Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-03-06, 13:04   #1
sile76

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 20
Default midbass

Am un set Kicker Rs6 la care vreau sa mai adaug si midbass sa-mi fac sistemul pe 3 cai....Ce difuzor s-ar preta cel mai bine....stiu ca ideal ar fi tot de la Kicker,dar poate stiti si alceva tot la fel de bun sau macar pe langa.
Multumiri anticipate.
sile76 is offline  
Old 10-03-06, 11:15   #2
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: midbass

Pai...mid-bass ai deja in set. Media iti lipseste ! Daca vrei sa pastrezi timbrul, mergi tot pe o medie de la kicker. Daca ai chef de incercari si potriviri poti incerca si altele. Totusi...daca nu mergi la competitii sau nu esti foarte pretentios cu calitatea sunetului, nu prea are rost sa mergi pe 3 cai ! Alegerea ta !
fuscobal is offline  
Old 12-03-06, 17:09   #3
sile76

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 20
Default Re: midbass

Bun....o sa merg pe calitate.Un distribuitor si niste preturi de la Kicker unde as gasi?Parca cei de la Falcon erau nu?Mai sunt si altii?
Multumiri
sile76 is offline  
Old 12-03-06, 17:57   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: midbass

Din cate stiu eu altii nu mai sunt. Poate daca ai norocul sa gasesti pe cineva sa-ti aduca de dincolo.
ReLLaXX is offline  
Old 12-03-06, 19:51   #5
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: midbass

Quote:
Originally Posted by fuscobal
Pai...mid-bass ai deja in set. Media iti lipseste ! Daca vrei sa pastrezi timbrul, mergi tot pe o medie de la kicker. Daca ai chef de incercari si potriviri poti incerca si altele. Totusi...daca nu mergi la competitii sau nu esti foarte pretentios cu calitatea sunetului, nu prea are rost sa mergi pe 3 cai ! Alegerea ta !
In plus de ce zice fuscobal ( si mare dreptate are !! ) imi permit sa mai adaug avantaje vs dezavantaje 2/3 cai :

2 cai :
+ Sistem foarte echilibrat si relativ usor de pus la punct
+ Pretul componentelor mult inferior setului pe 3 cai
+ Instalare relativ usoara dpdv pozitie corecta
+ Amplificare evident mai ieftina ( se poate folosi un amplificator pe 2 cai )
- Functie de calitatea componentelor , poate fi o oarecare deficienta in zona 4-500 Hz pina la aprox 2000 Hz .

3 cai :
+ Acoperirea mai buna in zona mediilor si a imaginii de scena
- FOARTE dificil de pozitionat ( media )
- Obligatoriu DSP mult mai complex decit in cazul anterior , datorita obligativitatii intirzierilor pe FIECARE din cele 6 cai !!!
- Amplificare MULT mai scumpa datorita celor 6 cai active !!!
- Reglarea EXTREM de delicata a sistemului

Concluzie :
Sistemele pe 3 cai sunt mai bune NUMAI daca :
- Bugetul permite
- Masina este FOARTE bine preparata
- Ai timpul , rabdarea si cunostintele necesare punerii la punct a unui astfel de sistem .
Cu alte cuvinte , un sistem pe 2 cai poate suna MULT mai bine decit unul pe 3 cai daca cel din urma NU este instalat asa cum spuneam mai inainte . Si crede-ma ca e FOARTE greu sa faci un sistem pe 3 cai sa sune mai BINE decit unul pe 2 ....
__________________
Quality first !
saxo is offline  
Old 19-03-06, 15:05   #6
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Wink Re: midbass

Sistemul pe 3 cai conceput de Kicker este format din RS6 plus RMB8.
RS6 este recomandat a se folosi de la 250Hz in sus iesind la rampa cu o prestatie foarte buna pe partea de medii...
RMB8 este recomandat a se folosi pana in 250Hz, drept mid-bass.
Eu am folosit acest sistem pe 3 cai in anii trecuti, reconstruind complet usile fata. A fost vorba de un BMW M535i din 1985.
Sistemul a fost in intregime cu Kicker, fiecare sectiune din spectrul audio fiind filtrata activ printr-un X-over Pro de la Clarion.
Un sistem care suna excelent, avand in vedere raportul calitate/pret.
Nu intru in discutii referitor la sisteme 2cai vs. 3cai pentru ca este ca si cand am deschide cutia Pandorei... existand adepti pentru fiecare varianta...
Daca insisti pe sistemul de 3 cai de la Kicker, pot sa iti ofer, second hand setul RMB8. Setul RS6 s-a vandut anul trecut.
Cu o pregatire adecvata a portierelor, vei fi uimit cat de bine pot cobora in frecventa... iar sistemul in ansamblul sau va fi foarte echilibrat, dispunand de un bass curat, puternic...
Ground Zero is offline  
Old 19-03-06, 15:12   #7
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Exclamation Re: midbass

Quote:
Originally Posted by saxo

3 cai :
+ Acoperirea mai buna in zona mediilor si a imaginii de scena
- FOARTE dificil de pozitionat ( media )
- Obligatoriu DSP mult mai complex decit in cazul anterior , datorita obligativitatii intirzierilor pe FIECARE din cele 6 cai !!!
- Amplificare MULT mai scumpa datorita celor 6 cai active !!!
- Reglarea EXTREM de delicata a sistemului
....

Saxo,
Eu nu am vazut un sistem pe 6 cai... inca! 2 - 3 - 4 cai, da!!!
Atentie, nu confundati divizarea spectrului audio in mai multe cai cu nr. de canale rezultate...
Ground Zero is offline  
Old 19-03-06, 17:56   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: midbass

Quote:
Originally Posted by Ground Zero
Saxo,
Eu nu am vazut un sistem pe 6 cai... inca! 2 - 3 - 4 cai, da!!!
Atentie, nu confundati divizarea spectrului audio in mai multe cai cu nr. de canale rezultate...
Trebuie sa recunosc ca m-a surprins mesajul tau. Nu sunt sigur (inca!) daca eu nu am explicat destul de clar sau tu nu ai inteles dar voi incerca sa clarific acum.

Din punct de vedere teoretic, boxele (de casa) au denumirea de n-cai in functie de filtrul folosit. Cele mai frecvente topologii sunt:
1-way - Boxe de tip "Full range"
2-way - Boxe de tip "Bookshelf"
2.5-way - Boxe cu un tweeter si doi midbashi, midbashii avand puncte de taiere diferite, frecventele redate de difuzoare suprapunandu-se.
3-way - Boxe cu un tweeter, un difuzor de medii si un difuzor de bas.

Exista si topologii cu mai mult de 3-cai destinate utilizarii "acasa" 4-cai fiind foarte des intalnite in sistemele unde se urmareste redarea vocilor.
http://www.focal.tm.fr/home/en/utopiabe/gube.htm

5-cai exista si se folosesc si in domeniul profesional:
http://www.westlakeaudio.com/Speaker...ries/sm-1.html

Exista chiar si 6 cai dar nu am gasit referinte pe net despre ele. Produsul se numeste Kinetic Audio Priority.

La majoritatea boxelor de casa precum si la toate modelele mentionate mai sus, filtrele pentru cele doua boxe sunt identice atit prin prisma punctelor de taiere, cat si prin prisma coerentei fazei, atenuarii semnalului, intarzierii in timp a semnalului s.a.m.d.

Acum ca am definit clar notiunile despre cai, intr-o masina in cazul unui sistem activ cu 3 difuzoare pe stanga si 3 difuzoare pe dreapta care sunt configurate identic prin prisma punctelor de taiere al filtrelor dar avand atenuari, defazari si intarzieri temporale diferite, cred ca este corect din punct de vedere semantic sa-l numesc sistem pe 6 cai.

Apreciez vigilenta ta, dar personal consider ca nu era cazul sa ma corectezi...
saxo is offline  
Old 19-03-06, 21:55   #9
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Smile Re: midbass

Acesta a fost sistemul format din RS6 si RMB8...tweeter-ele fiind pozitionate pe bord.
S-ar putea chiar sa mai existe o pereche in stoc la Falcon.
Noi le vindem cu 200RON - avand in vedere ca sunt second hand.


Saxo,
Eu ma refeream strict la sisteme audio auto... conform sectiuni unde am postat...
Imi pare rau, dar nu am putut sa nu observ "confuzia" intre "cai" si "canale"... care rezulta din postul tau...
Un sistem pe 3 cai poate avea ( 6 sau mai multe canale)... dar nu 6 cai... chiar daca acel sistem este unul cu filtraj activ, etc...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kicker_rmb8_plus__rs6_filtru_aferent_205.jpg
Views:	84
Size:	49.4 KB
ID:	77808  

Last edited by Ground Zero; 19-03-06 at 21:57.
Ground Zero is offline  
Old 20-03-06, 08:09   #10
sile76

Stage 1
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 20
Default Re: midbass

ok...m-am lamurit...ground-zero...vezi ca ai mesaj cu adresa de expediere, eu fiind cel care a luat si setul rs6 de la tine ...multumiri pentru raspunsuri si explicatii...vad ca intre timp s-a creat si o mica polemica care de ce sa nu recunosc mi se pare interesanta si educativa pe marginea discutiei dintre sistemele cu 2,3, ...cai
sile76 is offline  
Old 20-03-06, 11:30   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: midbass

@Ground Zero

Te sfatuiesc sa citesti cu atentie posturile la care faci reply.
Nu e locul unde sa faci posturi de dragul de a posta si a-i baga in "ceata" pe cititori.
Daca tu ai probleme de perceptie , te priveste personal si abtine-te de la comentarii.

p.s.
Orice post care are ca scop creearea unei atmosfere neprincipiale va fi sters fara avertisment
saxo is offline  
Old 20-03-06, 12:16   #12
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Smile Re: midbass

Quote:
Originally Posted by sile76
ok...m-am lamurit...ground-zero...vezi ca ai mesaj cu adresa de expediere, eu fiind cel care a luat si setul rs6 de la tine ...multumiri pentru raspunsuri si explicatii...vad ca intre timp s-a creat si o mica polemica care de ce sa nu recunosc mi se pare interesanta si educativa pe marginea discutiei dintre sistemele cu 2,3, ...cai
Produsele iti vor fi expediate astazi.
Ma bucur ca am putut sa te ajut si... "nu te-am bagat in ceata"!!!

Last edited by saxo; 20-03-06 at 13:26. Reason: off-topic
Ground Zero is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -