Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-05, 13:04   #1
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default Free Air Type Subwoofer...

Ma intereseaza conceptul in general, nu un difuzor anume. Ce avantaje are, ce dezavantaje are ? Ma gandesc ca totusi are nevoie de o cutie de rezonanta... dar nu trebuie facuta la fel de strict ca la un dif obisnuit...
Eu am difuzoru pus in tub... As obtine sunet mai bun dc l-as pune pe plansa din spatele masinii (pe plansa de la luneta) ?
__________________
Viata n-ar fii distractiva fara muzica
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 11-06-05, 13:49   #2
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

nu obtii performante mai bune daca montezi diful pe placa. difurile free air au fost facute pt cei ce nu au posibilitatea sau nu doresc sa care un sifonier in portbagaj. asigura suficient bas pt o auditie placuta dar nu foarte puternica.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 11-06-05, 19:14   #3
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Aham...deci concluzia ii ca mai bine-l las asa cum l-o facut Kenwood de la mama lui, adica in incinta.
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 16:45   #4
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Deathman: daca difuzorul a fost conceput pt incinta nu merge in free air. difurile free air au alte caracteristici fata de cele in incinta. daca diful tau a fost facut pt cutie lasa-l asa ca fara nu obtii nimic de la el.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 21:18   #5
NEo007RX4

Stage 5
 
NEo007RX4's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 330
Default

nu stiu daca ai castiga poate daca il pui in incinta(cutie), nu in tub...
NEo007RX4 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-05, 12:25   #6
Deathman

Stage 3
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 142
Default

Dc ma supara mult il vand Si asa un amic ma tot bate la cap si ofera un pret foarte bun pe el... Mai vad io...
Deathman is offline   Reply With Quote
Old 14-06-05, 21:52   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Deathman\"
Aham...deci concluzia ii ca mai bine-l las asa cum l-o facut Kenwood de la mama lui, adica in incinta.
Zici ca e in incinta si e Kenwood de la mama lui ?
Din cite stiu eu Kenwood nu prea a facut incinte decit amplificate.
Foarte probabil e o cutie sau tub \"made in ro\".
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 15-06-05, 01:49   #8
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

am avut si eu un tub kenwood, era original si neamplificat (pasiv)...sunt modele un pic mai vechi, dar exista
--decat sa-l scoti din incinta lui, mai bine vinde-l!
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 21:10   #9
77aty

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 75
Default

As vrea sa pun 2 buc de sub free-air DLS OA10 pe masina mea, pe un logan, in spate [sub luneta, nu in portbagaj], am un amp GZRA 2200x de 2x 200W la 2 ohmi. Are cineva experiente cu aceste difuzoare? La ce pot sa ma astept de la ele? E suficient de puternic ampliful meu? Am mai cautat difuri free air dar nu am gasit la nici un producator.
77aty is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 21:58   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

\"Free Air\" inseamna ca poate functiona fara incinta.Asta NU inseamna ca va si \"Cinta\" jos...
Dupa parerea MEA,alaturarea SUB si FREE AIR e un nonsens.
Bas vei avea in mod sigur DACA le montezi corect ( o placa de mdf ceva...) dar subbas NICIODATA.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 22:25   #11
77aty

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 75
Default

Ok, inteleg, idea era ca o sa suna \"mai bine\" daca este montat in interior. Am niste nelamuriri cum suna un sub intr-o cutie inchisa, avand in vedere ca portbagajul este destul de izolat de interiorul masini, nici ampliful respectiv nu este una foarte puternic. Nu stiu cum ar suna daca ar fi montat intr-o cutie inchisa si pusa in portbagaj. Ar face fata ampliful meu sau ar trebui sa le leg in mod bridge si sa pun un singur difuzor [idea era ca 2 dif suna mai tare decat 1, avad in vedere ca nu e BR]. Ceva idei, sugestii, propuneri?
77aty is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 22:40   #12
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Problema e destul de delicata datorita faptului ca masina e in 3 volume.Dupa parerea mea,cred ca trebuiesc facute urmatoarele lucruri:
-Facut tot posibilul ca difuzoarele fata sa coboare cit mai jos in frecventa.
-Pus totusi o cutie in compresie de putere suficient de mare sa se faca simtita,si coborita cit se poate de mult in frecventa.
Cred ca merita incercat,mai ales ca Loganul e o masina care e \"prietenoasa\" la preparare audio.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 22:54   #13
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

free air sub .....cea mai proasta idee ..clar.....lasa l asa cum e .....
vpower16v is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -