Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

View Poll Results: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE de masina ?
Alpine 73 64.60%
Blaupunkt 4 3.54%
Clarion 29 25.66%
Panasonic 7 6.19%
Voters: 113. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-05, 15:07   #61
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu stiu ce sa zic... Nu cred ca un CD-PLayer cu sau fara MP3 nu sare la gropi... Eu am un JVC care la noi in magazin este 23 de milioane, am talon pe 40, super mic, am dat in multe gropi si nu a sarit deloc, dar cand am dat din greseala in unele mai rasarite de mi s-au indoit jantele, a sarit frate si CD-ul, de ce sa ma cac pe mine... Si era cu track-uri, ca nu ascult niciodata MP3-uri. Asadar chiar ca e discutabila treaba asta.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-02-05, 20:38   #62
pauladrian

Stage 4
 
pauladrian's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 232
Default

eu nu am urmarit in posturile mele cand spune-am ca nu sare sa laud pioneer-ul.
dar la mine pe bune ca nu mi-a facut figuri.
e adevarat ca nu am luat nici o groapa in plin sau bordura.
conduc oricum destul de agresiv.la cocoasa de camila(rotile toate suspendate)nu mi-a sarit.la o groapa adanca sant s-ar putea sa sara dar cred ca e normal poate e un soc dur.
dar hai ca avem si noi pretentii deja.ne intindem prea mult.
ar urma sa posteze cineva si sa spuna ca a troznit masina dar nu a sarit cd.
__________________
[img]http://www.*************/sig/pauladrian.jpg[/img]
pauladrian is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 11:47   #63
spanu_ionut

Stage 2
 
spanu_ionut's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 28
Member of:
[DACIA]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

mie imi place sony. desi toti recomandat alpine. ar trebui sa facem un thread alpine Vs Sony. cine credeti ca ar castiga?
spanu_ionut is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 11:55   #64
Maske

Stage 5
 
Maske's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 490
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Alpine desigur!
Maske is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 00:13   #65
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Quote:
mie imi place sony. desi toti recomandat alpine. ar trebui sa facem un thread alpine Vs Sony. cine credeti ca ar castiga?
De ce iti place sony ? aspect sau performanta ?

Last edited by Stage1; 04-06-09 at 00:40.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 08:11   #66
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Quote:
Originally Posted by spanu_ionut View Post
mie imi place sony. desi toti recomandat alpine. ar trebui sa facem un thread alpine Vs Sony. cine credeti ca ar castiga?
Threadul ar fi la fel de util ca unul "Solenza vs Audi A3". Nu o spun cu rautate, insa ar fi cazul sa te documentezi inainte sa propui astfel de comparatii. Sau macar sa citesti ce s-a mai scris pe forum.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 09:52   #67
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Quote:
Originally Posted by spanu_ionut View Post
mie imi place sony. desi toti recomandat alpine. ar trebui sa facem un thread alpine Vs Sony. cine credeti ca ar castiga?
Fa si tu un test comparativ si o sa-ti dai seama sigur.
Intre firmele de top pe acesta nisa se stie ca cele mai ok sunt Alpine, Clarion si Pioneer.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 15:16   #68
spanu_ionut

Stage 2
 
spanu_ionut's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 28
Member of:
[DACIA]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

gata.gata. m-ati convins. imi place sony ca design. alpine-ul am inteles ca e cel mai bun.
o sa imi cumpar cat de curand un alpine. am si pus ochii pe el. alpine CDE-101RM sper ca e bun. astept parerea voastra pentru ca sunteti cunoscatori.
spanu_ionut is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 20:52   #69
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Quote:
Originally Posted by spanu_ionut View Post
gata.gata. m-ati convins. imi place sony ca design. alpine-ul am inteles ca e cel mai bun.
N-ai inteles bine. Alpine este bun, dar mai sunt si alte branduri foarte bune. Notiunea de "cel mai bun" nu exista.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 23:03   #70
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
N-ai inteles bine. Alpine este bun, dar mai sunt si alte branduri foarte bune. Notiunea de "cel mai bun" nu exista.
cat de adevarat poa sa fie din gura unui preot vechi in car audio salutare saxo ...facem un sony vs nakamichi
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 06:11   #71
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Salutare "grasutule", facem ce vrei tu !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 06:28   #72
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Depinde ce se intelege prin cel mai bun...fidelitate, fiabilitate, eficienta citire disc...Dupa cum zice si Relu, cel mai bun nu exista ci exista mai degraba modele mai slabe sau mai bune ale producatorilor. Ca si marci, exista 2 categorii de luat in seama :

1) Categoria playerelor bune si cunoscute destul de bine pe piata : Clarion, Alpine, Pioneer
2) Categoria playerelor bune dar ceva mai exotice : Nakamichi, Eclipse, Denon

Panasonic sau Blaupunkt nu au ce cauta aici iar Sony a avut o singura scapare in domeniul hi-fi cu seria XS acum multi ani. In prezent sunt niste pocnitori demne de mila !

Daca ar fi sa cautam high-endul absolut la ora actuala, probabil ca el s-ar regasi in Pioneer ODR (3 bucati > transport, procesor, sursa > aprox. 5000Euro), Alpine F1 (3000Euro), Clarion DRZ-9255/HX-D2(1500Euro). Nakamichi CD-700 II e un player bun dar are probleme la capitolul fiabilitate. De mentionat sunt unele playere vechi de la Denon sau Eclipse care bat la fund majoritatea playerelor de pe piata pana la cele mentionate mai sus !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 14-06-09, 06:48   #73
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Care sunt cele mai bune CD PLAYERE ? (ALPINE,CLARION etc)?

Si mai exista o mica "chestie".... Ma refer la faptul ca majoritatea alearga dupa HU-uri de top dar n-au cum sa exploateze calitatile lor. E ca si cum am pune slikuri pe un logan la mersul prin oras.
Dupa parerea mea, un HU de top nu are ce cauta intr-o instalatie altfel decit tot una de "top". Calitatea sunetului dintr-un sistem audio este dictata de cea mai slaba componenta a sistemului.
Daca s-ar acorda atentie mai mare la ceea ce e in jurul HU-ului, am vedea sisteme mult mai bune, chiar cu HU-uri din clasa medie.
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -