Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-08, 12:16   #16
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Un sfat va rog...daca se poate

as indrazni sa spun ca la o incinta sealed de dimensiuni normale (dif max 12") nu-i musai treaba cu Pamplif > Pdifuzor
bezz is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 18:36   #17
kenmax

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 5
Default Re: Un sfat va rog...daca se poate

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Excluzand ceilalti factori partea cu amplificarea este dependenta in mare parte de incinta, dar per total imi place partea cu amplificator mai puternic ca difuzorul
Ai dreptate, dar sa nu dai volumul la intensitate mare ca provoaca rezonante si se slabeste performanta subwooferului......ar fi mai bine sa se faca o legatura intre bas si SQ(Sound Quality) adica sa nu auzi numai basul.


Ca sa il comentez putin si pe Bezz poti sa pui si subwoofer fara amplificator da nu te astepta la prea multe din partea lui.

Last edited by kenmax; 05-10-08 at 18:44.
kenmax is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 20:35   #18
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Un sfat va rog...daca se poate

Quote:
Originally Posted by kenmax View Post
Ai dreptate, dar sa nu dai volumul la intensitate mare ca provoaca rezonante si se slabeste performanta subwooferului......ar fi mai bine sa se faca o legatura intre bas si SQ(Sound Quality) adica sa nu auzi numai basul.

Stai putin ca aici intram un cucuruz, papusoi, porumb, cum vrei sa ii zici tu. Volumul la intensitate mare provoaca rezonante ? Sorry, volum mai mare decat cel la care s-au reglat gain-urile duce amplificatoarele in clipping, iar peste un anumit prag chiar si HU intra in distorsiuni. Reglat absolut tot corect si ramanand sub aceste praguri, chiar si cu amplificator mai putin puternic ca si subwooferul nu vei observa distorsiuni.

SQ e ceva mult mai complex (si prea spinos), dar cuprinde si partea de subbas...
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 10-10-08, 18:47   #19
kenmax

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 5
Talking Re: Un sfat va rog...daca se poate

Probabil u sti mai multe, dar eu am patit pe propria-mi piele sa prajesc boxele.
kenmax is offline   Reply With Quote
Old 17-10-08, 06:02   #20
Paul_Car

Stage 2
 
Paul_Car's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 35
Default Re: Un sfat va rog...daca se poate

Quote:
Originally Posted by al3x82 View Post
am luat Focal 27 Sb v1 dar nu se auzea ( fiindca celalalt model nu il avea) mai nimik in masina si mi l-au schimbat cu un Hifonics gama Brutus cel de 600 rms, dar nu imi placea cum se aude si l-am vandut(focalul se auzea super bine dar prea incet).
Acum vreau sa aleg intre JL 10W6v2 si Polyglass SB 33 V1 sau altceva care sa se auda bine basul, dar imi trebuie sa se auda si in masina
Da-mi te rog mai multe detalii.In ce tip incinta era instalat Hifonics Brutus?Pe ce amplificator rula?De la ce firma l-ai achizitionat?Ai putut sa-l testezi la cumparare?
Daca ai nevoie de calitate si sunet decent, ca volum, poti lua serios in calcul MbQuart PWH 302 sau 304 -nu mai retin ce amp folosesti- dar incinta seald!
Paul_Car is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 14:23   #21
edy_6991

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 7
Default Re: Un sfat va rog...daca se poate

am si eu o intrebare daca poate cineva sa imi raspunda. are ceva daca amplificatorul, boxele, subwoofer-ul si mp3 player-ul sunt fiecare de la o marca diferita ?
edy_6991 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-08, 22:01   #22
al3x82

Stage 5
 
al3x82's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 939
Default Re: Un sfat va rog...daca se poate

eu zic ca nu daca sunt de calitate, dar e parerea mea .............. poate alti au si alte pareri
al3x82 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -