Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-05, 04:59   #16
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

margarit2001... Pe cand foloseam eu difuzoarele alea Vasile (Frunzila) nu apucase nici macar sa le vada. Am discutat destul subiectul Senon/SAL/MNC pe izatech inainte ca el sa masoare parametrii. Ce nu este specificat este ca nu a masurat parametrii unui lot de difuzoare. Si in cazul difuzoarelor BUNE, toleranta la unii parametrii e de +/- 20%. Vrei sa ghicesti tu care e toleranta la astea? Sau crezi ca-si bate cineva capul?

Deci ma repet, nu aveam parametrii pe cand am folosit difuzoarele. Clientul a venit cu difuzorul....si aveam doua variante. Sa-l agat de oglinda retrovizoare sau sa-i fac o incinta \"dupa ochi\". Doar din cauza greutatii am optat pt a doua.

Nu-mi spune de difuzoarele de la JBL de parca ar fi cine stie ce punct de referinta. Ma abtin sa nu provoc polemici pe tema asta. De la o anumita serie incolo e cam absurd sa faci comparatia cu JBL. Dar ma rog, asta e altceva.

Intr-o dacie suna aproape orice. Merge TARE. Nu merge BINE. Sa nu confundam termenii. Si daca eu refuz sa folosesc un difuzor care nu suna BINE, e problema mea. Ca nu-l recomand nici altora, mi se pare foarte normal. Ca tu esti unul dintre fericitii posesori... Mai exista si exceptii.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-05, 05:09   #17
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Acum m-am uitat si la schema incintei. F3 la 49 Hz. Adica acolo ai -3db fata de punctul de unde incinta lucreaza cat de cat liniar. La sealed atenuarea e de 6 db/ octava. Deci difuzorul tau suna liniar de pe la 70Hz. Ceea ce inseamna ca ai un woofer si nu un subwoofer. Daca asta inseamna \"suna bine\"...ma las de meserie. Cand o sa auzi cum suna un difuzor curat si liniar de pe la 25 Hz in sus, o sa intelegi de ce nu-ti dau dreptate.

Ai 62 L in sealed. Eu am pus 75 L in b/r cu acordaj destul de jos. Sa zicem ca nu am obtinut maximul de randament. Dar am auzit ce poate difuzorul. Si daca in sealed are F3-ul la 49 Hz....iti dai seama ca in b/r F3-ul e si mai sus. Deci....oricum o intorci, subwoofer nu e.

PS: Sub-ul reusit se taie din LPF la 50 Hz. Daca-l tai pe al tau la 50 Hz, ce crezi ca mai ramane din sunet?
PS2: Din grafic rezulta un SPL de maxim 115 la 60 Hz. Pt un 15 toli, chiar si la banii aia, e JENANT. Discutand iar de masina ta, e normal sa se auda TARE. Dacia ne-pregatita fonic are frecventa de rezonanta sus. Beneficiezi de asa numitul room-gain tocmai prin frecventa inalta de lucru a difuzorului. E castig pe spatiu, nu pe difuzor.

Daca vrei, aprofundam si mai mult. Dar daca esti atent la ce ti-am spus o sa vezi ca nu din rautate am dat acest calificativ difuzorului.

PS3: Intreaba-l pe Vasile (Frunzila) ce parere are de difuzorul asta. Daca el spune ca e bun la banii lui imi sterg userele de pe toate forumurile si ma apuc de agricultura.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-05, 05:11   #18
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Si am mai observat ceva. SPL-ul maxim atins cu 350W per difuzor, cu graficul indicand clar depasirea Xmax-ului si asadar imposibilitatea difuzorului de a atinge acel nivel. Sa nu fiu rau si sa dau vina pe softul de calcul folosit fiindca stiu ca mai da erori de genul. Dar daca e cazul stric un pumn de bani sa demonstrez ce artificii face difuzorul ala la 350 W RMS cu 0,1% THD.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-05, 10:07   #19
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

@margarit2001 schema care ai atasat-o tu... am atasat-o si eu in primul post... so... nothing new... vad ca si ReLLaXX are aceiasi parere ca mine... incinta aia din schema... seald... nu pare sa avantajeje deloc difuzorul asta... cel puitn din punctul meu de vedere... castigul in db mi se pare foarte mic/inexistent pt urechea mea... iar frecventa e prea mare pentru un dif de 15\"...
margarit2001 in programul care mi l-ai recomandat tu... bassbox... am observat o crestere de aproiximativ 3db in incinta bass-reflez fata de incinta seald... si am observat asta indiferent de parametri difuzorului...
@margarit2001 mane chiar vreau sa cumpar dif asta si sa ii fac un bass reflex... dar as vrea sa vad cum se aude al tau in seald... poate ma multumesc cu seald
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 07-10-05, 17:41   #20
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

BASU...daca vrei sa scapi de bataia de cap pune un ban in plus i ia-ti un difuzor BUN. Si in gama de buget se gaseste asa ceva... Eu personal nu as cumpara Senon-ul ala nici la 1 mil. Nu de alta dar NU suna. Nu ma incalzeste cu nimic ca a fost ieftin daca nu il pot folosi.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-10-05, 14:11   #21
margarit2001

Stage 2
 
margarit2001's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 53
Default

ReLLaXX ia fii atent aici:

apropo de SENON DYF 1580
\"
Parerea mea esta ca este destul de bun in comparatie cu altele la acelasi pret.

Eu sunt dispus sa facem o testare pe pariu
Eu vin cu boxa cu ala chinezesc si tu vi cu jbl-ul.
Costul pariului este 20 mil lei cine il castiga pleaca cu banii si boxele acasa
Invit ori pe cine vrea sa faca acest pariu :P

nu stiu cati l-au testat din cei care au zis, cu el ai un bas de ta saturi.

1 Coboara suficient de jos
2 Nici un subwoofer de casa (nu profesional) nu are sensibilitate mai mare.
3 Pentru cat costa este cu 1 clasa mai sus fata de altele la aceeasi pret atat la calitate cat si la sunet.
\"
Vasile Petreus (Frunzila....)


acum ceva timp cineva mi-a zis ceva de genu: \"muzica nu se asculta cu parametri, valori, aparate etc ci se aculta cu urechea\"

acum asta e, fiecare cu parerile lui- mie imi place cum suna.

bafta

PS ReLLaXX sa stii ca daca nu ai parametri unui dif ai putea sa-i masori/calculezi
mister elliot zice cum: http://sound.westhost.com/tsp.htm
__________________
M Power
margarit2001 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-05, 01:38   #22
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

margarit2001.... vorba cuiva, cred ca avem o problema de comunicare.

Sar peste partea in care ma laud ca de la 5 ani am studiat instrumente si voce, inainte sa ma pasioneze partea tehnica. Asta ca sa uitam de sfatul domnului Vasile (pe care sunt convins ca-l stiu cu ceva vreme inainte sa afli tu de Hi-Fi). Am spus pe post de concluzie de mai multe ori acelasi lucru. Alegerea finala se face cu o auditie. Punct.

Nu pot sa vin cu un dif JBL la pariu. Nu am montat niciodata asa ceva. Si nici nu am in plan.

Hotaraste-te! Imi arati proiectul acela de incinta si dupa ce-ti citesc graficele si deducem ca suna ca porcu tu-mi spui ca de fapt e altceva. Pai e rosu pe alb acolo, nu?

Facem pariul ala pe cati bani vrei cu o conditie. Facem auditia intr-o masina care are procentajul mai mic de tabla in compozitie. O berlina dupa 2002. Vectra, Passat,....ce vrei tu. Asta ca sa vezi ca suna TARE in masina ta nu e tot una cu suna BINE difuzorul in sine. Si facem proba cu test de ton la 25 Hz. Ca doar coboara, nu?

\"Ai un bas de te saturi\" e o chestie subiectiva. Avem in tara oameni cu 145 db + in masina si nu se satura. Sunt convins ca al tau se apropie de valoarea asta...

Nu baga mana in foc ca nu ai cum sa gasesti ceva mai bun la banii aia. S-ar putea sa te arzi.

In incheiere... Un difuzor SLAb sau PROST nu vine din fabrica cu parametrii T/S si nici nu se pot procura de la producator. Pt simplu fapt ca pe producator nu-l intereseaza acest amanunt. Kon Electronics importa marfa de cel mai slab nivel calitativ din fabricile din Asia. Informatie primita, nu inventata. Pretul difuzorului astuia e sub 10 USD la poarta fabricii. Si asta din aceeasi sursa. Cei de la Kon au cerut parametrii difuzoarelor de la producator. Supriza a fost ca nu-i masoara nimeni si nici nu incearca cineva sa-i pastreze constanti cat de cat. Asta e motivul pentru care Vasile a masurat parametrii difuzoarelor Senon (sau Blue Tech mai nou) pt cei de la Kon. Asta poti sa verifici si tu.

Acum ai doua posibilitati. Sau intelegi ca e un difuzor slab care pe tine te multumeste, sau o tii pe a ta in continuare.

Cat despre masurarea parametrilor T/S, m-ar interesa intr-o singura situatie. Daca as vrea sa imperechez doua difuzoare. Un difuzor care nu vine cu parametrii T/S specificati nu prea merita atentia si efortul. Si astea se adauga la alea care vin cu parametrii si nu merita atentia.

Concluzie: Mi-ai spus de parametrii, ti-am spus ca nu sunt buni. Mi-ai spus de proiectul de incinta, ti-am explicat TEHNIC ca e prost. Acum imi spui ca suna bine. Asta deja e o parere subiectiva. Nu o da pe post de sfat cuiva care vrea sa-si dea banii pe un difuzor. Sau specifica undeva vizibil ca e \"PAREREA TA\" si nu o chestie sigura si incontestabila.

Bafta mare si tie!
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-05, 18:28   #23
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

am revenit... :P am gasit o alternativa destul de ieftina ... si cred eu mai buna
momentan problema ar fi pretul
346RON vs 220RON.... voriam sa va intreb daca merita milionul in + JBL?
daca voi zicetzi k merita mai strang si iau jbl
http://www.**********/Produs.php?Sesi...ieIdLista=501&
[img]http://www.**********/images/jbl/gt415m.jpg[/img]
BASU is offline   Reply With Quote
Old 17-10-05, 18:54   #24
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

tu crezi k mai au rost intrebarile ??logic k jbl!!!
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 13-11-05, 10:20   #25
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

am revenit :P
acum trebuie sa aleg intre
JBL GT4-15 3,466,000 lei
[img]http://www.**********/images/jbl/gt415.jpg[/img]
subwoofer 38 cm, 15 inch
sensibilitate 91 dB (2.83 V @ 1 m), raspuns in frecventa 20 - 400 Hz
Fs - 28.36 Hz
Putere de varf - 1000 W
sau GTO 1502D 3.299.000 lei
http://www.************/produse/Subwoofer/JBL/GTO_1502D/
[img]http://www.************/data/product192.jpg[/img]
subwoofer 38 cm, 15 inch
putere: 300W RMS, 1200W max
raspuns in frecventa: 23Hz - 400Hz
sensibilitate: 93dB
eu as alege GTO 1502D chair daca este mai ieftin... nu ma mai uit la pret... conteaza asa mult sensibiltatea? este mai bun un difuzor cu o sensibilitate mai mare? ( ma refer stricit la bas )
primul difuzor senon are cea mai mica sensibilitate... 90db
asta inseamna ca este cel mai \"prost\"?

ps: daca voi gasiti o alternativa tot de 15\" pe la acelasi pret va ascult
BASU is offline   Reply With Quote
Old 15-11-05, 01:32   #26
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default

Xtreme 15\" http://www.directedaudio.ro/html/xtreme1.html
Directed Audio 15\" http://www.directedaudio.ro/html/directed.html


uita-te aici ...

eu iti recomand sa vb cu Rellax ..
si o sa iti spuna el mai exact ce sa iti iei...
__________________
Golf Mk1 - 1.8T 1978 Project!
Detman is offline   Reply With Quote
Old 21-11-05, 11:47   #27
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

... nu ma atrage D.A. ... vroiam ceva de calitate cat de cat buna... si la pret bun... nu uita ca JBL GT4-15 costa 3,466,000 lei
BASU is offline   Reply With Quote
Old 21-11-05, 12:10   #28
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

La suma asta,nu stiu ce ar fi mai bun....
Mai bine stringe ceva in plus si pui ceva mai de soi.
Pentru pretul asta jbl-u e ok.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-11-05, 12:42   #29
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Basu .. daca vrei SPL .. trebuie sa bagi ceva bani.. JBL nu prea se preteaza pt SPL..dar diferentza dintre Senon(am probat aproape toate modelele si sunt c-am petarde..putere multa pe hartie.... si de fapt pe la 100W se invarte cel mai puternic... ) si JBL e mare diferentz....
Ascultal pe Rellaxx... ca stie ce spune despre difuzoarele Senon, M.N.C si Sal...
Bafta
blak is offline   Reply With Quote
Old 21-11-05, 15:17   #30
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

BASU....nu te atrage D.A., dar vrei calitate si alegi JBL? Vrei sa ma binedispui? La dB Drag am scos din competitie JBL-uri scumpe cu D.A. ieftine. Care duc saracele volum fara sa comenteze si mai si suna bine. Acum....e drept ca nu se compara cu JBL... Asta este.

Directed Audio 215d. Cu incinta buna, o sa fi surprins de rezultate.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -