Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 29-02-12, 22:55   #1
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default De ce se ard/strica difuzoarele ?

!!! Regula nr1 pe acest topic este aceea de a pastra un ton calm , fara intepaturi si sa purtam o discutie cat se poate de civilizata.

Revenind la titlul topicului, vreau sa stiu si eu parerea voastra, care este factorul principal ce duce la proasta (spre deloc) functionare a difuzoarelor de orice fel ( subwoofer, midbass, midrange, fullrange, tweeter).
Sunt doua pareri mari si late foarte des folosite, si anume : "prea multa putere" sau "distorsiuni". Daca mai cunoasteti si altele va rog nu ezitati sa precizati .
Vreau sa vad raspunsuri cat mai ample si complete (total exclus : distorsiuni si atat) . Se apreciaza foarte mult o discutie bazata pe fapte! Sau pe cat mai multa documentatie, de ce nu
Sper ca nu o sa fiu eu si cu mine purtand o discutie.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 02:52   #2
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

Cateva mici chestii pe care le-am citit si eu cand eram mai tinerel si chiar m-au pus pe ganduri.

Ma rog, sa lasam sentimentalismele, in primul rand cred ca trebuie sa dam o definitie difuzorului.
Difuzorul este un traductor electro-acustic care genereaza sunet in urma aplicarii un semnal electric audio la bornele acestuia. Simplu, nu?

Acu' ajungem la cauzele alea nasoale cand difuzorul nostru, oricare ar fi el face buba si ne strica distractia.

1. Supra-alimentarea sau "am dat amplifu' blanaaaaa si a facut poc"

Cel mai intalnit si blamat caz, este cel al supra-alimentarii. Da, ala de zice toata lumea ca "a dat cu prea multa putere in el". Desi ati fi tentati sa spuneti ca e cel mai mare rau care se poate intampla...nu e chiar asa. Ca idee in foarte putine cazuri difuzoarele noastre se ard datorita puterii excesive, dar se intampla.
Ca sa arzi un difuzor trebuie sa il tii supra-alimentat pentru o perioada extinsa de timp si cu o putere mult mai mare decat cea recomandata.
Daca o sa "ataci" un difuzor cu o putere similara cu cea recomandata (chiar daca oarecum mai mare) nu ar trebui sa ai probleme.

2. Sub-alimentarea sau "mi-am luat amplif' de 200W...da' subufaru' meu are 2000W"

Nu, nu am innebunit de loc, am scris corect sub-alimentarea unui difuzor poate dauna grav sanatatii acestuia, de fapt se intampla chiar des desi multora le vine greu sa creada.
O sa incerc sa dau o explicatie cat de cat desi e destul de "pe la Ploiesti ajungi la Arad"...
Cand un difuzor primeste putere de la un amplificator converteste mare parte din puterea aplicata in sunet prin miscari inainte-inapoi care cauzeaza vibratia aerului. Cum nu exista difuzor cu eficienta 100%, o parte din energie este convertita in caldura si cu cat puterea este mai mare cu cat creste si energia calorica.
In momentul cand unui difuzor i se aplica un semnal aproape decupat - amplificator intrat in clipping (Pe scurt fenomenul de clipping apare atunci cind un amplificator este dus spre puterea maxima iar sursa de alimentare nu mai poate "duce" , apare un fenomen de secvente audio , decupaje sau cum doresti sa le spui. Distoriuni cred ca e cel mai corect.) acest difuzor primeste mult mai multa putere continuua decat daca i s-ar aplica un semnal curat, nedistorsionat. Toata chestia asta se traduce in caldura mai mare decat cea la care a fost gandit sa reziste difuzorul, adica bobina ia foc. "S-a ars coaja!"
Deci, poti folosi un amplificator mai slab decat difuzorul pe care il ai dar sansa sa te "manance" sa dai mai tare exista, amplificatorul va rula in clipping si va arde difuzorul. Cu cat distorsiunile sunt mai mare cu atat esti mai aproape sa il arzi.
Daca vorbim de tweetere astea sunt mai sensibile cand vine vorba de amplificatoare in clipping pentru ca semnalul clipped contine foarte multe armonici.
Wooferele, sa le zicem asa, nu se ard datorita sub-alimentarii ci datorita distorsiunilor care apar in urma sub-alimentarii.

3. Tranzientii sau "L-am ars cu stil fitza, hi-tech de Colentina"

Hai sa dam o definitie mai simpla: tranzientii aia nu's decat un mod mai cool de a zice zgomote de intensitate mare.
Pe scurt: daca dam volumul de la unul foarte mic la unul foarte mare (mai ales daca se depaseste puterea suportata de difuzor) conul tinde sa se duca mai mult in fata sau in spate decat a fost construit. Prin popor se spune "si-a iesit din cursa". In miscarea in fata se poate duce atat de mult incat sa rupa suspensia, sparga conul, descentreze bobina, etc iar in miscarea inapoi se poate ca bobina sa atinga magnetul si sa-l ciobeasca (mai rar) sau ca sarma din care este construita bobina sa se agata si sa se desire.
Nasol...iar l-am ars.

4. Socuri mecanice sau "Am dat cu boxa de pamant"

Aici e chiar simplu: daca scapam un difuzor sau primeste un soc destul de puternic exista posibilitatea ca magnetii, cadrul, alte componente ale lui sa isi schimbe pozitia "din fabrica". Daca se intampla treaba asta mai mult ca sigur, la un moment dat, partile in miscare ale difuzorului "sa frece".
Cel mai intalnit caz este cel al bobinei care freaca in urma descentrarii acesteia fata de magnet. Freaca, izolatia (lacul) de pe sarma se duce, apare un scurt-circuit, bobina se arde...rezultat FAIL, s-a ars si de data asta.

5. Cabluri proaste sau "Mi-am luat sabufar si statie da' n-am bani de cablu si folosesc sarma de la veioza"

Unu' din subiectele mele preferate, dar o sa ma limitez la a scrie doar ceva ce probabil nu multi stiu: folosirea unor cabluri de calitate indoielnica sau folosirea unor cabluri bune dar incorect poate duce la oscilatii, astea apar de obicei cand intr-un sistem audio dispare, din varii motive, masa dintr-un cablu. Nu masa de ping-pong, minusu' gen.
Desi totul pare in regula, lautarii canta , o masa lipsa poate sa duca la aparitia unui sunet de frecventa foarte mare, atat de mare incat nu o vei auzi, dar care intr-un final va arde, cel mai probabil, un tweeter.
Un cablu RCA de calitate este mai putin probabil sa aiba o masa proasta decat unul de 3 lei de la colt. Ca tot auzeam de la diversi cum ca nu ar fi atat de importante RCA-urile...
Aici sunt multe de zis: de la cabluri RCA naspa, la cabluri de alimentare de dimensiuni nepotrivite, mai completati si voi.

Concluzie:
difuzoarele se pot arde datorita unui numar infinit de cauze. Important e sa incercam sa le eliminam pe rand, cu rabdare si o instalare cat mai corecta.
__________________
Doo cp.

«Music is your safe place in an unsafe world!»
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 07:13   #3
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

Daca vorbim de putere RMS, un semnal in clipping are mai multa putere decat un semnal sinusoidal. Asa ca, indiferent de situatie (semnal curat sau in clipping), daca ai mai multa putere RMS decat poate duce difuzorul, il arzi termic. Practic cu semnalul distorsionat aplici aceeasi putere un interval de timp mai mare din perioada semnalului.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 01-03-12, 10:54   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

Foarte frumos explicat, multumesc pentru reply!
O alta parere? Mai adauga cineva ceva?
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-12, 17:58   #5
lorentziu
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 136
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

ca si o completare..sunt oameni'' care ard orice difuzor din lumea asta si dau vina pe elenu conteaza ce le pica in mana, fum iese din ele de parca sunt in probe zilnic! nu se pot vindeca asta e si cum sa-i intrebi de ce se ard difuzoarele pe unii ca aia?? nush..!
lorentziu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 20:23   #6
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

Sper ca nu se supara nimeni, postez si eu o problema.

Am primit un DVD 2 din Audiomedia AMV398DD, fostul propietar mi-a zis ca i-a cazut apa cu sare in el dar l-a mai folosit inca un an fara probleme...dupa care, odata cand a dat pe Radio sau DVD, i-a ars difuzoarele. Se poate sa se intample asta dupa atata timp ? ce ar trebui schimbat teoretic ?
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-14, 21:02   #7
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

Mda, se pare ca nu am inteles eu bine, imi cer scuze pentru inca un post, rog un moderator sa il stearga pe cel de dinainte

DVD 2DIN AudioMedia AMV398DD, prindea radio decat in oras, in afara orasului nu prindea, a fost dus la reparat, a fost luat de la reparat, s-a montat pe masina, cand i-a dat drumu, s-a auzit o bubuitura in difuzoare dupa care nu au mai mers, au trebuit schimbate, pareri ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-14, 04:17   #8
paul_z

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 5
Default Re: De ce se ard/strica difuzoarele ?

o alta problema(cred)este lipsa filtrelor ori ,,tabarand,, intr-un difuzor cu toata frecventa care o emite sursa e foarte probabil ca difuzorul sa nu fie dedicat full range ori la un volum considerabil oscilatiile sunt diverse si multiple de aici probabil si distorsiunile.
paul_z is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -