Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-12, 23:53   #16
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Alex, ai avut ocazia sa asculti DD pana acum?
Gandeste-te ca suntem cativa aici pe forum care am lucrat cu o multime de scule (sa nu zic toate brandurile care se importa) si s-au restrans optiunile doar la cateva, care evident depind de calitatea lor, ceea ce vrea clientul sa primeasca si bugetul acestuia. In 650 lei imi este foarte greu sa cred ca va gasi ceva decent, poate chiar si sh...
Seara buna!
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 00:06   #17
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
ahhhh mama ei de treaba, oare in afara de brandul DD se mai poate sfatui cu altceva ?
ps: Vali ? cam de ce suma ai dispune in momentul de fata ? si specifica pt ce anume, doar suburi sau toata instalatia. Is tare curios
Cine a recomandat DD?

Eu i-am recomandat powerbass si Hollywood digital ceva pt un buget accesibil...
Acuma fără suparare ce sa ii recomand la 1 care are bani si vrea ceva bun?
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 00:22   #18
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Cum e mai bine ?

Nu am zis ca 650lei e bugetul final Incerc sa mai strang si sa iau ceva bun
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 00:35   #19
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
ahhhh mama ei de treaba, oare in afara de brandul DD se mai poate sfatui cu altceva ?
ps: Vali ? cam de ce suma ai dispune in momentul de fata ? si specifica pt ce anume, doar suburi sau toata instalatia. Is tare curios
Vorba lui Roli, unde ai vazut recomandarea DD pe topicul asta? A pus o poza exemplificativa cu exact acelasi tip de masina si o instalatie cu doua difuzoare de 12", avand in minte Powerbass-ul pe care omul il ascultase deja. Acum, sa-i fie cu iertare ca in Honda aia neagra erau doua DD-uri de 12". Era clar ca nu se incadra in buget cu entry-ul de la DD, nici nu vad de ce se aduce in discutie subiectul.

Cat despre recomandari, e simplu. Pentru fiecare treapta de buget exista o alegere optima, asa numita best-buy. Eu, Bigu, Norbi si altii am testat destule. Nu stiu daca pe toate, dar sigur marea majoritate a celor care merita atentie.

De exemplu, chiar maine mai am in plan un test cu entry-uri pana in 350 RON si o incinta de buget. Cu aparatele de masura pregatite, plus urechile din dotare. Iar daca cineva are de demonstrat ceva cu vreun produs anume, poate sa o faca la Arad, Brasov sau Bucuresti unde exista oamenii si aparatura necesara de masura, dispusi la astfel de probe. Ca sa nu ne batem in specificatii si PDF-uri, sa ne batem in rezultate masurabile.

Cat despre entry-ul de la DD (seria 500), chiar nu are concurent pe piata in gama lui de pret, si putin peste. Din punct de vedere calitativ si ca SPL. Cine asculta si incearca.... se lamureste.

In general e bine sa te dai cu parerea cand ai parerea suficient de bine formata. Bine si pentru tine, bine si pentru cel ce primeste sfatul. Mai mult, recomandarile pot fi multe si sustinute cu diverse argumente. Dar eu prefer, asa cum spuneam, argumentele masurabile si usor de urmarit. Caz in care... nu raman multe recomandari pe piata. Indiferent de cat de mult sunt "deranjati" unii sau altii.

Si revin la parerea anterioara:

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Sub bugetul investit de tine (sau pe-aproape) nici nu vad cum se poate obtine ceva ok. Poate cu piese SH... Decat sa faca ceva de mantuiala, mai bine asteapta putin pana mai strange niste bani.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 08:15   #20
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
De ce nu ii recomanzi omului sa mearga pe produsele stoc ale masini??? De ce sa nu facem downgrade in loc de upgrade?? Hai sa ne luam dacie in loc de o masina mai buna!! Cu gandirea asta nu o sa ajungi departe!! Apropo cred ca ai recomandat cuiva sa isi achizitioneze un subwoofer cu suprafata de cun mai mare ca atunci va avea nevoie de o incinta mai mica!! Daca dai recomandari de genul asta mai bine lasa oameni sa nu isi cumpere ce vor ei decat sa-i induci in eroare!!
Pentru ca nu are partea de subjoase stock. Deci downgrade nu poate sa faca nici cu cele mai ieftine si proaste produse.
Cand am recomandat eu asa ceva ? ma nimerisi chair foarte prost pe partea de incinte.
ps: Dupa cum vad, in ultima vreme totul e plin de DD, si normal ca am avut ocazia sa ascult astfel de difuzoare insa nu si seria 500 din pacate. Si chiar is curios daca ai dreptate relax, pretul unuia e aproape de un XTR, Hydrogen (scule care le.am ascultat pe diferite masini). Si daca putem compara doar dupa pret cu siguranta sunt scule peste el, un exemplu ar fi pioneer 258/308. Ma refer pe partea de putere, spl, nu calitate.
Acum inteleg recomandarile voastre, chair daca nu ati spuso direct s-a subanteles. Odata ce lucrati cu brandul acesta e si normal ca el sa fie recomandat, a mai spuso cineva de curand undeva, mult mai explicit.
Si eu daca eram importator brandul "XYZ" probabil incercam sa recomand astfel de produse nevoiasilor dp forum.
__________________
got hairtrick ?
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 08:42   #21
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by ValyMk4 View Post
Ziceti-mi si mie cum este mai bine la un subwoofer . Dau un exemplu: 1 difuzor de 400w rms sau 2 difuzoare de cate 200w rms fiecare ?
Luam in calcul exemplul tau.
Doua difuzoare au doua bobine separate, deci racirea este mult mai buna decat in cazul unui singur difuzor de aceeasi putere unde avem doua infasurari pe acelasi suport al bobinei sau o singura infasurare ce trebuie sa suporte aceeasi putere.
Doua difuzoare reprezinta doua suprafete radiante vs. 1 singur difuzor.
Daca spatiul nu este o problema, recomandarea mea este sa folosesti doua difuzoare.

In bugetul de 650Ron gasesti o pereche de difuzoare de 10 sau chiar 12inch noi la puteri cuprinse intre 200 si 400Wrms insa un amplificator bun te va costa peste 500Ron.

Am o incinta ce are in componenta 2 difuzoare noi de 12inch (250wrms@4ohm/dif), bas reflex.
Daca te intereseaza, eventual detalii, contacteaza-ma.
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 09:29   #22
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
Pentru ca nu are partea de subjoase stock. Deci downgrade nu poate sa faca nici cu cele mai ieftine si proaste produse.
Cand am recomandat eu asa ceva ? ma nimerisi chair foarte prost pe partea de incinte.
ps: Dupa cum vad, in ultima vreme totul e plin de DD, si normal ca am avut ocazia sa ascult astfel de difuzoare insa nu si seria 500 din pacate. Si chiar is curios daca ai dreptate relax, pretul unuia e aproape de un XTR, Hydrogen (scule care le.am ascultat pe diferite masini). Si daca putem compara doar dupa pret cu siguranta sunt scule peste el, un exemplu ar fi pioneer 258/308. Ma refer pe partea de putere, spl, nu calitate.
Acum inteleg recomandarile voastre, chair daca nu ati spuso direct s-a subanteles. Odata ce lucrati cu brandul acesta e si normal ca el sa fie recomandat, a mai spuso cineva de curand undeva, mult mai explicit.
Si eu daca eram importator brandul "XYZ" probabil incercam sa recomand astfel de produse nevoiasilor dp forum.
Inca o data... Nu inteleg, de ce esti atat de fixat pe subiect? Omul nu se incadreaza cu bugetul actual la nici o configuratie cara sa contina DD (din pacate pentru el). Nu i s-a recomandat si nu s-a discutat pe aceasta tema. Deci... despre ce vorbim?

La partea bold gresesti cu desavarsire, cel putin in cazul asta. Daca vreti sa puneti botul (scuze exprimarea dura) la marketing ieftin si pareri personale, va meritati sistemele, asa cum sunt ele - si in ultima vreme am avut ocazia sa ascult unele scumpe si... "bune", de mii de watti... lumina. Indiferent cine si ce importa, nu scuz si nu inteleg o recomandare bazata EXCLUSIV pe acest motiv.

Am spus ceva mai sus despre seria 500 de la DD, si am enuntat o disponibilitate la niste teste. Ai vazut un enunt similar pentru alt produs, din partea altcuiva?

Punctual, XTR-ul e mai scump cu 35% decat seria 500, si cred ca sunt cel putin comparabile ca eficienta si SPL (in varianta DVC 4 Ohm). Restul... trebuie ascultat. Am ascultat un singur XTR de 15" cu o incinta facuta de Tibitzu care chiar mi-a placut cum suna. Daca cineva poate sa-l implementeze asa bine, merita luat in calcul in bugetul respectiv. Dar nici aici nu pot sa spun ca e singura solutie in acel buget (1100 RON). Nu are sens sa intram in detalii.

Cat despre Pioneer TS-W258F, punem doua din alea versus un 512 DVC 4, cand vrei. Chiar sunt dispus sa te lamuresc.

Iar despre Hydrogen, vad ca si ala e vreo 300 de RON mai scump, da-l bagam in probe oricand. Daca e similar cu Radioactivul "SPL".... fara nici o problema.

Deci nu recomanda nimeni nici un produs fiindca e importat de X sau Y, ci fiindca sunt BUNE. Si iti mai spun o data. La fiecare recomandare asteptam contra-candidati la probe. Si o sa te convingi ca in momentul in care descoperim o solutie mai buna, o recomandam fara retineri. Cel putin pt mine e valabil.

PS: Am spus-o si o mai spun, pana anul asta am recomandat intr-un buget similar Type R-ul de la Alpine. Pot sa-ti enumar si de ce. Dar anul asta nu mai pot sa fac acelasi lucru, si cand o sa ai ocazia sa vezi si sa asculti, o sa intelegi de ce. Daca vrei. Daca nu... puteti sa o tineti cu pareri personale si ne-fondate... si aia e. O fi bine si asa.

Diferenta majora apare intre oamenii care trebuie sa faca o recomandare la care sa-i garanteze rezultatul final si care sa se ridice la nivelul LOR (ridicat) de asteptare, nu la nivelul (de obicei scazut, din lipsa de experienta) de asteptare al clientului si intre oamenii care fac recomandari in urma catorva experiente singulare cu anumite produse, care fac recomandarea (bine intentionati) si isi incheie acolo munca, lasand in general noi posesori de aparate si difuzoare sa cutreiere forumuri si ateliere dupa incinte, setari, etc. Acum sincer, cat de cunoscut iti suna povestea, mai ales ultima parte?

Cat despre cei care motiveaza eronat recomandarile noastre... Inca o data...Ii asteptam la teste, in competitii si la auditii amicale. Daca vor si daca pot. Si o spun cu toata deschiderea posibila. Chiar merita si chiar face sens, daca omul vrea cu adevarat sa se lamureasca. Daca nu... aia e. Nu plange nimeni, sper, din cauza asta.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 10:26   #23
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Cat despre Pioneer TS-W258F, punem doua din alea versus un 512 DVC 4, cand vrei. Chiar sunt dispus sa te lamuresc.
ma refeream la TS-W258D4/D2/S4 unde 2 bucati costa chair mai putin decat un DD 512. Chair nu cred ca le tine piept DD-ul, sa le comparam si la spl si la ascultare de lunga durata. Deci nu cred, nu am ascultat pana acum dd500, poate e chair asa de dur precum nu pare.
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 10:44   #24
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
ma refeream la TS-W258D4/D2/S4 unde 2 bucati costa chair mai putin decat un DD 512. Chair nu cred ca le tine piept DD-ul, sa le comparam si la spl si la ascultare de lunga durata. Deci nu cred, nu am ascultat pana acum dd500, poate e chair asa de dur precum nu pare.
Eu nu ti-am spus sa ma crezi pe cuvant, nici nu am pretentia asta. Ti-am spus ca facem o proba oricand. SPL, calitate, rezistenta in timp, eficienta. Probam fiecare capitol.

500-le nu e un difuzor dur din nici un punct de vedere. E un difuzor corect. Nimic iesit din comun. Multe par si nu sunt, iar altele nu par... dar s-ar putea sa fie.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 10:52   #25
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Nu cred, poate, sigur, stiu eu, mi-a zis un prieten, am citit specificatiile...
Pana la aparat sunt doar motive de a pierde timp pe forum
Apropo, am avut in prima masina 2xpioneer de 12 tsw d4 si sunt exact de banii cat dai pe ele
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 14:03   #26
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by ValyMk4 View Post
Ziceti-mi si mie cum este mai bine la un subwoofer . Dau un exemplu: 1 difuzor de 400w rms sau 2 difuzoare de cate 200w rms fiecare ?
comparatia este IRELEVANTA la fel cum nu poti compara 2 SAL-uri de 12" cu un DD 512" care are "doar" 300w ....
conteaza ce difuzoare sunt, fiecare difuzor are sunetul si eficienta sa...

iar legat de: " ia Xtr ca e aproape aceeasi bani si l-am auzit si suna intr-un fel..... sau ia Ytr ca suna si ala bine ..... dar nu lua DDZtr ca nu am auzit niciodata cum suna seria 500 si oricum sunt prea recomandate de toti care se pricep dar mie imi place sa vorbesc aiurea....." .......



semnat fost posesor a : xtr300d2, pioneer307d2, powerbass s12, re se12, dd3512, alpine type e, alpine type r. ....... bla bla bla si actual posesor a dd515
__________________

Last edited by pigoo; 18-04-12 at 14:07.
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 16:43   #27
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
comparatia este IRELEVANTA la fel cum nu poti compara 2 SAL-uri de 12" cu un DD 512" care are "doar" 300w ....
conteaza ce difuzoare sunt, fiecare difuzor are sunetul si eficienta sa...

iar legat de: " ia Xtr ca e aproape aceeasi bani si l-am auzit si suna intr-un fel..... sau ia Ytr ca suna si ala bine ..... dar nu lua DDZtr ca nu am auzit niciodata cum suna seria 500 si oricum sunt prea recomandate de toti care se pricep dar mie imi place sa vorbesc aiurea....." .......

semnat fost posesor a : xtr300d2, pioneer307d2, powerbass s12, re se12, dd3512, alpine type e, alpine type r. ....... bla bla bla si actual posesor a dd515
i.am spus eu sa nu ia DD si sa ia XTR ? de ce v.o fi placand sa mancati kk*. Sau esti infipt repede sa imi dai replica si nu citesti tot.
Nu i.am dat niciun exemplu de ce sa ia/ ce sa nu ia.
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:45   #28
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
i.am spus eu sa nu ia DD si sa ia XTR ? de ce v.o fi placand sa mancati kk*. Sau esti infipt repede sa imi dai replica si nu citesti tot.
Nu i.am dat niciun exemplu de ce sa ia/ ce sa nu ia.
Alex, o sa te rog sa abordezi un ton ceva mai moderat cand postezi. Indiferent cine si ce are de impartit, limba romana ne ofera suficiente exprimari incat sa nu fie nevoie sa apelam la diverse.

Din cate vad eu Pigoo nu ti-a raspuns tie la nimic. Sau... nu vad bine?

Cat despre exprimarea "ia X sau ia Y", nu a folosit-o nimeni, dar in momentul in care spui ca produsul X e in bugetul produsului Y si este mai bun, sau cel putin la fel de bun, faci practic o recomandare de achizitie. Si tu ai facut exact asta. Fiindca cititorul sau cel care cauta informatie sau chiar indrumari, asta intelege. Daca tu spui ca X e cel putin mai bun (sau la fel de bun) ca Y, atunci cititorul ia in calcul si achizitia lui Y. Cat se poate de logic si de bun simt.

Eh, si acum vine partea de care s-a legat Pigoo. Daca cel care face "recomandarea" are ceva experienta practica si cu X si cu Y si face aceasta recomandare, si poate sa si sutina macar putin afirmatia, totul e ok. Dar daca recomandarea vine fara a cunoaste unul din produse... atunci se aplica poza postata de Pigoo.

Alex, sper sa fii la fel de curios de probe reale pe cat esti de hotarat in raspunsurile tale aici. Ar fi bine sa fie asa.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:52   #29
alex_bmw1992

Stage 5
 
alex_bmw1992's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 999
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Alex, o sa te rog sa abordezi un ton ceva mai moderat cand postezi. Indiferent cine si ce are de impartit, limba romana ne ofera suficiente exprimari incat sa nu fie nevoie sa apelam la diverse.

Din cate vad eu Pigoo nu ti-a raspuns tie la nimic. Sau... nu vad bine?

Cat despre exprimarea "ia X sau ia Y", nu a folosit-o nimeni, dar in momentul in care spui ca produsul X e in bugetul produsului Y si este mai bun, sau cel putin la fel de bun, faci practic o recomandare de achizitie. Si tu ai facut exact asta. Fiindca cititorul sau cel care cauta informatie sau chiar indrumari, asta intelege. Daca tu spui ca X e cel putin mai bun (sau la fel de bun) ca Y, atunci cititorul ia in calcul si achizitia lui Y. Cat se poate de logic si de bun simt.

Eh, si acum vine partea de care s-a legat Pigoo. Daca cel care face "recomandarea" are ceva experienta practica si cu X si cu Y si face aceasta recomandare, si poate sa si sutina macar putin afirmatia, totul e ok. Dar daca recomandarea vine fara a cunoaste unul din produse... atunci se aplica poza postata de Pigoo.

Alex, sper sa fii la fel de curios de probe reale pe cat esti de hotarat in raspunsurile tale aici. Ar fi bine sa fie asa.
Cer scuze pt cuvintele spuse dar are si rabdarea o limita, numai zic nimic ca nu are rost si nu vreau sa ma cert cu nimeni.
S-a subainteles ca la mine facea referinta, lafel cum spui tu ca se subantelege recomandarea mea din comparatia x cu y.
ps: ahhh nu stii cat de nerabdator sunt sa ascult un DD 500 sa vedem ce stie sa faca.
alex_bmw1992 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 18:56   #30
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum e mai bine ?

Quote:
Originally Posted by alex_bmw1992 View Post
Cer scuze pt cuvintele spuse dar are si rabdarea o limita, numai zic nimic ca nu are rost si nu vreau sa ma cert cu nimeni.
S-a subainteles ca la mine facea referinta, lafel cum spui tu ca se subantelege recomandarea mea din comparatia x cu y.
ps: ahhh nu stii cat de nerabdator sunt sa ascult un DD 500 sa vedem ce stie sa faca.
Corect, apropo de subinteles. Dar asta nu inseamna ca nu ti-a citit mesajul sau ca nu a raspuns on-topic. Ti-am explicat eu ceva mai bine, sper, de ce.

Pot sa-ti dau exemple cu ce au facut acele 500 si nu au facut altele enumerate de tine pana cand o sa apuci sa le asculti. Dar continuam in privat daca e cazul, chiar nu face sens aici.

Last edited by ReLLaXX; 19-04-12 at 00:57.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -