Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-05, 15:54   #1
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Sub uri PATRATE

Ma intereseaza si pe mine asa ceva dar nu am vazut decat Kicker (usa) ,mai stie cineva si alta firma care sa faca asa ceva? de preferat europeana ,mentionez ca o sa am nevoie de doua bucati si prin urmare nu vreau neaparat ceva de top.Daca stie cineva si alte firme care sa faca sub uri patrate,pe la noi pe unde gasesc,eventual si un site care sa trimita la noi,preturi...etc...
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 17-08-05, 23:28   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

MNC avea ceva model in productie care daca nu ma insel se vinde doar cu incinta si nici nu e f mare. Cred ca 10 toli. Mai era ceva marca No-Name care mai avea un model de 10 toli, mai avion ca ala de la MNC. Si Hifonics are in productie un model de 12 toli, numit Atlas, daca nu ma insel, dar care cred ca urca lejer la pretul de Kicker. Cert este ca baietii de la Kicker au inventat sub-ul patrat, l-au patentat si il fac in continuare cel mai bine, restul \"replicilor\" mai mult sau mai putin autorizate fiind foarte departe de Kicker, din multe puncte de vedeere.

Preturi nu stiu sa-ti dau fiindca nu consider ca imitatiile de acest gen merita atentie. Am presimtirea ca tu vrei sa faci pur si simplu un montaj care sa \"dea bine\" vizual si nu te intereseaza foarte tare calitatea finala. Sfatul meu ramane insa acelasi. Decat doua \"rachete\" patrate, mai bine unul rotund. Si daca tot vrei patrat, ia Kicker. Sau nu lua deloc.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 00:14   #3
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Eu nu ma refeream la \"no name\" uri si nici nu am chef sa fac ceva care doar sa dea bine!!! Ce am pus pana acum pe masina e de peste 1700euro ! Intrebam daca mai sunt si altii care fac asa ceva inafara de Kicker dar nu ma refeream la firme racheta ) Vreau patrate pt ca intradevar vreau sa si arate altfel pt ca unul rotund si mare au toti Daca stii pe unde gasesc Kicker sau Hifonics pe la noi sau un site care sa trimita si la noi (dar nu ebay ) te rog zi mi
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 00:30   #4
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Eu nu ma refeream la \"no name\" uri si nici nu am chef sa fac ceva care doar sa dea bine!!! Ce am pus pana acum pe masina e de peste 1700euro ! Intrebam daca mai sunt si altii care fac asa ceva inafara de Kicker dar nu ma refeream la firme racheta ) Vreau patrate pt ca intradevar vreau sa si arate altfel pt ca unul rotund si mare au toti Daca stii pe unde gasesc Kicker sau Hifonics pe la noi sau un site care sa trimita si la noi (dar nu ebay ) te rog zi mi
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 00:35   #5
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default

Uite Kicker:

http://www.sonicelectronix.com/viewc...=23&new_page=1
decibels is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 14:15   #6
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

NILS_BUCURESTI: doua Kicker + amplificator + conectica cred ca te sare lejer de 2000euro. mai conteaza si cu ce HU dai in ele. daca sti ca te tin curelele bafta, dar mai bine te-ai gandii sa pui ceva rotund care te ajunge mult mai putin si cred ca s-ar cupla mai bine cu ce ai tu probabil in masina acum.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 18-08-05, 20:26   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Falcon Electronics importa Kicker in Romania. Doar esti aproape de ei.

Cum spunea si dj81bas, cand te gandesti sa folosesti solobaric-urile de la Kicker, gandeste-te bine. Daca mergi pe varianta cu bobina dubla de 2 Ohm, ai nevoie de cate un amplificator pe fiecare. Si acolo ai deja loc numai cu monoblocuri digitale cu adevarat stabile intr-un Ohm, care sa mai si poate pe deasupra. Poate iesi un montaj extrem de performant. Sunt cazuri in care s-a trecut de 150 db cu un SL72D. Deci e posibil. Dar investitiile sunt foarte mari si e bine sa stii la ce sa te astepti.


Bafta mare oricum.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-08-05, 20:40   #8
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Am vb cu Hondarul asta in cazul in care o sa i mi iau din state dar o sa mai trec si pe la Falcon sa vad ce mai au pe acolo pt ca ultimele dati cand am fost nu aveau mai nimic ce sa ma intereseze de la Kicker.O sa analizez cum ies mai bine (raport pret/calitate/design) si o sa iau o decizie in consecinta pana atunci postul ramane valabil mai ales in ceea ce preivesc siteurile cu expediere la noi

Cat despre pret cum ca ar sare de 2000E este posibil ,dar cu x urile si amplificatoare pe masura, dar eu nu vreau chiar varful de la Kicker :P
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 19-08-05, 21:29   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

SoloX-urile? Vorbesti la plural? E peste 1000 USD + TVA BUCATA la SoloX. Si ca sa-l duci bine mergi cu 4 amplificatoare pe el. Si nu jucarii. Falcon Electronics aduce orice produs Kicker la comanda daca nu este pe stoc. Daca nu ma insel au momentan si SoloX-uri pe acolo. Si daca tot nu vrei ceva iesit din comun, mergi pe SL5. Le dai si cu amplifuri mai mici si scoti tot sistemul in bani mai buni.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-08-05, 04:53   #10
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Iti dai seama ca am dat X urile ca ex pt a se intelege ca nici prin cap nu i mi trece sa ma uit la difuzoare cu asemenea preturi Ce am vazut eu si mi se par super ok sunt L5 urile care am vazut ca se gasesc cam pe la 250$-300$ si nici nu necesita cine stie ce super amplificatoare.O sa mai trec pe la Ciclop :P sa intreb le ce pret aduc ei asa ceva iar apoi sa vad daca pot face vreo combinatie cu Hondarul
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 20-08-05, 05:21   #11
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Tocmai am vazut ca cei de la Hifonics (www.maxxsonics.com) au si ei suburi patrate si sunt la jumate de pret fata de Kicker si tot la jumate si la putere dar tot pleaca de la 350w RMS si cum eu o sa am doua o sa fie super ok. Iar calitativ vorbind nu cred ca sunt totusi de lepadat o data ce isi fac prezenta in \"pimp my ride\" :P Vad ca daca tot caut gasesc oferte care mai de care mai ok
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 00:20   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Eu ti-am zis de Hifonics in primul raspuns...daca nu citesti atent, asta este. :P Si intreadevar, ai dreptate cand imi dai dreptate referitor la L5-uri. Cat despre Hifonics, vezi in ce bani iti ajung in tara. Poate merita.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 14:55   #13
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Ai dreptate Dupa ce mi ai zis tu de ei i am cautat sa vad ce au si mi au placut.Sunt super ok oamenii!
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 15:08   #14
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Totusi la capitolul difuri patrate......Kicker-ul le-a inventat si tot ei detin si suprematia in performantele acestor difuzoare. Eu merg pe un principiu: \"daca vrei ceva bun in masina cauta-i pe cei mai tari\"
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 22-08-05, 02:45   #15
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Kicker is the way! Kicker way, or NO WAY!

Asa zic si eu....si sunt convins ca asa ar vrea si el. Da' uneori ariciul din buzunar ne impiedica sa scoatem fondurile necesare. Din pacate. :P
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -