Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Accesorii si conectica

Accesorii si conectica alimentare si montaj

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-06, 10:33   #1
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Carei treaba cu condensatorul ?

ce e condensatorul la ce e bun ? ajutatima si p mine !
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 05-02-06, 11:15   #2
BabyBlue_EVO

Presedinte Evolution Crew

Stage 5
 
BabyBlue_EVO's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 504
Member of:
[Moderators]
[Evolution Crew]
Default

Condensatoarele de capacitati mari (>0,5F) sau stabilizatoarele de tensiune, au rolul de a stabiliza tensiunea intr-un sistem electric.
Intr-un sistem in care mai multi consumatori \"se lupta pentru putere\", atunci cand un amplificator incepe sa foloseasca putere intr-un ritm fluctuant, luminile din bord si farurile incep sa “palpaie”...
Acest fapt poate influenta functionarea corecta a celorlalte amplificatoare din sistemul audio. Este adevarat ca amplificatoarele bune au integrate condensatoare in circuitul de alimentare care au rolul de a furniza curent atunci cand este nevoie. Dar, energia pentru a incarca acesti condensatori trebuie sa vina si ea de undeva si in momentele de solicitare maxima (peak-uri) aceasta energie nu este intotdeauna disponibila.
Un condensator furnizeaza energie si curent unui amplificatory atunci cand acesta are nevoie. In mod normal o baterie de masina si un alternator furnizeaza curent mare in intervale \"mari\" de timp (Ah - Amperi-ora). Un amplificator lucreaza in intervale mici de timp – milisecunde – el cerand aproape instantaneu cantitati mari de current din sistemul electric pentru a sustine reproducerea fara probleme a unui sunet clar, curat, fara distorsiuni. Bateriile auto nu sunt facute pentru asta. Aici intervine roluil condensatorului.
El inmagazineaza curent si sustine putere in mod asemanator unei baterii numai ca il furnizeaza aproape instantaneu. Daca un amplificator nu are de unde sa consume curent atunci cand are nevoie el nu poate reproduce semnalul musical asa cum ar trebui. Teoretic asta se traduce prin distorsiuni. Daca un amplificator este lipsit in mod constant de curent si fortat sa lucreze in acest regim timp indelungat el va incerca sa compenseze aceasta lipsa prin cresterea tensiunii. Acest fenomen duce la supraincalzirea amplificatorului, fortandu-l sa mearga inafara regimului sau normal de lucru, fapt care duce la scurtarea duratei sale de viata.
Condensatorul furnizeaza amplificatorului ceeace el are nevoie - curent, permitandu-i acestuia sa functioneze la parametrii sai maximi fara probleme.
Un condensator nu va face sistemul tau audio sa sune dintr-o data mai tare – cu toate ca poate imbunatati acest lucru; nu va duce la o crestere in tensiune a sistemului electric auto – ci va face posibila mentinerea lui; nu va furniza putere in plus pentru consumatori – dar cu siguranta o va mentine.
Un condensator va fi un castig pentru majoritatea acelora care cauta calitatea sunetului si bineinteles principalul beneficiar este sistemul electric auto.
Ex. Suma consumatorilor intr-un system audio auto este de 68A.
Am nevoie astfel de o baterie de cel putin 72Ah, un alternator pe masura - 80Ah, si in functie de puterea amplificatoarelor aleg condensatorul (condensatoarele) necesar, (-e), dupa regula: 0,1F(Farad) minim / 100Wrms.
Acesta se va monta cat se poate de aproape de amplificator.
De asemenea trebuie tinut cont si de sectiunea cablurilor folosite in instalatie, blocurile de distributie si sigurantele de protectie aferente, etc… dar intram intr-o alta discutie…

Citat de undeva dar macar ajut
__________________
BabyBlue_EVO is offline   Reply With Quote
Old 10-02-06, 13:06   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default



nice

chiar nu shtiam de astea ... jur
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 16-02-06, 13:49   #4
nev

Stage 3
 
nev's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 133
Default

Da mai folositi si voi searchul ca o data pe luna cel putin e cineva care intreaba \"ce e aia condensator\" si \"cu ce se mananca\"
nev is offline   Reply With Quote
Old 19-02-06, 19:42   #5
WhiteRaven
Toyota Driver

Stage 5
 
WhiteRaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 588
Member of:
[Toyota]
Default

frumos citat si de ajutor.. mie nu imi foloseste chiar la sis audio.. dar imi certifica o alta problema.
WhiteRaven is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 20:56   #6
slay3rexe

Stage 3
 
slay3rexe's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 115
Default Re: Carei treaba cu condensatorul ?

in sfarsit inteleg si eu care e treaba cu condensatorul asta. a si tin sa ii multumesc lui saxo pentru ajutorul dat. puteai foarte usor sa explici: mai e odata deschis topicul.. chiar sa imi dai un link. nu sa "urli" la mine ca vezi doamne nu trebuie noi sa raspundem la aceeasi intrebare d mai multe ori. mc pt intelegere.
__________________
Dacia din '81 mai mult sub ea decat in ea
slay3rexe is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 21:20   #7
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Carei treaba cu condensatorul ?

hai sa facem un topic sticky cu condensatorul )....

oricum am si eu o intrebare mareata..... ce inseamna condensator hibrid

mai este cu folie metalica....sau e ceva de genu deep cycle
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 14:44   #8
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Carei treaba cu condensatorul ?

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat
hai sa facem un topic sticky cu condensatorul )....

oricum am si eu o intrebare mareata..... ce inseamna condensator hibrid

mai este cu folie metalica....sau e ceva de genu deep cycle

yello???? pls an anser
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 05-08-06, 20:09   #9
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: Carei treaba cu condensatorul ?

super ajutatoare treaba asta despre condensatori 10x
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 03-10-12, 23:09   #10
Alex.psy

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1
Cool condensatoru

o intrebare pentru baby blue ca vad ca e bravo ..sau intrebarea se ofera si la altcineva care o stie..asa,daca la un amplificator audio de 300w incerc sa mai instalez inca chiteva condesatoare in sistemul lui ,condensatoare fixe de exepmlu o sa am mai bun sunet la difuzori?sunt 2 difuzoare de 125w.. : ?:
Alex.psy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -