Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-06, 22:22   #1
GIULY

Stage 5
 
GIULY's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 521
Unhappy Vreau sa nu mai zornaie asa.....

am intr un logan un subwoofer de vreo 150 w rms pe o staie de tot cam atata.....si mi zornaie aripile de zici ca se rupe cand stai afara ....ce ii pot face?...dynamat am inteles ca nu ma ajuta f tare...eu ma gandeam sa bag intre tabla si mocheta de pe aripi niste burete ,cu riscul de a "absorbi" din bass. astept sfaturi! ms!
GIULY is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 22:32   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

zornaie doar tabla sau si plasticele ?pentru tabla merge dynamat sau alt material care sa intepeneasca tabla
viperu is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 22:34   #3
GIULY

Stage 5
 
GIULY's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 521
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

cu plasticele nu ar fi problema ...dar tabla zornaie f tare.....plus ca se umfla aripile la un anumit volum de imi e teama se nu se desprinda.....
GIULY is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 22:51   #4
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

De la 150 W se umfla aripile si zornaie de se rupe ? Strange-i suruburile Chiar, ce amp si ce sub ai ? Poate ai scris gresit si de fapt erau 1500W.

Serios acum, probabil vibreaza nr de inmatriculare, baga un burete in spatele lui sau tine-l cu mana si vezi daca el vibreaza. Daca intr-adevar e tabla cum ai zis tu atunci nu are cum sa nu ajute dynamat, pt asta e facut, sa nu mai zornaie tabla. Zornaie si cu portbagajul deschis ? Mie nu-mi zornaie tabla, imi zornaie incheietura dintre portbagaj si masina pt ca vad capacul de la portbagaj cum se misca atunci cand dau mai tare. Are joc de 0.5 cm zici ca mai are putin si se desprinde Si cu toate astea restul tablei nici nu se clinteste deci mi-e greu sa cred ca la tine la 150W ti se umfla caroseria... Oricum dynamat rezolva problema, sau alt insonorizant... Pasta aia Brax mi se pare atractiva dpvd al pretului, sau Roadkill...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 23:03   #5
GIULY

Stage 5
 
GIULY's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 521
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
De la 150 W se umfla aripile si zornaie de se rupe ? Strange-i suruburile Chiar, ce amp si ce sub ai ? Poate ai scris gresit si de fapt erau 1500W.

Serios acum, probabil vibreaza nr de inmatriculare, baga un burete in spatele lui sau tine-l cu mana si vezi daca el vibreaza. Daca intr-adevar e tabla cum ai zis tu atunci nu are cum sa nu ajute dynamat, pt asta e facut, sa nu mai zornaie tabla. Zornaie si cu portbagajul deschis ? Mie nu-mi zornaie tabla, imi zornaie incheietura dintre portbagaj si masina pt ca vad capacul de la portbagaj cum se misca atunci cand dau mai tare. Are joc de 0.5 cm zici ca mai are putin si se desprinde Si cu toate astea restul tablei nici nu se clinteste deci mi-e greu sa cred ca la tine la 150W ti se umfla caroseria... Oricum dynamat rezolva problema, sau alt insonorizant... Pasta aia Brax mi se pare atractiva dpvd al pretului, sau Roadkill...

serios am ramas si eu surprins cum cu o statie Jbl cs60.2 si o pocnitoare de subwoofer SAL (care mi l a dat un amic ), reusesc sa fac aripile sa se umfle...nr. nu zornaie ca asta am verificat si eu ...iar cu portbagajul deschis nu mai vibreaza asa de tare.peoblema e ca e incinta bass reflex (tub)...si nu stiu cum sa l asez ....daca sta cu dif spre aripa atunci se umfla...iar daca l pun spre portbagaj zornaie si acolo...multumesc pentru sfat! aceea pasta unde as putea sa o gasesc si pe la ce bani?
GIULY is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 23:43   #6
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Mda..cand deschizi portbagajul nu mai vibreaza si pt ca scapa mult bas pe acolo, nu se mai creaza aceeasi presiune ca atunci cand e inchis. Nu stiu exact cine aduce acea pasta brax, stiu doar ca la totall moto gasesti dynamat si la wizards am vazut Stinger roadkill. Dar sa stii ca sunt scumpe, de exemplu un kit roadkill pt portbagaj este mai mult de 4 mil si este mai ieftin decat dynamat... Adica o sa dai pe insonorizare mai mult decat pe amp+sub
Daca nu ai bani de materiale dedicate poti incerca cum ziceai tu cu burete sau ceva de genul asta... Si il lipesti cu prenadez. E ciudat oricum sa vibreze asa. Poate e ceva desprins p-acolo.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 02-12-06, 23:44   #7
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Quote:
Originally Posted by GIULY View Post
serios am ramas si eu surprins cum cu o statie Jbl cs60.2 si o pocnitoare de subwoofer SAL (care mi l a dat un amic ), reusesc sa fac aripile sa se umfle...nr. nu zornaie ca asta am verificat si eu ...iar cu portbagajul deschis nu mai vibreaza asa de tare.peoblema e ca e incinta bass reflex (tub)...si nu stiu cum sa l asez ....daca sta cu dif spre aripa atunci se umfla...iar daca l pun spre portbagaj zornaie si acolo...multumesc pentru sfat! aceea pasta unde as putea sa o gasesc si pe la ce bani?
in primul rand eu cred ca tie iti da senzatia...ca iti umfla aripa...adica la doar 150 w nu cred ca ar putea sa iti faca ce zici tu...ai impresia...
daca e tub cu atat mai mult se aude mai prost si presiunea din habitaclu este mai mica din cate stiu eu...acea "pasta" este de fapt un izolator fonic care se pune pe usi,pe capacul portbagajului,se numeste Dynamat si se poate gasi in mai multe locuri...la tottal moto(ia leg cu saxo) sau pe net...nu pot sa dau nume ptr ca ne cearta astia mari de pe aici...
este un fel de bitum(nush cat de bine zic)care se aplica pe fatza usii...si costa undeva la 230 de roni pachetul de portbagaj...
dupa parerea mea eu cred ca doar portbagajul iti vibreaza ptr ca banuiesc ca pe usile din fata si cele din spate nu ai super boxe amplificate...
oricum ciudata faza cu aripile...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 00:36   #8
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Era vorba de pasta aia Brax care se aplica cu pensula. Nu de Dynamat.

Fa si tu un filmulet sa vedem si noi cum se umfla aripile
adiv is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 03:10   #9
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Nu are impresia, stiu sigur un sub de 150 rms care zbarnaie aripile spate de logan
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 13:06   #10
GIULY

Stage 5
 
GIULY's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 521
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

de dynamat...stiam si eu ...dar vedeti voi vorba lui adiv bag in insonorizare mai mult decat m au costat statia+sub....cum reusesc sa fac un filmulet am sa l postez ca sa vedeti si voi...dar sper sa fie cat mai curand...deoarece dupa cum cred ca stiti si voi ma m cam tepuit cu JBL care deja imi face figuri...(are probleme cu un integrat tl 494..parca ) boala veche a amplificatoarelor din seria cs60.2..sper ca n am vb prostii...nu ma pricep f bine
GIULY is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 13:12   #11
GIULY

Stage 5
 
GIULY's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 521
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
in primul rand eu cred ca tie iti da senzatia...ca iti umfla aripa...adica la doar 150 w nu cred ca ar putea sa iti faca ce zici tu...ai impresia...
daca e tub cu atat mai mult se aude mai prost si presiunea din habitaclu este mai mica din cate stiu eu...acea "pasta" este de fapt un izolator fonic care se pune pe usi,pe capacul portbagajului,se numeste Dynamat si se poate gasi in mai multe locuri...la tottal moto(ia leg cu saxo) sau pe net...nu pot sa dau nume ptr ca ne cearta astia mari de pe aici...
este un fel de bitum(nush cat de bine zic)care se aplica pe fatza usii...si costa undeva la 230 de roni pachetul de portbagaj...
dupa parerea mea eu cred ca doar portbagajul iti vibreaza ptr ca banuiesc ca pe usile din fata si cele din spate nu ai super boxe amplificate...
oricum ciudata faza cu aripile...
pe spate am 2 boxe pioneer ts A 2011 cred ca asta e modelu...alea de 20 cm ....dar nu vibra nimic f tare inainte sa pun subwooferul....
GIULY is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 14:37   #12
Bass-Evolution
Honda Driver

Stage 5
 
Bass-Evolution's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 610
Member of:
[Honda]
[4Rally]
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Cine ti-a spus tie ca daca folosesti dynamat nu rezolvi nimic fie nu stie ce vorbeste fie nu stie ce e ala dynamat. chiar si in variantele de sub extreme obtii rezultate extraordinare att in materie de insonorizare cat si in materie de rigidizare. Exista si varianta Fonomat de la Audiocomp care face cam tot ce face si dynamat-u dar costa ceva mai putin, ideea e ca oricare din cele doua le-ai folosi trebuie aplicate in mod profesionist, adik nu in fata blocului, de aceea sfatul meu ar fi sa mergi la un atelier sau garaj care face asa ceva. TottalMoto la Relu si rezolvi si tremuricii de nu i-a avut
__________________

'95 Subaru Impreza WRX GC8
'96 Renault Megane Coach
'95 Honda Civic EG9

www.EvolutionDetailing.ro - polish, reconditionari faruri, tratamente interioare si multe altele.
Bass-Evolution is offline   Reply With Quote
Old 07-12-06, 00:33   #13
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Vreau sa nu mai zornaie asa.....

Zornait total nu o sa-l scoti niciodata.Insonorizezi aici vezi ca zornaie dincolo si tot asa pana ajungi sa constati ca bazaie bordul ... iar atunci e nasol rau ... ca nu prea ai ce sa-i faci.
Tu in momentul asta auzi ce zornaie mai tare din masina iar cand alea o sa se diminueze o sa le auzi pe celelate. Ce e bine ca-ti formezi o ureche buna
bulu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -