Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-08, 23:59   #31
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Parerea mea este ca un condensator bun ar trebui sa existe pe fiecare masina, de la al carui sistem audio se doreste un sunet calitativ, dar cum la noi 99% din instalatiile audio sunt alcatuite din subwoofer + amplificator (daca se poate second la 3 milioane), intradevar un condensator oricare ar fii el nu isi are rostul, decat daca il cumperi doar ca are voltmetru.

Pe propria masina, pe masini ale caror instalatii audio au fost construite de noi, am simtit o diferenta de pana in 5% in sunet (in mare parte dinamica si liniaritate in volum), pretioasa atunci cand nu mai ai de unde sa o obtii.

Condensatorul si Deep Cycle sunt lucruri diferite, Lil' D nu devia de la subiect.
Da, la varf apar diferente, dar :
Hai sa deviem cum trebuie si sa o facem lata, ca unii termeni nu sunt cunoscuti pentru userul de rand.

1. Dinamica :

Problema de dinamica la care te referi tu este o caracteristica a amplificatorului. Daca o dam in termeni tehnici vorbim de slew rate (care este inclus in THD-ul amplificatorului). Slew rate inseamna viteza cu care un amplificator poate sa redea schimbarea de semnal de la intrare la iesire. Mai babeste : cat de repede poate reactiona la o schimbare a semnalului de intrare.
O mica poza de la un test al slew-rate-ului...vorbim de o frecventa de 735kHz. Acea diferenta in raspuns e mult mult mai putin pronuntata in partea superioara a auzului (18kHz).


Unde apare condensatorul in ecuatie ? Condensatorul modifica felul cum lucreaza amplificatorul ? Caderile de tensiune nu au nimic de-a face cu dinamica. Au de-a face cu nivelul sunetului, dar eu unul nu vad grupul de "SQ" folosind amplificatoare de peste 1kw si sa aiba caderi de tensiune care se pot percepe (1dB este o estimare foarte foarte optimista a diferentei minime percepute de ureche si ca sa obtii aceasta diferenta ai nevoie de o cadere de tensiune considerabila).

2. Liniaritatea volumului. Ce termen e asta ? Astept o clarificare daca se poate. Cu cuvinte care sa fie intelese userul de rand.

Poate ca pentru userul de rand nu este cunoscut ca volumul este o functie logaritmica (creste repede la inceput, apoi cresterea se "potoleste"). Liniaritatea acestuia ? Vrei sa spui ca un condensator afecteaza felul cum lucreaza preamplificatorul unui amplificator sau al unui head-unit ?

Caderi de tensiune ? Daca exista asa ceva la nivelul la care sunt perceptibile intr-un sistem de "SQ" inseamna ca aveti o problema grava de tot la alimentare, problema ce nu se rezolva printr-un condensator.

Raspunsul meu : efectul placebo.

3. Cuantificarea sunetului.

De cand se poate cuantifica "calitatea sunetului" ? Sa imparti sunetul in procente ? 5% diferenta in sunet...foarte interesant.


Cine a deviat de la topic la bunul inceput ?

Astept raspuns la intrebari...
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 03:18   #32
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

iti raspund eu, desi sunt constient ca tu stii raspunsurile si consider discutia incheiata.

1. dinamica NU este o caracteristica DOAR a amplificatorului.
2. un condensator influenteaza alimentarea amplificatorului.
3. acei "5%" sunt pusi pentru a se intelege ca un condensator NU face minuni ...adica nu vei scapa de proplemele legate de alimentare folosind un power cap
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 05:23   #33
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Thumbs down Re: Ce condensator imi recomandati?

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Da, la varf apar diferente, dar :
Hai sa deviem cum trebuie si sa o facem lata, ca unii termeni nu sunt cunoscuti pentru userul de rand.

1. Dinamica :

Problema de dinamica la care te referi tu este o caracteristica a amplificatorului. Daca o dam in termeni tehnici vorbim de slew rate (care este inclus in THD-ul amplificatorului). Slew rate inseamna viteza cu care un amplificator poate sa redea schimbarea de semnal de la intrare la iesire. Mai babeste : cat de repede poate reactiona la o schimbare a semnalului de intrare.
O mica poza de la un test al slew-rate-ului...vorbim de o frecventa de 735kHz. Acea diferenta in raspuns e mult mult mai putin pronuntata in partea superioara a auzului (18kHz).


Unde apare condensatorul in ecuatie ? Condensatorul modifica felul cum lucreaza amplificatorul ? Caderile de tensiune nu au nimic de-a face cu dinamica. Au de-a face cu nivelul sunetului, dar eu unul nu vad grupul de "SQ" folosind amplificatoare de peste 1kw si sa aiba caderi de tensiune care se pot percepe (1dB este o estimare foarte foarte optimista a diferentei minime percepute de ureche si ca sa obtii aceasta diferenta ai nevoie de o cadere de tensiune considerabila).

2. Liniaritatea volumului. Ce termen e asta ? Astept o clarificare daca se poate. Cu cuvinte care sa fie intelese userul de rand.

Poate ca pentru userul de rand nu este cunoscut ca volumul este o functie logaritmica (creste repede la inceput, apoi cresterea se "potoleste"). Liniaritatea acestuia ? Vrei sa spui ca un condensator afecteaza felul cum lucreaza preamplificatorul unui amplificator sau al unui head-unit ?

Caderi de tensiune ? Daca exista asa ceva la nivelul la care sunt perceptibile intr-un sistem de "SQ" inseamna ca aveti o problema grava de tot la alimentare, problema ce nu se rezolva printr-un condensator.

Raspunsul meu : efectul placebo.

3. Cuantificarea sunetului.

De cand se poate cuantifica "calitatea sunetului" ? Sa imparti sunetul in procente ? 5% diferenta in sunet...foarte interesant.


Cine a deviat de la topic la bunul inceput ?

Astept raspuns la intrebari...
Am argumente tehnice pentru tot ce am spus dar singurul motiv pentru care nu iti raspund la intrebari (la provocare), este ca stiu ce cauti tu de obicei si nu vreau sa transform topicul omului in campul tau de lupta (dupa cum ai spus-o si tu si stie toata lumea iti place sa te "razboiesti" pe acest forum )

Spre deosebire de tine am foarte multe de facut, cum ar fii sa pun in practica fenomenul Car-Audio si nu am timp sa aberez pe forumuri. Nu ma limitez la cautarea raspunsurilor pe google pentru intrebarile altora, doar pentru ca vreau sa ies in evidenta cu cunostintele mele tehnice. Vreau doar sa ajut oameni care chiar au nevoie de ajutor si ""il cauta pe acest forum"". Incerc sa ii ajut cu sfaturi care se regasesc in experienta mea de zii cu zii, pe care le-am pus in practica si sunt verificate.

Nu trebuie sa ti se para ciudat ca eu si multi altii auzim cu urechile noastre in informatiile audio mai multe decat poti citi tu pe internet sau in carti. Incearca macar de curiozitate si o sa te convingi ca ceea ce auzi este mai important decat ceea ce poti sa citesti. Exista inca multe cazuri in care o ureche antrenata aude aspecte pentru care "electronistii atotstiutori" inca nu au explicatii.

Tot incercand sa iesi in evidenta vad ca reusesti din ce in ce mai mult sa o faci, dar ca si exemplu negativ. Nu stiu daca pe tine te afecteaza sau nu, dar pe noi ne deranjeaza atitudinea ta. Comunitatea creata pe acest forum cu multa rabdare si efort (fapt pentru care unii au muncit foarte mult) are nevoie de oameni pasionati (cum pretinzi ca esti) care sa ajute la dezvoltarea ei in continuare. Aproape in fiecare post de-al tau ne demonstrezi ca nu cunosti legile comunicarii, folosind o atitudine care denota zeflemism, aroganta si aduce jigniri intelectului interlocutorului. Incerci sa iti demonstrezi superioritatea atacand persoane nu ideile lor, si ii fortezi pe toti sa iti accepte umorul de proasta calitate. De obicei nu imi place sa critic alti oameni dar credema nu este numai parerea mea si asta ridica totusi un mare semn "?" de intrebare.

Mai nou imi revine ca atributie verificarea respectarii regulamentului de catre utilizatori in sectiunea Car-Audio pe forumul 4tuning, pe care iti recomand sa il citesti (Postu ala "Regulament" de e cu "Sticky" in fata). Nu iti spun toate astea doar ca sa iti demonstrez superioritatea mea fata de tine in cauza de fata, vreau doar sa intelegi ca oricat de multe cunostinte, si cat de multe idei fixe ar avea un utilizator pe acest forum, nu trebuie sa transforme orice mica diferenta de opinie in propriul razboi. Nu vreau ca viitorii si prezentii utilizatori ai acestui forum sa evite sa mai posteze stiind ca exista o mare posibilitate ca tu sa ii iei peste picior. Nu spun ca parerea unui moderator este intotdeauna mai presus decat cea a unui utilizator, vreau decat sa se respecte regulamentul unde nu scrie ca nu ai voie sa iti exprimi parerea personala, dar trebuie sa o faci folosind un ton mult mai relaxat ca discutiile sa poata fii constructive si atmosfera primitoare.

Poti sa consideri postul de mai sus ca pe un avertizment destul de explicit, dupa care se trece la celelalte metodele enumerate in regulament.

Multa bafta.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive

Last edited by Marinu; 13-06-08 at 05:42.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 11:06   #34
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Am argumente tehnice pentru tot ce am spus dar singurul motiv pentru care nu iti raspund la intrebari (la provocare), este ca stiu ce cauti tu de obicei si nu vreau sa transform topicul omului in campul tau de lupta (dupa cum ai spus-o si tu si stie toata lumea iti place sa te "razboiesti" pe acest forum )

Spre deosebire de tine am foarte multe de facut, cum ar fii sa pun in practica fenomenul Car-Audio si nu am timp sa aberez pe forumuri. Nu ma limitez la cautarea raspunsurilor pe google pentru intrebarile altora, doar pentru ca vreau sa ies in evidenta cu cunostintele mele tehnice. Vreau doar sa ajut oameni care chiar au nevoie de ajutor si ""il cauta pe acest forum"". Incerc sa ii ajut cu sfaturi care se regasesc in experienta mea de zii cu zii, pe care le-am pus in practica si sunt verificate.

Nu trebuie sa ti se para ciudat ca eu si multi altii auzim cu urechile noastre in informatiile audio mai multe decat poti citi tu pe internet sau in carti. Incearca macar de curiozitate si o sa te convingi ca ceea ce auzi este mai important decat ceea ce poti sa citesti. Exista inca multe cazuri in care o ureche antrenata aude aspecte pentru care "electronistii atotstiutori" inca nu au explicatii.

Tot incercand sa iesi in evidenta vad ca reusesti din ce in ce mai mult sa o faci, dar ca si exemplu negativ. Nu stiu daca pe tine te afecteaza sau nu, dar pe noi ne deranjeaza atitudinea ta. Comunitatea creata pe acest forum cu multa rabdare si efort (fapt pentru care unii au muncit foarte mult) are nevoie de oameni pasionati (cum pretinzi ca esti) care sa ajute la dezvoltarea ei in continuare. Aproape in fiecare post de-al tau ne demonstrezi ca nu cunosti legile comunicarii, folosind o atitudine care denota zeflemism, aroganta si aduce jigniri intelectului interlocutorului. Incerci sa iti demonstrezi superioritatea atacand persoane nu ideile lor, si ii fortezi pe toti sa iti accepte umorul de proasta calitate. De obicei nu imi place sa critic alti oameni dar credema nu este numai parerea mea si asta ridica totusi un mare semn "?" de intrebare.

Mai nou imi revine ca atributie verificarea respectarii regulamentului de catre utilizatori in sectiunea Car-Audio pe forumul 4tuning, pe care iti recomand sa il citesti (Postu ala "Regulament" de e cu "Sticky" in fata). Nu iti spun toate astea doar ca sa iti demonstrez superioritatea mea fata de tine in cauza de fata, vreau doar sa intelegi ca oricat de multe cunostinte, si cat de multe idei fixe ar avea un utilizator pe acest forum, nu trebuie sa transforme orice mica diferenta de opinie in propriul razboi. Nu vreau ca viitorii si prezentii utilizatori ai acestui forum sa evite sa mai posteze stiind ca exista o mare posibilitate ca tu sa ii iei peste picior. Nu spun ca parerea unui moderator este intotdeauna mai presus decat cea a unui utilizator, vreau decat sa se respecte regulamentul unde nu scrie ca nu ai voie sa iti exprimi parerea personala, dar trebuie sa o faci folosind un ton mult mai relaxat ca discutiile sa poata fii constructive si atmosfera primitoare.

Poti sa consideri postul de mai sus ca pe un avertizment destul de explicit, dupa care se trece la celelalte metodele enumerate in regulament.

Multa bafta.

Scuza-ma. Am avut aseara un moment in care am gandit si am putut scrie ceva coerent. Promit sa nu se mai repete.

Mii de scuze tie si comunitatii !
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 13:24   #35
dragosv

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 273
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

"2. Liniaritatea volumului. Ce termen e asta ? Astept o clarificare daca se poate. Cu cuvinte care sa fie intelese userul de rand."
Dragule amic,
Dupa cum bine ai observat, la majoritatea covarsitoare a sistemelor stoc si sistemelor aftermarket, la un volum mic efectiv tu si urechea ta asculti doar tweeteru si medie iar partea de midbas e lipsa sau extrem de atenuata; dar atunci cand dai volumul mai tare observi cu stupoare ca incepe si midbasul sa se auda, dar in acelasi tp tweeteru se duce in balarii, de unde si liniaritate a sunetului
un sunet este liniar cand la orice volum se aude cum trebe, greu de altfel
aaaaaaaaaa, de ce mama masii bunicii tatalui la EMMA se puncteaza "ciudatenia" asta de liniaritate?de prosti?(prostii, cei ce au facut regulamentul, sunt niste omuleti doxa de muzica)
dragosv is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 02:48   #36
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

Liniaritatea despre care se vorbeste la EMMA face referire la raportul volumetric dintre difuzoarele ce alcatuiesc sistemul. Este o notiune complet diferita de gain-ul sursei care poate fi logaritmic sau exponential. "Dinamica", o notiune destul de generalista care ar trebui tradusa mai corect prin attack & decay se manifesta pe intreg spectrul si nu numai in zona joaselor cum au impresia foarte multi. Ea depinde practic de toate componentele sistemului dintre care mentionam pe cele mai importante : difuzorul si incinta lui, amplificatorul, DAC-ul sursei, condensatorii suplimentari !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 22:35   #37
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

Lil'D... Procentul ala de 5% a fost al meu prima data. Si te rog, era intre 2 si 5% daca nu ma insel. Dan (vrx) a inteles ce vroiam sa spun cu acel procent. E de bun simt sa constientizam ca nu putem cuantifica la modul real sunetul in procente. Ne folosim de exprimari care sa "spuna" pe intelesul tuturor ce incercam sa spunem. Imi cer scuze daca asta a fost prea mult pentru unii.

Lil'D... Nu e un lucru rau ca esti un tip "tehnic". Trebuie doar sa inveti sa suporti oamenii noi in domeniu, oamenii care nu stiu mai nimic dar care vor sa invete. Ai rabdare, lasa misto-ul si gluma pe seama nestiutorilor si DACA vrei sa explici, explica atent si calm de 10 ori daca trebuie, pana intelege omul. Daca crezi ca nu ai rabdare mai bine abtine-te. Multi useri sunt speriati de genul de atitudine care transmite mesajul " eu sunt destept, stiu multe, iti sunt superior....nu scoate vreo prostie pe gura ca ne rupem in mistouri si te facem de kko". Daca crezi ca poti sa aduci un aport real si consistent pe acest forum te rog sa o faci, dar cu alta atitudine.

Pont referitor la topicul prezent:

Raspunde omului curios de condensator pe intelesul lui, nu purta o discutie tehnica cu unul dintre moderatori pe post de explicatie. Momentul in care tu si o alta persoana (alta decat cea care initiaza topicul) va luati in coarne nu ajuta pe nimeni.

Sfat personal, extrem de prietenesc:

Din proprie experienta, tehnica nu spune totul despre sunet si muzica. Accepta faptul ca sunt lucruri care inca pot fi invatate, descoperite. Accepta faptul ca domeniul e vast, ascunde experiente si senzatii care trebuiesc traite pentru a fi intelese iar marea majoritate a acestora nu au cuvinte fixe care sa le reprezinte. Stiu, latura VOODOO a sunetului este foarte exploatata de multi si de multe. Si totusi, mai sunt si mici adevaruri. Nu ma refer deloc la discutia de fata. Dar... nu te mai lega punctual de exprimare, sau nu o mai face de fiecare data. Sunt momente cand printre randuri se pot citi mai multe...

Sper sa ne vedem curand, la vreo etapa....poate. Bafta multa!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 16:18   #38
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

usor offtopic dar dureros pentru unii (ul)
de cand am dat drumul din nou la jucarie (adica am remontat sistemul, cu un condeu de 1,3 F, vechi de altfel) am probleme cu alarma (erau si inainte, dar la o frecventa muuuult mai redusa): adica nu-mi armeaza si mai ales nu-mi dezarmeaza din prima (uneori nici din a 100 oara si deschid cu cheia si apoi dezarmez alarma), ca sa nu zic ca am ajuns sa lipesc telecomanda de geam ca sa piuie nemernicia.
bateria la telecomanda este schimbata, ledul de pe ea se aprinde etc, alarma este ungo si are 4 ani...
se intampla cam de 2 ori pe saptamana, pana acum (fara sunet instalat) daca se intampla o data la luna sau chiar mai rar.
e vreo legatura sau sunt doar eu norocos?
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 18:14   #39
alpinemaster

Stage 2
 
alpinemaster's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 37
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

care condensator e mai bun pt acumulator si amplificator pyramid 1.6 F sau gravity 2.5 F daca avem 1500w max??mersi pt informatii
alpinemaster is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 09:43   #40
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce condensator imi recomandati?

Dupa cum a scris si Paul Car in postul din prima pagina, diferentele de cifre (1.2, 2.5, sau 50 farazi) sunt in mare parte doar comerciale . Oricare din ele e la fel de bun.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 13-06-09, 21:11   #41
spgbuc
Renault Driver

Stage 5
 
spgbuc's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Smile Re: Ce condensator imi recomandati?

Am revenit pe topic unpic offtopic am schimbat sistemul acuma am un magnat Magnat AD 380 de 600RMS amplificat de o statie SPL S1200 D si as dori sa schimb si cablurile deoarece sunt tot cele vechi pe care le aveam pe sistemul MAC as vrea sa cumpar un traseu wag 0 unde as putea gasi niste cabluri mai ieftine
__________________
spgbuc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -