Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Discutii generale

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-09, 14:11   #1
claus77
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
claus77's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,063
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Difuzoare spate?!

Salut! Rog sa-mi spuna si mie cineva de ce nu se aud difuzoarele din portierele spate la fel ca cele de pe fata? Am pe o Vectra B un HU Sony in portierele fata dif-urile originale (Blaupunkt banuiesc) iar in portierele spate am pus JBL 2 way de 13cm si 30w rms dar se aud cam infundat...care este explicatia
claus77 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 18:07   #2
LexSanea

Stage 2
 
LexSanea's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 46
Default Re: Difuzoare spate?!

1. HU-ul tau da la iesire nu mai mult de 20W RMS
2. Ce rezistenta au difuzoarele de pe fata si cele de pe spate ?
3. Vezi ca un HU normal trebuie sa aiba in optiuni regularea vulumului fata/spate (nu-mi amintesc cum se numeshte)
LexSanea is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 12:48   #3
claus77
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
claus77's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,063
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Difuzoare spate?!

Da, am incercat tot felul de reglaje tot asa se aude, nu stiu.
claus77 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 13:54   #4
LexSanea

Stage 2
 
LexSanea's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 46
Wink Re: Difuzoare spate?!

Reglajul care iti trebuieste tie se numeshte Feeder, dai mai mult pe spate insa din fata se vor auzi mai incet.
O mica clasificare conform destinatiei amplsarii difuzoarelor:
Din cite stiu eu difuzoarele se amplaseaza in functie de frecventa pe care o produc.
Un Bass se va auzi oriunde s-ar afla, chiar si in portbagaj - frecventa foarte joasa
Un Mid-Bass deobicei se pune pe panoul din spate, in el se aud deja voci groase
In usi e normal sa se puna difuzoare de frecvente medii, acelea deja trebuiesc pozitionate astfel incit oriunde te-ai afla in masina sa auzi muzica stereo si frumos, de aceea mediile se instaleaza in toate usile, adica pentru fata/spate
Si in final inalte - Tweeterele, ele nu se vor auzi daca nu sunt indreptate direct spre urechea ascultatorului.
Din constructia masinii din fabrica este facut ca sa auzi sunetul calitativ la un volum moderat. Daca incerci sa modifici ceva in acest sistem, va trebui sa iai in calcul toate difuzoarele. Daca doresti volum mai mare nu pui alte difuzoare ci le amplifici mai calitativ (si in dependenta de amplificare le schimbi cu altele dupa puterea corespunzatoare amplificarii)
Nu uita, boxele din spate sunt pentru cei de pe bancheta din spate. Daca esti singur in masina modifica feederul mai mult pe spate, insa am mai spus, un HU nu produce mai mult de 20W RMS, ceea ce inseamna ca daca dai mai mult vei obtine mici distorsiuni ceea ce scade din calitate.
Sper ca te-am lamurit de ce acele din fata "se aud" (le auzi tu) mai tare.
LexSanea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -