Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-10, 18:19   #16
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

Stage1,
Poti avea cite diferente vrei, nu conteaza. Bobinele difuzorului sunt concentrice, si nu conteaza. Mai avem putin si vom spune ca vom avea nevoie de cite un sub. pentru fiecare instrument ....
Hai sa fim seriosi
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-02-10, 00:57   #17
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

Quote:
Stage1,
Poti avea cite diferente vrei, nu conteaza. Bobinele difuzorului sunt concentrice, si nu conteaza. Mai avem putin si vom spune ca vom avea nevoie de cite un sub. pentru fiecare instrument ....
Hai sa fim seriosi
Bine punctat, treaba cu subu insa si fiecare instrument nu-i o idee asa rea, uneori pare sa fie recomandat sa ai subwoofer-woofer-kickwoofer, intram insa intr-un cerc foarte complicat si inutil in 99.9% din cazuri.
Stima.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 15:26   #18
o n i x

Stage 4
 
o n i x's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 283
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

im poate spune si mie cineva cu conectez un subwoofer ts-w3001d4 care are 2 bobine de 4 ohm.In specificatiile subwooferului este recoamndat a fi legat in 2ohm sau in 8 ohm.Eu vreau sa il leg in 2 ohm,pe un singur canal la amplificator,cum trebuie sa leg bornele subwooferului?
atasez si o `schema`cu bornele subwooferului facuta in paint

multumesc!
o n i x is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 20:22   #19
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

Quote:
Originally Posted by o n i x View Post
im poate spune si mie cineva cu conectez un subwoofer ts-w3001d4 care are 2 bobine de 4 ohm.In specificatiile subwooferului este recoamndat a fi legat in 2ohm sau in 8 ohm.Eu vreau sa il leg in 2 ohm,pe un singur canal la amplificator,cum trebuie sa leg bornele subwooferului?
atasez si o `schema`cu bornele subwooferului facuta in paint

multumesc!
In specificatii scrie asa deoarece daca legi cele doua bobine in serie atunci vei avea impedanta de 8 Ohmi iar daca legi aceleasi bobine in paralel vei avea 2 Ohm deci practic se va auzii mai tare cu conditia sa suporte amplificatorul 2 Ohmi load. Ce amplificator ai?, Monobloc sau de care?
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 23:12   #20
o n i x

Stage 4
 
o n i x's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 283
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

Quote:
Originally Posted by koss_x_treeme View Post
In specificatii scrie asa deoarece daca legi cele doua bobine in serie atunci vei avea impedanta de 8 Ohmi iar daca legi aceleasi bobine in paralel vei avea 2 Ohm deci practic se va auzii mai tare cu conditia sa suporte amplificatorul 2 Ohmi load. Ce amplificator ai?, Monobloc sau de care?
momentan nu am amplificatorul,dar cand il voi avea va putea suporta si 1000w reali in 2 ohm cat are subwooferul.
bine si cum leg bobinele in paralel?
multumesc!
o n i x is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 15:12   #21
hadallex

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

Mi s-a ars difuzorul de la tubul de bas (original al masinii). Acum difuzorul este 2x2 ohm si in el intra 4 fire. La mine in oras nu am gasit difuzor de bas in care sa intre 4 fire, doar cu 2. Cum as putea sa procedez?
Multumesc,
hadallex is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 23:43   #22
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Conectare subwoofer bobina dubla

fara sa vreau sa fac pe interesantul... din cate mi-am dat seama, doar citind ce ai scris... cred ca esti paralel, in cazul asta ti-as recomanda sa te duci la cineva care se pricepe.
daca chiar vrei sa rezolvi problema vorbeste cu userul Dragster ( 0736356108 ) .
__________________

Last edited by pigoo; 25-09-12 at 23:47.
pigoo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -