Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-05, 15:43   #16
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

Daca nu face fata amplificatorul asta la difu ala de 1000w iau altu nu e problema asta. numai sa stiu eu ca merge perfect
Max is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 14:57   #17
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Max: pai daca tu ai inseriat doua difuzoare sa zicem de 4 ohm inpedanta ti-a urcat la 8ohm. tu vrei sa spui ca dadeai in difurile alea de le descentrai???????? ........ nu aveai nici o sansa. crede-ma ca-ti murea statia si dadea aiurea in ele. Cum spunea si \"vpower16v\" daca nu dai cu putere adecvata in difuzoare poti sa le arzi. Intr-un sistem cu cat e mai puternica statia cu atat controleaza mai bine difuzorul. Este mai rau daca nu ai putere suficienta pt ca staia se plafoneaza cand difuzorul abia incepe sa se miste si automat iti trimite la distorsiuni de te doare capu'. Avand putere mai mare statia merge lejer si nu ajunge in paragul distorsiunilor. Eu am dat intr-un Alpine R Type de 15\" cu 650w rms iar el are 500 si a mers perfect fara gram de distorsiune.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 21-08-05, 21:14   #18
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dj81bas\"
Max: pai daca tu ai inseriat doua difuzoare sa zicem de 4 ohm inpedanta ti-a urcat la 8ohm. tu vrei sa spui ca dadeai in difurile alea de le descentrai???????? ........ nu aveai nici o sansa. crede-ma ca-ti murea statia si dadea aiurea in ele. Cum spunea si \"vpower16v\" daca nu dai cu putere adecvata in difuzoare poti sa le arzi. Intr-un sistem cu cat e mai puternica statia cu atat controleaza mai bine difuzorul. Este mai rau daca nu ai putere suficienta pt ca staia se plafoneaza cand difuzorul abia incepe sa se miste si automat iti trimite la distorsiuni de te doare capu'. Avand putere mai mare statia merge lejer si nu ajunge in paragul distorsiunilor. Eu am dat intr-un Alpine R Type de 15\" cu 650w rms iar el are 500 si a mers perfect fara gram de distorsiune.
Asta nu eu am spus. Ci cei care la care am fost. iar inseriat am folosit decat us blaster, atat. Ca firma care vinde asa ceva nu avea interes sami spuna ca nu rezista subwooferul, decat sa ma convinga sal iau... pana la urma ce are iau un subwoofer mai mare, nu rezista amplificatorul, iau altu mai mare
__________________
Release the presure

Max is offline   Reply With Quote
Old 22-08-05, 21:10   #19
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Max: ideea e ca trebuie sa-ti mai dai si seama daca te ajuta amplificatorul sau nu. El de dat bas va da dar nu la performatele de care este capabil difuzorul.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 23-08-05, 12:26   #20
PLOSNITA1

Stock
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2
Default

INCEARCA DACA AI BANI CU \"HARMAN KARDON\" SAU CU \"JL\" NU CU PIONEER SAU MAI STIU EU CE ALTE FIRME. SI GARANTAT FACE TREABA. http://mobile.jlaudio.com/products_s....php?page_id=3 CEVA FRUMUSEL
PLOSNITA1 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-05, 18:28   #21
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dj81bas\"
Max: ideea e ca trebuie sa-ti mai dai si seama daca te ajuta amplificatorul sau nu. El de dat bas va da dar nu la performatele de care este capabil difuzorul.
Ai dreptate dar macar il iau pe asta momentan.. ca dupa aia dau faliment vreo 1luna) si iau un amplificator mai mare.. ce zici un 1x540W RMS @ 4ohm merge?
Max is offline   Reply With Quote
Old 23-08-05, 18:51   #22
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Max: de la JBL cumva?
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 23-08-05, 19:27   #23
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"PLOSNITA1\"
INCEARCA DACA AI BANI CU \"HARMAN KARDON\" SAU CU \"JL\" NU CU PIONEER SAU MAI STIU EU CE ALTE FIRME. SI GARANTAT FACE TREABA. http://mobile.jlaudio.com/products_s....php?page_id=3 CEVA FRUMUSEL
Cu JL ai nimerit-o da cu Harman Kardon nu prea....Poate vrei sa spui JBL sau Infinity.....
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -