Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-14, 16:55   #1
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default cablu alimentare

masina este un passat b5 din 2003
am tras o tura de cabluri de 20mm2 pentru boxele din fata prin cutia ECU, pe partea stana pana in portbagaj (cablu semnal,RCA-urile, si alimentarea...)
Acum vreau sa va intreb, pe unde pot trage inca o tura de cabluri pentru subwoofer? am kit 50mm2, dar am inteles ca nu este recomandat sa instalez tot pe aceeasi parte, stiti careva daca exista vreo gaura pentru a putea trage cablul pe partea stanga? Multumesc
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 09:29   #2
hexis86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Re: cablu alimentare

Quote:
Originally Posted by ecsTazy View Post
masina este un passat b5 din 2003
am tras o tura de cabluri de 20mm2 pentru boxele din fata prin cutia ECU, pe partea stana pana in portbagaj (cablu semnal,RCA-urile, si alimentarea...)
Acum vreau sa va intreb, pe unde pot trage inca o tura de cabluri pentru subwoofer? am kit 50mm2, dar am inteles ca nu este recomandat sa instalez tot pe aceeasi parte, stiti careva daca exista vreo gaura pentru a putea trage cablul pe partea stanga? Multumesc
sper ca nu ai tras cablurile de semnal pe langa cele de curent...
hexis86 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 13:47   #3
The29031993

Stage 4
 
The29031993's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 228
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cablu alimentare

Din cate stiu cablurile de curent se pot trage impreuna. Parerea mea e ca poti trage un singur set de cabluri de 50mm2 sau mai mare si din portbagaj sa le distribui spre statii. Din curiozitate, despre ce putere e vorba?
In completarea ta dar si a colegului de mai sus: pe aceeasi parte nu se trag cablurile de curent si cablurile de semnal(rca) deoarece semnalul iti va fi afectat de un camp electromagnetic si vei avea distorsiuni. Probabil la asta te refereai cu "stiu ca nu se trag pe aceeasi parte".
The29031993 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-14, 14:29   #4
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: cablu alimentare

Este vorba de sw magnat charger 230 si o statie magnat tribal x one. Am pe partea dreapta am cablurile ptr sw de 50mm2 impreuna cu rca si semnal...iar pe stanga la fel dar de 20mm2. Nu simt sa fie distorsiuni doar la volum mare ceea ce mi se pare normal
ecsTazy is offline   Reply With Quote
Old 15-05-14, 20:45   #5
ecsTazy

Stage 5
 
ecsTazy's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 577
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: cablu alimentare

deci lamuriti-ma..e bine cum am facut sau e mai bine ca pe partea stanga sa fie doar cabluri RCA, iar pe dreapta doar alimentare?
ecsTazy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -