Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-05, 18:26   #1
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default Rockford Fosgate, vreau si eu pareri despre.

Am primit un Rockford fosgate de la un prieten si inca nu l-am montat asa ca nush ce poate.As vrea sa stiu dak merita sa-l montez sau nu.Scoate intre 20-20.000 hz. Ar merge sa scoata in sub?(are bass boost 0-18db si posibilitate de legare in punte ).In masina mai am 4 difuzoare pioneer cele mai puternice fiind cele de pe spate Pioneer TS-E6990 6\"x9\" 3-cai (vedeti poza pt detalii)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tse6990spec_132.jpg
Views:	104
Size:	25.9 KB
ID:	16943  
__________________
IN CURAND! DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU PENTRU POSESORII DE ROVER MG TOATE MODELELE SI LAND-ROVER TOATE MODELELE PANA IN 2005 - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA DEDICAT ROVER MG LAND ROVER - ROVER MG LAND ROVER DEDICAT PENTRU TOATA GAMA ROVER-MG SI LAND-ROVER pana 2005!

Rover-MG Club Romania!
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 20-01-05, 23:19   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

E firma foarte buna dar nu se intelege nimic din diagrama ta. Cat scoate real pe canal ??? La cati ohmi ???
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 06:49   #3
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Tu ai dat specificatiile difuzoarelor...ce te intereseaza sa stii mai exact?ampliful sau pioneerele?Rockford fosgate sunt foarte foarte buni in ce priveste amplifuri, suburi si mai nou HU...tot ce tine de SPL in general...daca e de amplif poti sa il pui pe un sub...spune ce model e exact ca sa iti putem spune ce sub poate impinge...sa nu cumva sa arzi vreunul...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 14:15   #4
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default

Bun prieten ai bro'!
Are gusturi bune,nu oricum....Rockford Fosgate e super firma...dar daca nu ai si altceva cu ce sa combini amplifu ala...degeaba...adica tre sa iti iei un dif sa duca ....sau poate ai deja...ai zis ca inca nu l-ai montat,deci ai pe ce sa il montezi....zee si tu mai multe...ca asa..
bafta si asteptam in continuare specificatzii
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 18:01   #5
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default

pai nu am pe ce sa-l montez ca dif alea nu cred ca duc eventual sa-l las incet.
dati si voi un click pe poza aia de la difuzoare ca sa se vada , dak vreti sa vedeti ce scrie acolo.(am incercat sa o redim. ca sa se vada ceva dar n-am reusit).
voiam sa stiu dak merge sa pun rockfordul pe un sub ca sa stiu dak imi cumpar sub sau nu. oricum amplificatorul nui model f nou insa din pacate nu gasesc niste initiale sau un cod ceva pe el ca sa stiu ce model e . toata descrierea e scrisa pe spatele lui .
a scrie aici ca poate functiona stereo si in punte simultan.(sa fac un fel de 3 iesiri din 2 sau 2 in punte??).dak vreti va spun codul de bare dak va ajuta cu ceva si ca e facut in state. mai mult de atat nu va pot spune.
deocamdata in masina am un jvc ks-fx230 (4x15rms) care nu prea scoate cine stie ce si la el am cuplata o magazie jvc ch-x99.oricum dak dau volum peste 35 nu prea mai amplifica bassul.
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 18:19   #6
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default

hai ca am gasit si poze
am uitat sa va zic ca asa mi-am luat masina eu am sch decat dif din usi ca erau blaupunkt dar erau rupte
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	coaxpioneer_527.jpg
Views:	68
Size:	18.8 KB
ID:	17033   Click image for larger version

Name:	102_set_jvc_314.jpg
Views:	59
Size:	12.7 KB
ID:	17034  
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 19:19   #7
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Ce model e amplifu ? Din banda aia de frecventa nu ne dam seama decat ca nu este unul mono. Poate avea deci minim 2 canale !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 21-01-05, 19:29   #8
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default

pai 2 canale are . nu stiu ce model e fiindca nu scrie nimik care sa semene cu un id. scrie decat rockford fosgate si ce v-am scris eu voua.|(nu am cutie sau manual la el ,sa vad dak dau de el pe net cumva si va zic daca-l gasesc) cred ca am gasit ceva nu pot citi dekat mosfet amplifier si mai e ceva in fatza punch xxOSM sau xxxOSM(dsm??) nush ca e o picatura neagra acolo si mie ca dak o sterg sterg si ce scrie sub.
oricum dak ziceti ca e cat de cat ok pot sa-mi pun pe el 2 woofere(sau subwoofere ) de 80w rms? sau sa fie mai slabe?
hai ca am gasit ceva dak e asta punch 60dsm(dupa aspect asa ar parea ) si pt sub rockford recomanda o legare in punte si crossoverul pus pe low-pass.
sa-mi ziceti si mie conform specificatiilor din fisierul .pdf ,pe o legare in punte , ce putere imi recomandati pt sub si cateva sfaturi va rog.
Attached Files
File Type: pdf fattach_get_285.pdf (1.12 MB, 24 views)
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-05, 20:24   #9
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default

intrucat nu s-a mai scris de ceva vreme cer moderatorului inchiderea aceastui topic. mutumesc celor care mi-au rasp.
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-05, 21:58   #10
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

Cine ma ajuta si pe mine ???? Am un amplificator ALPINE model 3539 bridgeable power amplifier , cika are 300w RMS , vreau sa stiu si eu despre acest amplificator cand a fost produs ( anii) , si Watzzi RMS
pe net nu prea am gasit despre el, are o groaza de reglaje , nu scrie decat ce e mentionat mai sus pe el , si 2 canale cu posibilitate de a face punte in fine ma ajuta si pe mine cineva
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	aceleasi_ultime_reglaje_289.jpg
Views:	72
Size:	321.7 KB
ID:	17901  
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 04-02-05, 19:55   #11
AvataR

Stage 3
 
AvataR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 150
Default

ai mult mai multe sanse sa ti se raspunda dak faci un topic separat la \"sisteme audio\".
AvataR is offline   Reply With Quote
Old 04-02-05, 21:40   #12
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DRooPY\"
Cine ma ajuta si pe mine ???? Am un amplificator ALPINE model 3539 bridgeable power amplifier , cika are 300w RMS , vreau sa stiu si eu despre acest amplificator cand a fost produs ( anii) , si Watzzi RMS
pe net nu prea am gasit despre el, are o groaza de reglaje , nu scrie decat ce e mentionat mai sus pe el , si 2 canale cu posibilitate de a face punte in fine ma ajuta si pe mine cineva
fa si tu o poza la panoul cu reglaje ale statiei ca n-am gasit nicaieri specificatii ale statiei... si zi si ce model de subwoofer e kenwood-ul ala
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-05, 10:45   #13
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

modelul wooferului este Kenwood KFC-WF253 tornado shape ( albastru) 25 cm si aici este o poza cu ampliful ( singura momentan)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alpine_300wrms_182.jpg
Views:	65
Size:	315.9 KB
ID:	17982  
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 05-02-05, 10:49   #14
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

si mai are reglaje si pe cealalta parte in fine unele nu le pot efectua are ceva prins akolo din fabrica pt ca se vede k nu e atins in fine pe mine ma intereseaza o schema a acestui model , si din ce serie face parte si daca chiar scoate cat zice Multumesc pt ajutor
:P
DRooPY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -