Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-09, 23:58   #1
illusions

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 4
Default montare sistem audio E39 (530d-2001)

masina are casetofon cu magazia de cd-uri in portbagaj, as vrea sa stiu daca din bord din consola audio care e stoc am de unde sa trag remote-ul si rca-urile...astept reply, multumesc
illusions is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 07:39   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

Folosesti un adaptor HIGH-LOW mai destept si le ai pe amandoua..din cate stiu unitatea nu are asa ceva.

PS: vezi Helix-ul AAC
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 18:30   #3
illusions

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 4
Default Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Folosesti un adaptor HIGH-LOW mai destept si le ai pe amandoua..din cate stiu unitatea nu are asa ceva.

PS: vezi Helix-ul AAC
presupun ca adaptorul respectiv se monteaza in spatele consolei audio, nu ? esti sigur ca adaptorul resp se potriveste ?
illusions is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 18:34   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

Da..100% se leaga pe firele care ies spre difuzoare.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 21:54   #5
illusions

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 4
Default Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Da..100% se leaga pe firele care ies spre difuzoare.

inca ceva te rog adaptorul respectiv e ca o cutiuta mica..am vazut niste poze...si din ea ies 2 iesiri RCA..cu alea am idee ce e de facut...dar mai ies 7 fire...cu alea ce sunt , presupun ca unul e pt remote..si celelalte 6 ?

ms
illusions is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 21:56   #6
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

cu celelalte patru te legi la iesirile de difuzoare din unitate... -+ Difuzor stanga -+ Difuzor dreapta..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 17:28   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

Solutia ideala sunt amplificatoarele care au si intrare de putere. Unele au si functia de "pornire automata" in momentul in care primesc semnal. Cu alte cuvinte nu mai ai nevoie de "remote".
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 09:21   #8
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Folosesti un adaptor HIGH-LOW mai destept si le ai pe amandoua..din cate stiu unitatea nu are asa ceva.

PS: vezi Helix-ul AAC
Daca mai pui max 50 de roni poti sa iti cumperi un MTX re-Q 3ch care are procesor de sunet si iti reface basul pierdut prin protectia casetofonului mai ales in cazul in care vrei sa-ti montezi un subwoofer, plus iesiri RCA pentru difuzoarele fata.
illusions - Eu am cumparat adaptor High-Low cu 13 roni, acelasi care pe unele site-uri costa 40 ( cu alt desen pe el ). Daca vrei sa-ti montezi subwoofer si ai pretentii de la bas iti trebuie minum un MTX Re-Q. Casetofonul iti limiteaza fregventele joase sa protejeze difuzoarele masinii, prin aceleasi iesiri legi si tu adaptorul HIgh-Low deci tot o sa-ti limiteze bassul si pe woofer.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:36   #9
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: montare sistem audio E39 (530d-2001)

mai baieitii il zapaciti la maxim
1-remote - simplu ai acolo firul de plus contact in curu casului
2-semnal - ori iti cumperi un amplif ce permite semnalul direct de la difuri ori pui un adaptor de ce iti vorbesc baietii pe ori care iesire ca nu e filtrata nici una cum zicea cineva mai sus la e39 e pe full semnal iar la e60 difurile spate is filtrate peste 100 hz soto

vezi daca vrei am rama dublu din creata pentru tipul tau de masina
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -