui difuzor cu doua bobine, dar nu stiu, daca trebuie sa fie semnalele perfect egale pentru a se auzi bine. M-am gandit ca o se auda distorsionat. Chiar nu stiu treaba asta ,deci daca as cupla canalele fata spate in acelasi difuzor ( cu doua bobine), fiecare canal printru filtru ce nu lasa frecvente mai mari de 350Hz s-ar auzi clar?

Ai perfecta dreptate, stiu un pic de teorie dar practic nu prea am pus mana in domenuiul asta ( in altele da)
bugtuner is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 19:03   #10
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

repet-nu e bine sa te bagi in aparat
doar daca ai niste minime conostinte(PRACTIC nu teoretic) ai putea

pune 2 canale(fata si spate stanga de ex-care au acelasi tip de semnal la intrare) la un dif cu 2 bobine si gata
in aceasta situatie nu o sa ai parte de distorisuni(dacat atunci cand o sa duci aparatul mai spre max)


PS dc nu-ti cumperi un amp separat pt. woofer
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 20:42   #11
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

Exista HU-uri care au iesire speciala pt subwoofer (ex: pioneer). Subwoofer-ul se leaga pe iesirea amplificata a boxelor din spate si se selecteaza din HU - Rear SP:S.W

Bridge sau paralel inseamna sa legi (-) de la un canal cu (+) de la celalalt si asta pt sistemele ce suporta asa ceva. Canalele puse in bridge sunt de fapt in antifaza de aici apare puterea dubla si impedanta de 1/2 din cat ai pe canal.
Mare grija cu finalii.
__________________
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 08-04-05, 21:41   #12
bugtuner

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 11
Default

Nu modific HU, ca daca pot cupla canalele fata-spate( stg de exemplu) la un difuzor cu doua bobine ( si nu am distorsiuni) sunt multumit. Teoretic( iarasi teoretic) o sa am puterea dubla pe acel difuzor ( fata de cea a uni singur canal cuplat la difuzor), nu?.
Imi iau doua difuzoare cu doua bobine fiecare, si cuplez cate un canale la fiecare bobina .(bineinteles canalele stg la un difuzor si cele din din dreapta la celalalt). Inaltele le las pe 4 difuzoare cu 2 cai.
Eu sunt curios cam care ar fi maximul ce il pot scoate doar de pe HU, ( sa storc cu alte cuvinte tot ce poate HU), de aia nu ma gandesc la sub cu amplificator.I-o is asa curios din fire.Dar bineinteles ca daca nu o sa-mi convina trec pe amp Sub!
Nu prea am inteles treaba cu cuplatul sub la HU ( ex cu Pioneer-ul)
Poti lega subwooferul direct la HU sau trebuie prin amplificator dar HU iti regleaza iesirea? Sau legi direct la HU dar ramai cu 2 boxe (fata) plus subwooferul?( pierzi boxele spate)?
bugtuner is offline   Reply With Quote
Old 09-04-05, 09:44   #13
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

La Pioneer poti lega subwooferu' direct pe iesirea boxelor din spate (asta inseamna ca ai 2 X 50W pe fata si 70W pt sub pe 2 ohmi).
Daca ai posibilitatea sa iti iei amplif pt sub, e pacat sa incerci tot felul de inginerii tehnice.
TAZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -