Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-13, 10:52   #1
AlexN

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 11
Default Probleme subwoofer

Salutare ! ...
Am un cielo 1.5 benzina si am cumparat un subwoofer pentru masina. BUN!
Am montat firele bine zic eu ...Firul + gros de la baterie pana in spate la statie am luat NULUL de pe caroserie si un fir l.am dus la casetofon.[firul il bagam printre "milioanele" de fire care intra in casetofon]
Bunn...dau drumu in statie intra curent [butonul POWER este aprins]
Problema este urmatoarea .. muzica merge dar subwooferul nu misca ... M.am gandit poate este din cauza casetofonului in spate am bagat cablurile RCA [rosu cu rosu ,alb cu alb]
CASETOFONUL ARATA CAM ASA ..[mai jos]
Mentionez ca am testat subwooferul pe alta masina si merge impecabil firele fiind montate in acelasi fel.

Multumesc!
AM pus mai jos [casetofonul,statia,subwooferul] cu imagini gasite pe internet ...deaoarece nu am poze facute
Multumesc inca 1 data.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	caset.jpg
Views:	94
Size:	162.3 KB
ID:	2766288   Click image for larger version

Name:	Statie.jpg
Views:	43
Size:	40.5 KB
ID:	2766289   Click image for larger version

Name:	subwoofer.jpg
Views:	51
Size:	125.2 KB
ID:	2766290  

AlexN is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 15:24   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Probleme subwoofer

Vezi setarile amplificatorului, sa fie setat pe LPF, si gainul sa fie setat corespunzator. Intelegi din manualul amplificatorului, daca nu ai manualul cautal pe google. N-ar strica sa masori daca pe firul de remote vin 12 V, desi cred ca vin din moment ce se aprinde ledul de power pe amplificator. Vezi si setarile din player, poate fi de acolo bass-ul reglat la un nivel mic, si de asta sa nu miste subwooferul decat foarte putin.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -