Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-07, 00:43   #1
ciuperka

Stage 3
 
ciuperka's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 87
Exclamation Insonorizare cu AluBand?!

Vreau sa stiu si eu daca merita sa imi insonorizez masina cu AluBand. Iese castigator prin prisma pretului si presupun ca se va simti o diferenta intre cu/fara. Nu am de gand sa fac masina la nivel "pro", ci doar sa scap de cateva zbarnaieli, care oricum se aud chiar si fara sub. Masina e un Megane I Classic.
Cei care au pe masina sau care au montat asa ceva va rog sa-mi dea si mie niste sfaturi - de unde, ce, cum si cat - si eventual o indrumare catre un garaj sau cineva care poate sa faca insonorizarea.

Multumesc anticipat.
Adi.
ciuperka is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 10:15   #2
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Insonorizare cu AluBand?!

Inainte sa-ti sara in cap altii .. iti sar eu . Decat fara nimic e mai bine cu Aluband . In rest nu face comparatie ca ar trebui sa pui vre-o 3 straturi + alte materiale ca sa egaleze un Stinger sau Dynamat . Ca pret poate ti se pare ca e ieftin , dar dupa ce bagi vre-o 5 milioane in Aluband ca sa faci o masina si te gandesti ca daca ai fi dat 8 o faceai profesional ... Si eu folosesc Aluband deocamdata , dar in locurile rezervate strict sunetului vreau sa folosesc ceva profesional , iar Alubandul sa-l folosesc in locuri pe care le izolez pentru o atmosfera mai linistita in masina si fara zdranganeli din cauza vibratiilor "naturale" ale masinii . Pentru cei care se dau la curse ... nu uitati ca mai si ingreuneaza ...
In rest , domnu' Ciuperca , da-mi un PM si discutam !
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 21:02   #3
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

alubandu e bun dar la o caldura de 35 grade o sa iti cada de pe usi sau tavan... pt podea se poate..
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 21:45   #4
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Insonorizare cu AluBand?!

Daca a fost fixat la caldura nu cade nimic , iar daca e ceva care sa-l preseze abia se muleaza mai bine . Eu l-am pus toamna trecuta pe fetele de usi si este in stare perfecta si acum . Pe capota la motor e normal ca nu trebuie pus , mai ales ca nici nu stiu cine l-ar pune acolo si pentru ce .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 22:27   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

marius eugen, asteapta vara si expune panourile tale "izolate" cu aluband la soare, cand sunt vreo 35 de grade afara. O sa ai o mica surpriza, chiar daca ai aplicat alubandul la temperatura de topire a panourilor de tabla.

Daca tu ai aplicat alubandul toamna trecuta (2006) inseamna ca nu ai prins vara pana acum, deci nu prea ai cum sa te dai cu parerea.

ciuperka.... imi vine greu sa gasesc un motiv BUN si REAL pentru a folosi acest material.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 23:07   #6
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: Insonorizare cu AluBand?!

a fost aplicat imediat cum am cumparat masina .. in 2005 , scuze ... Iar motive sunt ... doar ca odata ce te-ai obisnuit cu ceva de calitate ti se pare ca restul nu merita efortul . Api Alubandul a fost creat si este utilizat in contructii la imbinarea rosturilor metalice de pe acoperisuri ! Asa ca , daca acolo isi face treaba cu brio , in auto nu are de ce sa scartaie ... DA , recomand ceva mai de calitate , dar omul intreba altceva ...
"presupun ca se va simti o diferenta intre cu/fara. Nu am de gand sa fac masina la nivel "pro", ci doar sa scap de cateva zbarnaieli, care oricum se aud chiar si fara sub." - parerea mea este ca se implinesc aceste conditii !
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 10:40   #7
ciuperka

Stage 3
 
ciuperka's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 87
Arrow Re: Insonorizare cu AluBand?!

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Solutia e simpla: mi-am luat niste boxe Hertz pe care le-am amplificat... mai am si un sub... Ideea e ca NU MAI AUD nimic altceva in afara de muzica. Mi-ar fi trebuit intr-adevar o insonorizare pro daca eu vroiam sa scot tot ce se poate de la boxele amplificate, dar din cauza ca bass-ul il scoate sub-ul indeajuns, am taiat si din statie frecventele care ar putea face ca bass-ul boxelor din usi sa fie deranjant si acum e totul ok...
Intr-adevar, nu scot tot ce se poate din sistem, dar nivelul la care e sunetul acum pentru mine e multumitor. Din cate m-am uitat acum, era si destul de greu sa scot ceva din usile mele din Megane, pentru ca boxele sunt montate pe buzunar [plastic] care vine peste fata de usa [plastic], care d'abia aia e "prinsa" [vorba vine] pe tabla...
Sistemul meu e format la ora actuala [si sper ca ma mai mananca sa mai schimb ceva la el ] din urmatoarele: Pioneer 75BT, spate DLS226, sistem fata Hertz ESK 165 amplificat impreuna cu un sub JBL 1204BR de o statie JBL 75.4.

Bafta.
ciuperka is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 22:29   #8
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

Interesant sistemul tau, eu am o xsara cu o conceptie asemanatoare a "incintelor"/mai bine le zic lacase din usi si am montat pe ea HSK 165 amplificate de un LRX.
Sincer datorita faptului ca nu am inele MDF si boxele sunt insurubate pe o structura de plastic a usii si mai sunt si incastrate intr-o cochilie simt ca-mi lipseste ceva din sunet...ceva din medii, usa e insonorizata la meserie cu fonomat, nu am vibratii dar nici un sunet spectaculos...sa zic. Am ascultat niste polyglass pe inele mdf, amplificate tot de un focal pe 4 canale (un setup pe care il consider inferior celui personal) si sunetul lor parca e mai complet, mai cizelat.
Iti recomand o insonorizare cu materiale specializate la un atelier specializat, incinte cu inele din mdf si vei avea probabil motive sa fii multumit de investitia ta in sunet. Pana atunci restul se cheama improvizatii. No offence.
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 15:19   #9
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

...exista si o solutzie mult mai ieftina, se numeshte HUSHMAT...e un fel de dynamat/stinger dar la un pretz accesibil pt toata lumea....daca vrei sa izti zic unde gaseshti da-mi un PM pt ca nu vreau sa fac reclama la alt site....ca ne se face!
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 16:38   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

E un material OK, iar diferenta de pret fata de Stinger e de 25% daca-mi aduc aminte bine. Dynamatul e cel mai bun ( din ce e pe la noi ) dar si cel mai scump.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 00:28   #11
Nesami

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 42
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

cred ca e mai mare diferentza....10 foi de 30x30 sunt la 150 ron...nu stiu la cat e stingeru....da sigur mult mai mult!
merita incercat Hushmat...io mi-am comandat si va zic rezultatu dupa ce le pun!
Nesami is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 07:21   #12
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

Stinger costa 190 roni/metru patrat, Asa ca diferenta e de 15%. Oricum bune sunt amindoua.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 17:47   #13
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

Adica vrei sa spui ca Aluband e cu 15% mai ieftin decat Stinger?
Sau te referi la Hushmat?
sharkky is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 18:43   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

Evident ca la Hushmat.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 03:14   #15
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Insonorizare cu AluBand?!

conteaza si ce compozitie are cred, oricum decat nimic
Baban_San is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -