Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-06, 05:35   #1
Incepator

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1
Default Alimentare amplificator

Asa cum arata si nick-ul sint incepator in domeniu, asa incit imi cer scuze daca intrebarile par puerile.
In fapt, am cumparat un amplificator stereo la care vreau sa leg difuzoarele fata ale masinii,difuzoarele spate vor ramine legate in continuare la iesirea amplificata a player-ului. Amplificatorul este 2 X 65W RMS/ 4 ohm iar difuzoarele sint 50 W RMS (100W peak)/ 4ohm,amplificatorul are sensibilitate 87 db iar difuzoarele 90 db, iesirea pre-amp la player este 2,2 V iar amplif-ul are variable level imput 0,3 - 6 V. Si acum intrebarile:
- pot folosi aceleasi cabluri- plusul(+) permanent si conectarea accesorii -folosite la alimentarea player-ului pentru a alimenta si amplificatorul?In acest caz exista riscul de a avea probleme cu amplif-ul sau player-ul?
- mentionind ca nu intentionez sa ascult muzica la volum maxim, faptul ca amplificatorul scoate 65 W RMS pe canal ar putea afecta chiar si in timp difuzoarele,avind in vedere ca acestea au 50 W RMS?
- afecteaza, si daca da in ce fel, diferenta de sensibilitate intre amplif. si dif-uri auditia si/sau aparatele?
- cum reglez imput level-ul la amplif pentru a fi in concordanta cu iesirea player-ului avind in vedere ca acum cursorul este la jumatatea scalei 0,3-6 V,aceasta nu are nici o indicatie de valoare intermediara explicita ( doar niste linii marcate) iar in manual scrie ca este reglat la 1 V? Cum imi pot da seama daca am setat valoarea corecta?
Deocamdata atit , cu multumiri anticipate celor care imi vor raspunde...
Incepator is offline   Reply With Quote
Old 05-04-06, 06:35   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: Alimentare amplificator

trebuie sa tragi fire de alimentare diferite pentru amplificator, daca legi pe aceleasi cu player-ul risti sa arzi sigurantele permanent sau chiar mai rau...
viperu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -