Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-14, 13:56   #1
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Cabluri RCA torsadate vs cablu ecranat microfon-zgomot alternator

Se stie ca e foarte important sa ai cablurile necesare. Timp de 3 ani de zile am avut o problema... Indifirent de calitatea cablului ecranat avea zgomot de alternator in difuzoare.
Amplificatoarele se clasifica in cazul tipului de intrari in 2 categorii:
-amplificatoare cu intrare diferentiala, adica masa rca-urilor la amplif nu este cuplata la minus, lucru care il verificati f usor cu un aparat de masura. De obicei genul asta de amplificatoare sunt cam 20-30% fiind unele mai scumpe
-amplificatoare care au legata firul extern al rca-urilor la carcasa.


Deosebirea e ca pe etajul de pre amplifcare e cu amp cu intrare difirentiala, acestea fac diferenta dintre cele 2 fire, astfel excluzand zgomotul care intra in mod egal in ambele fire torsadate si lasa doar semnalul util. Desigur ca partea de intrare e mai complexa nesitand mai multe OP-ampuri, deci mai scumpe

La mine firul extern la player e pus la masa si firul extern la amplif nu e comun cu masa. Asa ca am facut cabluri rca din cablu UTP care e un cablu de date torsadat si problema sa rezolvat.

Inainte de toate trebuie sa verificati daca nu cumva aveti si alte probleme. Mult succes!

Sursa de inspiratie si explicatie mai buna: https://www.youtube.com/watch?v=QOagVDZLQnA

Last edited by raresvintea; 05-06-14 at 14:15.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 05-06-14, 19:20   #2
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cabluri RCA torsadate vs cablu ecranat microfon-zgomot alternator

DE specificat ca daca nu se foloseste tipul corect de cablu se vor auzi zgomote, asa ca mai intai masurati ce tip de intrare pe amplificator aveti si apoi cumparati cabluri "custom" sau alte nebunii.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 12-06-14, 08:57   #3
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Re: Cabluri RCA torsadate vs cablu ecranat microfon-zgomot alternator

Am si eu ceva probleme, probabil de la rca-uri.
Amplificator hifonics zxi 6404, player pioneer deh-x8500bt iar cablurile rca sunt Connection FS2 550. Stie cineva ceva de aceste cabluri ? Am intors masina cu fundul in sus. Nu stiu pe unde sa le mai asez.
catageo is offline   Reply With Quote
Old 13-06-14, 08:08   #4
catageo

Stage 5
 
catageo's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,015
Default Re: Cabluri RCA torsadate vs cablu ecranat microfon-zgomot alternator

Am schimbat si rca-urile si tot bazaie. Ma intriga faptul ca nu se aude zgomot de la motor/alternator, se aude cand aprind luminile... Daca stie cineva ce ar putea avea as fi recunoscator
catageo is offline   Reply With Quote
Old 13-06-14, 12:39   #5
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cabluri RCA torsadate vs cablu ecranat microfon-zgomot alternator

Pt alte probleme poti deschide un alt topic. S-ar putea ca sa ai masa buna la amplificatoare etc

Ai incercat sa verifici daca cu rca-urile scoase mai auzi zgomot? Dar cu ele scoase din player si lasate in amplificator? Ai incercat cu un alt player?
S-ar putea ca luminile sa aiba un sistem de comanda electronic si nu electromecanic(releu)
Ai incercat masa playerului pusa la masa amplificatoarelor?
raresvintea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -