Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-13, 20:16   #1
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Insonorizant tip folie

Un bulk de 40 de folii, cam pentru ce suprafata ar ajunge?
Vreau sa insonorizez masina, in principal portierele.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 21:27   #2
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizant tip folie

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Un bulk de 40 de folii, cam pentru ce suprafata ar ajunge?
Vreau sa insonorizez masina, in principal portierele.
iti ajunge pt portiere ,plafon,si la portbagaj la roata de rezerva,usa portbagaj si probabil ramane si pt aripile interioare ceva...
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 22:18   #3
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizant tip folie

Asa intrebare, asa raspuns

Ca sa intelegeti la ce ma refer e ca si cum ai intreba : cat pot merge cu 40l de motorina? Si vine raspunsul: pana la mare si 3 drumuri de servici... Dar nimeni nu stie ce masina, de unde pleaca si alte informatii utile.

Revenind
1. Ce brand de material?
2. Ce dimensiuni au colile?
3. Ce masina?
4. Cate straturi?

Pui mana pe o ruleta si masori suprafetele ce doresti sa le lucrezi si inmultesti cu 20-25% si asa te apropii de necesarul de material.
Calculezi suprafata totala a materialului si vezi cu cat te incadrezi
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 23:25   #4
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizant tip folie

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Asa intrebare, asa raspuns

Ca sa intelegeti la ce ma refer e ca si cum ai intreba : cat pot merge cu 40l de motorina? Si vine raspunsul: pana la mare si 3 drumuri de servici... Dar nimeni nu stie ce masina, de unde pleaca si alte informatii utile.

Revenind
1. Ce brand de material?
2. Ce dimensiuni au colile?
3. Ce masina?
4. Cate straturi?

Pui mana pe o ruleta si masori suprafetele ce doresti sa le lucrezi si inmultesti cu 20-25% si asa te apropii de necesarul de material.
Calculezi suprafata totala a materialului si vezi cu cat te incadrezi
am uitat sa specific...nu am suprapus colile(doar un strat)...Silent coat am folosit 4 metri patrati 40 coli
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 23:42   #5
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Insonorizant tip folie

Quote:
Originally Posted by dan_tripon91 View Post
iti ajunge pt portiere ,plafon,si la portbagaj la roata de rezerva,usa portbagaj si probabil ramane si pt aripile interioare ceva...
Multumesc pentru raspuns !

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Asa intrebare, asa raspuns

Ca sa intelegeti la ce ma refer e ca si cum ai intreba : cat pot merge cu 40l de motorina? Si vine raspunsul: pana la mare si 3 drumuri de servici... Dar nimeni nu stie ce masina, de unde pleaca si alte informatii utile.

Revenind
1. Ce brand de material?
2. Ce dimensiuni au colile?
3. Ce masina?
4. Cate straturi?

Pui mana pe o ruleta si masori suprafetele ce doresti sa le lucrezi si inmultesti cu 20-25% si asa te apropii de necesarul de material.
Calculezi suprafata totala a materialului si vezi cu cat te incadrezi
Banuiesc ca acei cm2 care reprezinta suprafata unei portiere nu difera foarte mult de la o masina la alta. Cel putin, din punctul meu de vedere. Daca gresesc, imi asum.

Si ca sa-ti raspund sistematic asa cum mi-ai raspuns si tu mie, intrebarii mele fara logica..

1.Silent coat / dynamat / ground zero

2. dimensiunile unei coli 265 x 375mm

3. vw passat variant 2002

4. Cate straturi? ma gandesc doar la un strat. Vreau doar sa reduc zgomotul ce se aude din exterior cat mai mult cu putinta. Nu e suficient un strat? Nu vreau sa obtin performante in domeniul audio.
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 06:39   #6
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizant tip folie

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post


Banuiesc ca acei cm2 care reprezinta suprafata unei portiere nu difera foarte mult de la o masina la alta. Cel putin, din punctul meu de vedere. Daca gresesc, imi asum.
Gresesti
Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
Si ca sa-ti raspund sistematic asa cum mi-ai raspuns si tu mie, intrebarii mele fara logica..

1.Silent coat / dynamat / ground zero

2. dimensiunile unei coli 265 x 375mm

3. vw passat variant 2002

4. Cate straturi? ma gandesc doar la un strat. Vreau doar sa reduc zgomotul ce se aude din exterior cat mai mult cu putinta. Nu e suficient un strat? Nu vreau sa obtin performante in domeniul audio.
1,2. dynamat nu-mi aduc aminte sa gasesti in acele dimensiuni si numar de coli/pachet
3,4. Nu este suficient sa tratezi doar usile, foarte mult zgomot in timpul rularii vine din portbagaj la masina ta. Un strat de 2mm e ok, 2 straturi sunt perfecte. Conteaza foarte mult si calitatea materialului in acest caz. Eu zic ca daca pui un strat peste tot (usi, plafon, portbagaj, aripi spate, podea) este ok.

Atentie la cum il aplici! Daca nu ai rabdare, sunt sanse sa faci lucrarea degeaba.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 12:39   #7
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Insonorizant tip folie

Pai nu am zis neaparat ca vreau dynamat. Vreau insonorizant de o calitate acceptabila, care se gaseste in bulk-uri de 40 de coli.
Iar pe mine ma interesa, la dimensiunea masinii mele, cam cate bulk-uri a cate 40 de coli de dimensiunea de care vorbeam mai sus, am nevoie.

Banuiesc ca cea mai buna aplicare a colilor este cu acea rola, care le taseaza...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 18:10   #8
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizant tip folie

Aici ai raspunsul !!!
Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Pui mana pe o ruleta si masori suprafetele ce doresti sa le lucrezi si inmultesti cu 20-25% si asa te apropii de necesarul de material.
Calculezi suprafata totala a materialului si vezi cu cat te incadrezi
Sau te multumeste sa-ti zica cineva ca ai nevoie de 10 pachete si sa te trezesti ca ai luat prea mult sau prea putin ?


Si inca o intrebare, de ce acest fixism pe "40 coli" ?
Aceste pachete, ofera 4mp de material (SilentCoat, STP, Vikar, SGM etc.)

Gasesti o gramada de tutoriale pe Youtube cu si despre aplicarea materialelor insonorizante.

Last edited by Bigu; 04-02-13 at 18:15.
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -