Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-09, 23:41   #16
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Voi va dati seama cat inseamna 1000W RMS? nici aia la concerte nu cred ca au 1000 RMS
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 20-05-09, 23:59   #17
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Eh nici chiar asa. Sa nu exageram. Exista masini in Romania care utilizeaza pe perioade scurte de timp 10 Kw+. Masurati, nu teoretic. Nici una din ele nu are condensatoare. Asta vroiam sa spun.

PS: Exista concerte sonorizate pe perioade lungi de timp cu 250KW + la dispozitie. Tehnica evolueaza, nu mai suntem in anii 50!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-12-10, 20:29   #18
yoooo

Stage 2
 
yoooo's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 50
Default Re: am nevoie de un condensator????

ma putetzi ajuta si pe mine avind in vedere ca deja am achizitzionat urmatoarele:

2 perechi de boxe lanzar cu 2 perechi de Tweetere si 2 perechi de Crossovere

si astea is datele cu traducerea de pe google:

Un con de aluminiu pereche MID :6.5-Inch Driver aluminiu Con de gama medie din cauciuc butil aliaj Surround 200 W RMS / 400 Watts Frecventa de raspuns Peak: 55-6KHz Impedanta: 4 ohmi Unul din material plastic pereche Casing Tweetere :1-Inch Dome tweeter Magnet neodim de mătase 3 de montaj Opţiuni: Flush / pivotantă / suprafaţă / Unghi Mount Frecventa de raspuns: 1.4-24KHz Impedanta: 4 OhmsOne Pair pasive Crossover Network: Two - Way 12dB crossover pasiv Octave Slope Conectori placaţi cu aur complet protejate Accesorii CircuitryIncluded: Custom Grile de montare Hardware Wiring kit de cabluri Diagrama Şablon



2 statzii lanzar
si astea is datele tehnice:

Putere RMS @ 4 ohmi: 2 x 200 WattsRMS Power @ 2 ohmi: 2 x 250 W Peak Power @ 4 Ohm: 2 x 400 Watt idged Power @ 4 ohmi: 1 x 800 W de īnaltă eficienţă Sursa de alimentare MOSFET Heavy-Duty Radiator agabaritice Rezervoare Condensator Die Casting / Terminal Block Custom aur şi / RCA placate cu nichel Jacks High / Low Level Intrări (cu excepţia Mono) reglabil Gain Control intrare High-Pass / Low-pass crossover electronic, cu bas frecventa reglabile reglabile Bass Boost Boost Remote Turn On Soft īntārziată Remote Turn-On / Off Circuite complet 2OHMS stereo stabil funcţionarea simultană Mono / Stereo capacitate funcţionarea Short Circuit / termica / la suprasarcina / DC offset protecţie linie audio de ieşire Jacks Power / Protect LED indicatori THD: 0,5% raport semnal / zgomot: 85dB Frecventa de raspuns (+ / - 1dB): 10Hz-38 KHz Low Pass Crossover Frecventa: 40Hz-400Hz Crossover High Frequency Pass: Bass Boost 40Hz-400Hz: 0 ~ 18db Rating Siguranţă: 25A x 1 Dimensiuni unitate: 9.60 L''W x 10.23''x 2.88''H

si un subwofer

subwoofer unic cu radiator pasiv de la distanţă şi control nivel subwoofer
* Echipat cu un con woofer de 12 inch, 12-inch pasiv
* pass variabile redus (50-150Hz) crossover
* Putere: 500 W RMS, 1000 W max
* semnal-zgomot raport: 91dB

care ar fi puterea condensatorului??????

am o celica din 2000 si bateria era initzial de 65 A acum am montat una de 70A
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	41SZu7-izvL._SS500_.jpg
Views:	64
Size:	32.1 KB
ID:	1791205   Click image for larger version

Name:	vbra225.jpg
Views:	58
Size:	38.8 KB
ID:	1791206   Click image for larger version

Name:	41+bTPR-fyL._SS400_.jpg
Views:	73
Size:	21.6 KB
ID:	1791207  

yoooo is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 00:01   #19
MajeStik

Stage 3
 
MajeStik's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Default Re: am nevoie de un condensator????

Pentru un subwoofer de 250 w rms de ce condesator am nevoie ? Cati F ?
MajeStik is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 00:14   #20
5inci
Peugeot Driver

Stage 5
 
5inci's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,127
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Nu cred ca ai nevoie de condensator , sau daca vrei sa stai linistit si iti place cum arata in portbagaj cumpara unul de 1F.
5inci is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 00:16   #21
MajeStik

Stage 3
 
MajeStik's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Default Re: am nevoie de un condensator????

Quote:
Originally Posted by 5inci View Post
Nu cred ca ai nevoie de condensator , sau daca vrei sa stai linistit si iti place cum arata in portbagaj cumpara unul de 1F.
Problema e ca am motor de 12 16v si la bass jos imi palpaie farurile.O sa ma ajute ?
MajeStik is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 00:25   #22
5inci
Peugeot Driver

Stage 5
 
5inci's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,127
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Nu cred ca te va ajuta ,mai bine ai cumpara un alternator mai puternic.Sau imprumuta de undeva un condensator si vezi daca iti mai face probleme.
5inci is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 01:00   #23
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: am nevoie de un condensator????

Quote:
Problema e ca am motor de 12 16v si la bass jos imi palpaie farurile.O sa ma ajute ?
In principiu poroblema farurilor ar trebui sa dispara, daca nu, o baterie mai sanatoasa nu strica
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 12:00   #24
MajeStik

Stage 3
 
MajeStik's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Default Re: am nevoie de un condensator????

Din cate am citit aici pe forum, acele socuri pe care subwooferul le trimite la baterie fac rau bateriei...prin urmare, condensatorul va reduce acele socuri si bateria nu mai sufera, corect ?
MajeStik is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 19:02   #25
Andraey

Stage 5
 
Andraey's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 317
Member of:
[PEUGEOT]
[Competitor CNCA]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Depinde cat de profunde sunt socurile respective. Eu am avut un amplificator GZ care cerea mult curent si am incercat cu si fara condensator ( 1.6F ), iar ce pot spune este ca diferenta exista. Daca ai pe masina pana in 400 w rms pune un condensator, daca treci peste 400 baterie + alternator mai mari pentru ca un condesator ar fii mai mult element de decor
Andraey is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 23:40   #26
MajeStik

Stage 3
 
MajeStik's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Default Re: am nevoie de un condensator????

Quote:
Originally Posted by Andraey View Post
Depinde cat de profunde sunt socurile respective. Eu am avut un amplificator GZ care cerea mult curent si am incercat cu si fara condensator ( 1.6F ), iar ce pot spune este ca diferenta exista. Daca ai pe masina pana in 400 w rms pune un condensator, daca treci peste 400 baterie + alternator mai mari pentru ca un condesator ar fii mai mult element de decor
Am 250 w rms dar subwooferul e amplificat cu o statie care da 160 bridge. Deci sa zicem ca ajung la 130 de w rms.
MajeStik is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 01:26   #27
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: am nevoie de un condensator????

problema sta in reglaje, mai mult ca sigur ai gain-ul dat aproape de maxim .
regleaza gain-ul cu farurile aprinse pana nu mai clipesc
ca sa fiu mai concret... regleaza cu un voltmetru la baterie, sa nu iti scada sub 12v .
avand baterie mica pur si simplu nu ai de unde sa scoti necesarul amplificatorului si a masinii in acelasi timp . poti sa pui si 10 condensatoare, ca tot nu o sa rezolvi problema, ba chiar mai rau .......
__________________

Last edited by pigoo; 03-12-11 at 01:36.
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 06:49   #28
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Scuzati ca intervin ... Dupa mine, condensatorul este o investitie pur si simplu fara rost !!! Ce face un condensator: inmagazineaza energie, de la baterie, intr-un timp mai indelungat. Foarte bine pana aici. Daca tu ai un sub puternic, care papa ceva curent, la primele beat-uri de bass, condensatorul se goleste imediat, si dupa cum bine ghicitit, el trage curent tot de la baterie, si se formeaza din nou un ciclu continuu. Cu atat mai mult condensatoarele mici de 1,2F. Sunt pur si simplu INUTILE. De banii aia, va duceti frumos si cumparati cabluri groase (de sudura, dedicate, nu conteaza) minim 2awg (35mm2), preferabil 0awg (50mm2) , si rezolvati orice problema legata de curent. Alimentarea corecta a amplificatorului, poate face minuni cu difuzorul de bass
__________________
Bogz02 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 20:40   #29
MajeStik

Stage 3
 
MajeStik's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
Default Re: am nevoie de un condensator????

Quote:
Originally Posted by Bogz02 View Post
Scuzati ca intervin ... Dupa mine, condensatorul este o investitie pur si simplu fara rost !!! Ce face un condensator: inmagazineaza energie, de la baterie, intr-un timp mai indelungat. Foarte bine pana aici. Daca tu ai un sub puternic, care papa ceva curent, la primele beat-uri de bass, condensatorul se goleste imediat, si dupa cum bine ghicitit, el trage curent tot de la baterie, si se formeaza din nou un ciclu continuu. Cu atat mai mult condensatoarele mici de 1,2F. Sunt pur si simplu INUTILE. De banii aia, va duceti frumos si cumparati cabluri groase (de sudura, dedicate, nu conteaza) minim 2awg (35mm2), preferabil 0awg (50mm2) , si rezolvati orice problema legata de curent. Alimentarea corecta a amplificatorului, poate face minuni cu difuzorul de bass
Dar pentru un sub de 250 w rms e bun condensatorul ?
MajeStik is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 20:50   #30
Bogz02
Competitor CNCA

Stage 5
 
Bogz02's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 451
Member of:
[2 Roti]
[4Wheels]
[Competitor CNCA]
Default Re: am nevoie de un condensator????

Simpla curiozitate: Ai citit cu atentie ce am scris?

Nu recomand ptr nici un sub condensator, ci cabluri groase, cat mai groase, si de calitate (preferabil 100% cupru)..
Bogz02 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -