Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-05, 23:44   #1
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default kick panels

kick panels > unde se gasesc si cam cat costa ... as vrea sa pun pe un tico boxe de 16.5 sau 17 cm cu adancime de montare in jur de 6.6 - 7 cm

e posibil sa tai din fata usii si cu ajutorul unor kick panels sa iasa in afara doar vreo 3 cm ca sa nu incomodeze la picioare ca stiti bine ce inghesuiala e in tico
steph is offline   Reply With Quote
Old 22-01-05, 08:14   #2
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Fa un sablon din carton si trimitemi-l...in trei zile le ai acasa...ideea e sa tii cont de manerul macaralei de geam si de locul unde intra magnetul in usa...daca vrei se poate si din fibra de sticla dar pretul e mult mai mare...asa pot sa iti spun ca te costa max 350.000 perechea cu mocheta pe ele si prinderea o faci cu suruburi direct in usi...parerea mea e ca daca tot iti montezi, pune doua difuri pe 13 cm in fata, componente si antifoneaza usile cum trebuie...2X13 cm au randament mai mare decat 1X16.5 cm...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 22-01-05, 09:35   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Va rog dati mai multe amanunte despre aceste kick-panel-uri ca lumea nu stie ce estem ele...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 22-01-05, 11:25   #4
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

deci ideea e ca am 2 boxe infinity de 100 w rms pe 3 cai dimensiuni 6\" x 9\" care le am pe o daice break si acum ca o sa o cam vand (sper) le voi pune pe tico in spate

si pt. fata vreau sa iau o pereche tot de infinity 16.5 de 60 w rms care inca caut modalitate de montare

acum eu nu am nici cea mai mica idee cum se fack aceste kick panels si cum arata si idn ce material se pot face
steph is offline   Reply With Quote
Old 22-01-05, 15:54   #5
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

aceste kick panel-uri sunt de fapt asanumitele doorboard-uri...sunt fete de usi modificate incat sa intre difuzoare altele decat standard...kick panel-urile se fac si pentru a monta difuzoarele nu neaparat pe usi in cazul in care proprietarul nu doreste sa isi taie din panouri...doorboard-urile sunt facute de regula pe suport de MDF...se fac si din fibra de sticla pentru cei care vor sa le vopseasca...sau nu neaparat...cam asta e in mare...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 22-01-05, 16:18   #6
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

adica tre sa inlocuiesc toata fata de usa???

niste poze ceva?
steph is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 09:44   #7
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

iata cateva din cate am facut eu...nu trebuie schimbat panoul original in cazul in care optezi pentru adaptoare din MDF...bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	matizmdf_814.jpg
Views:	243
Size:	109.4 KB
ID:	17086   Click image for larger version

Name:	matizfibra_102.jpg
Views:	215
Size:	74.5 KB
ID:	17087  
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 10:29   #8
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Ti mai sus ai zis ceva de 350.000 lei. Spune te rog mai precis, ca si eu am nevoie de asa ceva, boxele fiind mai inalte. Eventual niste inele de MDF, ceva, nu stiu...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 10:52   #9
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

damn dar tu esti din cluj vad arata chiar bine si vad ca sunt rotunjite si imbracate in mocheta ... cat costa pt. o pereche de boxe de 16.5 cm ceva de genu ala ? si ce e ala mdf? vreun fel de lemn?
steph is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 11:18   #10
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

asa e...cele din MDF sunt 350.000 perechea mochetate negru sau gri...depinde si de cate difuzoare ai de montat...de la 3 perechi in sus creste putin si pretul...pt a le face am nevoie insa de un sablon cu forma pe care vrei sa i-o dai caci nu am model pt fiecare masina....ideea e ca trebuie tinut cont de manivela de geamuri, buzunare etc precum si de gaurile din spatele panoului care permit difuzoarelor sa \"sufle\" in voie...mai multe poze cu panouri la :
http://pg.photos.yahoo.com/ph/pozesfg/album?.dir=/a19a
bafta...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 12:13   #11
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

MDF= Medium Density Fiber
shadow is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 14:29   #12
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"sfigmo\"
iata cateva din cate am facut eu...nu trebuie schimbat panoul original in cazul in care optezi pentru adaptoare din MDF...bafta
Faine rau pozele!!! cand dau prin Cluj,trec pe la voi mai mult ca sigur!! Polo ala arata cel mai bine...ca si finizaj,iar ca power...m-a impresionat asta (vedetzi poza!!!!) adica....sunt curios daca poa' sa conduca omu ala..nu cred ca s-a limitat la usi...mai ales daca le amplifica bine )

bafta si spor la lucru
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	8f96_110.jpg
Views:	217
Size:	50.9 KB
ID:	17195  
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 23-01-05, 15:57   #13
steph

Stage 5
 
steph's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 510
Default

cand resusesc sa iau ticou o sa apelez si eu la tine ... nujtiu cum o sa fac masuratorile .... dar oricum vedem... le poti trimite prin posta cu plata ramburs?
steph is offline   Reply With Quote
Old 24-01-05, 07:09   #14
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Zoom-Zoom trebuie sa recunosc ca cele din poza pe care ai postat-o tu nu le-am facut eu..sunt facute in Oradea de Zozo...nu s-a limitat la atat bineinteles si e de neconceput ce mai avea in spatele scaunelor...dealtfel el a fost castigatorul sectiunii SPL cu masinuta aia mica la Arad in 2003...am pus poza doar sa arat ce se poate face pe la noi prin romania...restul sunt facute de mine toate...chiar acum lucrez la panourile din matizul verde in care vor intra cate 3 difuzoare...am sa pun poze cu el caci este chiar o treaba faina...matizul acesta urmeaza sa fie un competitor serios atat in SPL cat in SQ...steph se poate prin posta cu ramburs desigur...de fapt doar asa se poate caci nu vad cand voi merge eu la bucuresti sau cand vei veni tu in cluj...de sablon spuneam sa faci tu un carton decupat cu forma pe care vrei sa o aiba...poate ca prind eu un tico si il fac eu...cat de curand...tu da-mi doar verde sa ma apuc...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 24-01-05, 12:30   #15
KrushX

Stage 4
 
KrushX's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 237
Default

Doamne ajuta!!!
KrushX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -