Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-05, 12:34   #16
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Asa e,numai ca daca ne uitam atent vedem in tuburi de fabrica NUMAI difuzoare Entry,adica la puteri si pretentii modeste.D-aia zic eu ca la puterea si difuzorul in cauza nu prea are de ce sa-si faca griji daca tubul e ok dpdv dimensiuni,adica original ! Sa nu fie de la alt brand....
Beleaua e ca s-au apucat \"unii\" prin Ro sa faca tuburi din CARTON adevarat si vedem cu totii cam ce iese.....Nu mai vorbim de dimensiuni cind afirma ca e \"pentru difuzor de xx cm diametru\".Mai mult,fac altii CUTII pentru difuzoare de \"atitia cm diametru\".Stii la ce ma refer....
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 13:51   #17
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:



Quote:
Originally Posted by \"vpower16v\"
...plus k in tuburile ff lungi difuzorul nu cupleaza tot are ul si atunci se creaza defazaje intre aer ul de la capat si cel de langa difuzor,deci nu sunt pro tuburi!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 14:17   #18
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Ne referim strict la incinta bas reflex.
Pentru rezultate EXCELENTE, atunci cand vrem sa construim o incinta in compartimentul din portbagaj destinat rotii de rezerva - construim pur si simplu UN TUB cu diametru dechiderii lacasului rotii de rezerva prin lipirea de inele de MDF, unul peste altul... pana la obtinerea adancimii... sau inaltimii dorite.
Apoi, placi de MDF la capete pentru a inchide incinta.
Si a rezultat UN TUB - obez - sa zic asa!!!
Deci, exista cazuri in care este preferat si o astfel de incinta.
Nu forma cilindrica este problema, ci din ce este realizat el!
O problema este amplasarea portului de bas reflex in capat opus subwoofer-ului... astfel spre gaura rezonatorului se propaga si unda spate, care de fapt ar trebui absorbita in interior prin ajutorul materialului fono abs.
REZONATOR... adica CEVA de o anumita sectiune si o anumita lungime prin care circula aer cu o anumita viteza... rezultand o anumita unda! Nu conteaza cat de departe este EL amplasat in incinta fata de subwoofer. De preferat este cat mai departe, pentru ca unda spate sa se piarda in interiorul incintei, mare parte din ea fiind absorbita de materialul fonoabsorbant... CEEACE AUZIM noi la capatul portului de bas reflex este unda produsa de el si nu unda spate propagata in interiorul incintei!
Deci, daca incinta este construita cum trebuie, poate avea absolut orice forma. Pe de alta parte, daca tinem cont si de undele stationare din interiorul ei, atunci este chiar de preferat a se folosi forme curbe. Sunt mult mai inerte la impactul cu unda sonora - pe langa o suprafata plana care transforma in vibratii o foarte mare parte din energia de impact a undei. De exemplu, se spune ca incinta perfecta are forma SFERICA! De ce, pai tocmai din acest punct de vedere...
De exemplu incinte din gama High End de la JBL - Ti-urile... sau Sonus Faber... au o incinta care prin forma ei reduce la maximum undele stationare din interior...
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 15:13   #19
Wheels

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 22
Default

Am masurat tubul si are asa:

65cm lungime
35 cm diametru
25 cm lungime rezonator
11 cm diametru rezonator

Nu cred ca e facut chiar din carton,la montaj parea ca e PAL sau MDF.
Wheels is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 15:21   #20
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

La putin peste 40 litri,e prea mic la volum pentru difuzorul tau.NU E ORIGINAL !!! si nici macar corect facut.Fa-i o cutie dupa specificatiile originale si va suna cit POATE el de bine....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 17:08   #21
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

deci sa zic asa:

pt saxo:

sunt puse difuzoare entry level pt k rezonanta aceea sa le ajute sa para mai \"puternice\" dar pt o ureche cunoscatoare nu suna bine deloc ,
si intr adevar se 'poarta\" incintele universale pt difuzoare de 25,30,38 si tuburile fac parte din acest gen d \"incinte\".

pt wheels:

cum spune saxo ,ti am zis tie iti trebuie 57l (asa scrie in carte la infinity) si bass reflexul tre sa aiba 31cm lungime si 10 diametru deci dezacordaje mari!!

pt ground zero:

\"tubul\" p care l recomanzi pt roata de rezerva este scurt si nu intra la categoria tuburilor bass reflex care se vand p piata. si intr adevar asta e mai mult o incinta decat tub.
si cum ai zis tu incinta \"perfecta\" este sferica ,dar incintele sferice (de tip \"ELIPSON\") au un alt principiu de functionare decat rezonatoarele HELMHOLTZ(bass reflex) aici este o alta poveste are nitica treaba si cu principiul labirintului acustic(transmission line) .
iar cu partea cu tubul si cu lungimea lui si cu rezonatorul si ce ai mai zis tu,ca nu conteaza cat de lung e ca unda tre sa fie absorbita ??? (nu t supara ) dar nu am inteles si eu cred k vroiai sa zici despre labirint acustic (transmision line) care nu au treaba cu tuburile bass reflex ,cum am mai zis nu functioneaza p principiul rezonatorului helmholtz ci pe principiul tubului acordat pe sfertul lungimii d unda ,total alt ceva ,si unde aici are mare importanta lungimea tubului! dak vrei sa mai discutam mai scrie odata ce ai vrut sa zici cu mai multe detalii ca sa inteleg si eu!no offense
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 18:04   #22
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"vpower16v\"
\"tubul\" p care l recomanzi pt roata de rezerva este scurt si nu intra la categoria tuburilor bass reflex care se vand p piata. si intr adevar asta e mai mult o incinta decat tub.
Este acelasi lucru, la solocitarea clientului se poate executa la diametru interior de 30cm, lung de aprox. 82 de cm, pentru a obtine un volum interior de 57litri. Ideea este sa aibe grosimea peretelui peste 2,2cm... iar in varianta cu rezonatorul in extremitatea cealalta se executa cateva ranforsari interioare care... au rolul si de a nu lasa unda spate sa se propage direct catre portul de ras reflex.

Quote:
Originally Posted by \"vpower16v\"
si cum ai zis tu incinta \"perfecta\" este sferica ,dar incintele sferice (de tip \"ELIPSON\") au un alt principiu de functionare decat rezonatoarele HELMHOLTZ(bass reflex) aici este o alta poveste are nitica treaba si cu principiul labirintului acustic(transmission line) ..
INCINTA PERFECTA ESTE SFERICA, indiferent de APLICATE... bas reflex, inchisa, band-pass...
Ti-rile de la JBL sunt in bas reflex...
Sonus Faber, iti scapa modelul... este tot un bas reflex...
etc...
Eu inca nu am vazut o Incinta gen Transmission Line (TL) avand o forma sferica



Quote:
Originally Posted by \"vpower16v\"
iar cu partea cu tubul si cu lungimea lui si cu rezonatorul si ce ai mai zis tu,ca nu conteaza cat de lung e ca unda tre sa fie absorbita ??? (nu t supara ) dar nu am inteles si eu cred k vroiai sa zici despre labirint acustic (transmision line) care nu au treaba cu tuburile bass reflex ,cum am mai zis nu functioneaza p principiul rezonatorului helmholtz ci pe principiul tubului acordat pe sfertul lungimii d unda ,total alt ceva ,si unde aici are mare importanta lungimea tubului! dak vrei sa mai discutam mai scrie odata ce ai vrut sa zici cu mai multe detalii ca sa inteleg si eu!no offense ..
Te rog nu imi scoate cuvintele din context.
M-am referit la faptul ca o incinta cu FORMA de TUB poate fi atat de lunga cat este nevoie pentru a obtine volumul necesar.
Acum 7 ani - importam pe atunci difuzoare Tonsil din Polonia, am incercat si un TL pentru uz auto, am vrut sa impresionez un amic prin faptul ca pot obtine un SPL mare cu un singur dif. de 20cm... rezultatul a fost ok, dar a rezultat o incinta mare, cu un labirint ... lung... etc... total inacvat pt. uz auto! Dar nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca m-as referi la un TL???
M-am referit strict la o incinta acustica bas reflex, care are o forma de TUB, si care poate fi construita destul de greu dar nu imposibil... ASA CUM TREBUIE! DECI NU CONTEAZA FORMA!!!


Pur si simplu nu m-am putut abtine la afirmatia ta... in tuburile ff lungi difuzorul nu cupleaza tot are ul si atunci se creaza defazaje intre aer ul de la capat si cel de langa difuzor,deci nu sunt pro tuburi!
Eu inca nu stiam ca se poate vorbi despre defazaj la... aer - fie el si dintr-o incinta...
Scuza-ma, dar ai fost nostim
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 18:17   #23
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Scuze pentru off topic...
Ca sa revin la subiect, uite cateva modele de incinte bas reflex produse de noi... unele dintre ele nu au la interior introdus tubul rezonator inca, asteptam terminatiile evazate...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_023web_212.jpg
Views:	77
Size:	64.6 KB
ID:	42922   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_022web_100.jpg
Views:	62
Size:	66.8 KB
ID:	42923   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_020web_369.jpg
Views:	71
Size:	73.0 KB
ID:	42924  

Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_017web_564.jpg
Views:	54
Size:	127.3 KB
ID:	42925   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_016web_164.jpg
Views:	59
Size:	126.7 KB
ID:	42926   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_015web_672.jpg
Views:	60
Size:	1.79 MB
ID:	42927  

Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_003web_253.jpg
Views:	70
Size:	68.5 KB
ID:	42928   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_002web_279.jpg
Views:	61
Size:	139.6 KB
ID:	42929   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_001web_160.jpg
Views:	62
Size:	134.2 KB
ID:	42930  

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 22-09-05, 18:21   #24
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_025web_236.jpg
Views:	88
Size:	69.2 KB
ID:	42932   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_024web_279.jpg
Views:	57
Size:	69.8 KB
ID:	42933   Click image for larger version

Name:	incinte_pro_vision_023web_298.jpg
Views:	54
Size:	64.6 KB
ID:	42934  

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 19:05   #25
Wheels

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 22
Default

Ground Zero sunt superbe cutiile.Cu pereti din plexiglass nu faceti?

Vesti bune,nu stiu ce s-a intamplat,cred ca s-a mai rodat dif-ul fiindca bass-ul a inceput sa fie mai profund si mai corect.
Amp-ul il tin cam la 70% si ma satisface ca putere iar bass-ul a devenit consistent,nu se mai aude vibratia aceea neplacuta a membranei de parca se lovea de ceva.
Wheels is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 21:01   #26
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Producem si incinte band-pass sau chiar bas reflex cu plexiglass in unul din pereti pentru design!

Ceeace s-a intamplat la tine este fenomenul numit rodarea subwoofer-ului.
Membrana a devenit mai elastica, a atins parametri optimi si astfel sunetul este altul ca atunci cand subwoofer-ul este nou.

Multumim pentru aprecieri!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 21:18   #27
sharkky

Stage 5
 
sharkky's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,316
Member of:
[DACIA]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Wheels\"
Vesti bune,nu stiu ce s-a intamplat,cred ca s-a mai rodat dif-ul fiindca bass-ul a inceput sa fie mai profund si mai corect.
Amp-ul il tin cam la 70% si ma satisface ca putere iar bass-ul a devenit consistent,nu se mai aude vibratia aceea neplacuta a membranei de parca se lovea de ceva.
cam aceeasi senzatie am avut si eu cand am probat difuzorul ... ca ar atinge ceva sau ar vibra ceva ... mentionez ca dif-ul nu a fost folosit mai deloc de aproximativ 5-6 luni ...
deci sa inteleg ca dupa ce o sa incep sa ascult aproape zilnic o sa dispara acel mic zgomot?
__________________
Contact:

- messenger: razvan_florin2002
- telefon: 0721.433.295


sharkky is offline   Reply With Quote
Old 23-09-05, 21:22   #28
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

ok ! uite cum facem, fiindca mie nu mi place sa vb aiurea si sa ma contrazic cu lumea asa doar de dragul de a face post uri ,iti promit k o sa mai caut si o sa mai citesc si dupa mai vb. si dak am zis eu vreo prostie imi retrag cuvintele si .......my bad! ahh si....nostim nenostim....... iti zic ceva ,treaba cu tuburile prea lungi nu am inventat o eu ci.....cei de la rockfordfosgate (am de la ei niste manuale de acustica)(sincer nu mai am link ul chiar cu articolul ,k iti trimiteam sa citesti sa vezi k nu aberez)

i'll be back!!

ps: bv pt incinte ,sunt super!
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 12:46   #29
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Referitor la RockfordFosgate, uite cu ce incinta gen TUB ... s-au prezentat la Sinsheim in Germania - Car&Sound 2005 - cea mai mare expozitie de echipamente audio auto din europa!
Cum zic banatenii... vibra tat in jur pe o raza de 25m!!!
Incinta a fost proiectata sa creeze PRESIUNE in afara masinii! Nu este o incinta pentru SQ! Pur si simplu un DEMO CAR in stil american!!! Se auzea extraordinar de tare si foarte jos in frecventa... 30Hz... nu imediat langa masina, ci la cativa metri de masina. Podeaua halei pur si simplu intra in rezonanta!

Noi, pentru ca sub acest user name mai este activa inca o persoana din firma noastra, nu avem absolut deloc timpul necesar pentru a scrie doar pentru a ne afla in treaba.

Ne gasesti la SIAB - Hala 103!

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sinsheim_132_352.jpg
Views:	76
Size:	148.8 KB
ID:	43209   Click image for larger version

Name:	sinsheim_139_248.jpg
Views:	73
Size:	148.7 KB
ID:	43210   Click image for larger version

Name:	sinsheim_135_252.jpg
Views:	80
Size:	94.1 KB
ID:	43211  

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 19:23   #30
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default

stiu si o sa vin! de abia astept siab ul dar cel mai mult dbdrag!
vpower16v is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -