Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-05, 04:53   #1
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default TIPURI DE DIFUZOARE PT. SUBWOOFER

Vreau si eu sa stiu inainte de a da banii pe ele cate tipuri de difuzoare pt subwoofer sunt,caracteristici,utilizari etc... De ex am vazut difuzoare de aceeasi marime si putere dar cu adancime a conului diferita,din materiale diferite,modele ale conului diferite....si multe alte diferente,cel mai curios sunt care este diferenta intre unul forte plat putin adanc si unul foarte adanc.Cat conteaza materialul din care sunt facute si care sunt diferente intre ele, si tot ce se mai poate spune despre difuzoarele de joase.Multumesc anticipat!
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 12-06-05, 09:08   #2
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Fara a intra in detalii tehnice cu comparatii pe marci etc, pe scurt ca raspuns la intrebarea ta pot eu sa iti spun urmatoarele...caracteristicile difuzoarelor sunt foarte diferite de la o marca la alta...difuzoarele sunt construite diferit si difera destinatia lor...sunt difuzoare de SPL care de regula au o excursie mare a membranei pentru a asigura racirea bobinei...puterea suportata de acestea este mare si difuzoarele au mai multe bobine de aceeasi impedanta pentru a permite legarea mai multor difuzoare pe un singur amplificator la impedanta mica...in sistemele audio construite pt SQ, nu este necesara folosirea unor subwoofere puternice nici mari in diametru...este suficient un difuzor de 100W care are un diametru de 8\"(20cm), dar care, pus in cutia lui dedicata si special construita, sa fie capabil sa redea frecventele necesare pentru a completa suuentul produs de difuzoarele din fata...diferenta intre materialele folosite pentru membranele subwooferelor nu este chiar foarte importanta...cu toate ca un difuzor bun, are o membrana de \"carton\" impregnat cu fibre de carbon pentru rigidizare...folosirea unor membrane din metal (aluminiu de ex) este aleasa de producatori tot in scopul racirii bobinei, metalul avand un coeficient de transfer termic mult mai ridicat decat cartonul, kevlarul etc...constructia difuzoarelor cu membrana plata, este ajutata de regula cu o excursie mare a acesteia...in SPL conteaza de fapt volumul de aer pus in miscare de membrana...cu cat suprafata membranei este mai mare, automat volumul de are dilsocat este si el mai mare...difuzoarele cu membrana plata cu acelasi diametru ca si cele cu membrana conica, pentru a misca un volum echivalent de aer, au nevoie automat de o excursie mai mare avand suprafata mai mica...apoi apareproblema rezistentei la puteri mari care e determinata de bobina difuzorului...diduzoarele care sunt construite pentru a rezista la puteri de peste 1000W RMS au un bobinaj facut din sarma de cupru groasa sau chiar platbanda de cupru (Ground Zero Plutonium -5000 W, Hertz HXS -1000 W, etc), prin ele trecand curenti de intensitate mare...in mare cam asta e...detaliile tehnice se gasesc pe siteurile producatorilor si de regula vin impreuna cu difuzorul...trebuie tinut ont de ele foarte strict la pregatirea incintelor...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 12-06-05, 18:28   #3
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default

tipuri d difuzoare...
mai pe simplu... sunt direct dependente de incintele in care vor fi folosite. ex:
- dif free-air -> fol portbagaju ca incinta
- dif compresie -> se recomanda fol incintelor sealed
- dif bass-reflex si band-pass -> ca si numele lor se recomanda incinte de tipurile acelea
acuma tu trebuie sa stii ce vrei pt ca fiecare tip are avantajele si dezavantajele sale... deci alegerea trebuie sa inceapa cu asta
dupa ai te gandesti la marca, model, putere .. etc.
in general, in incintele d compresie se fos suburi de SPL, adik adanci si cu membrana mare si o excursie cat mai mare pt ca vol d aer din incinta e fix si numai asa se ob putere mare.
in incintele bass-reflex se pot folosi mai multe tipuri de dif, chiar si de SPL dar cu puteri mai mici sa nu \"zboare\" membrana.
in timp ce incintele d compresi ofera o calitate mai mare, cele bass-reflex ofera o crestere teoretica d vol cu cativa db dar in detrimenul calitatii..
cele band-pass... .... ... pe scurt iti ofera mai mult o \"uruiala\" continua si f puternica decat niste \"lovituri\" brute.
iar cele free-air sunt cele mai slabutze, de obicei fol unde spatiul este o prioritate si nu calitatea sau puterea.
sper ca te-am ajutat

bafta
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 00:37   #4
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

OK.merci pana aici.M am cam lamurit cum sta treaba dar acum mai am o intrebare:

Am de gand ca in viitorul apropiat sa i mi pun in spate urmatoarele:2 buc difuri in incinte bass-reflex,+2 ampliuri unul pt fiecare dif,+2 buc condensatoare de 1,5f. La ampliuri sunt decis pe JBL pt ca am mai avut si am fost multumit iar raportul calitate pret consider ca este foarte ok,condensatoarele am vazut unele de 1,5 f care aratau si bine dar nu mai tin minte marca,arau in targ (autovit) la aia cu Magnat.Nu sunt hotarat asupra difurilor...criterii in alegerea lor:1)sa fie noi 2) sa nu sara de 5000000 lei bucata 3) sa arate si bine 4) sa se gaseasca in bucuresti 5) si sa nu sara de 300w rms pt ca nu dau mai mult de 6000000 per statie. Merci
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 00:53   #5
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

A si inca ceva...: ce alegeti dintre :Alpine CDA-9855R si Pioneer DEH - P 80 MP ??? argumente pro si contra,calitate,putere,fidelitate,experienta proprie,zvonuri,DESIGN !
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 02:29   #6
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

La ce pret iei pioneeru ???
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 05:12   #7
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

in jur de 16.500.000
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 05:14   #8
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

in jur de 16.500.000
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 13-06-05, 14:21   #9
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default

deci...pioneer 100%
argumente?? intreaba p cine a avut si si
calitatea sunetului e imbatabila
orice dj care se respecta invarte platane pioneer!!
cat despre difuzoare...nusu c sa zic
la banii astia cam toate sunt apropiate, in afara d chinezarii sau alte chestii
daca le iei separat si iti faci tu incinta mergi la sigur cu niste JBL, Magnat sau Infinity de 12\".
alege-ti dupa posibilitati!!
Succes
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 15-06-05, 02:43   #10
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

-eu iti recomand modelul pioneer, desi nu am ascultat alpine-ul de care zici...uita-te la p80mp, e superba unitatea, toata lumina albastra, OEL, nu e ca toate celelalte si unde mai pui ca are si 4x60w si telecomanda...iar pretul...cred ca in bucuresti ai putea sa-l gasesti mai ieftin, eu in constanta am gasit sa-l iau cu 16 milioane fix dintr-un magazin care aduce marfa din bucuresti..macar la 15.500 sa-l scoti...
-cat despre amplificator, daca nu esti dispus sa dai mai mult de 6 milioane pe bucata, cauta alta firma, JBL-ul cel mai ieftin pt. subwoofer este 7mil.-7,2 mil. (gto 301.1);
-subwoofere JBL gasesti in schimb mai ieftine decat ai specificat, eu mi-am luat unul de 38cm si 250w rms cu 3.800.000, tu ar trebui sa-l gasesti si pe asta mai ieftin in bucuresti. daca iti iei 2 bucati, cred ca-ti ajung si cele de 30 cm, care costa ~2.500.000, sau cele de 25cm, ~2.100.000 (ma refer la JBL GT4) - toate au 250w rms; nu face tampenia sa-ti iei noile modele JBL GTO 120d (sau 1200d, nu mai stiu, oricum modelele alea cu scrisul cromat pe con) ca le-am testat eu si nu sunt de calitate, materialele folosite sunt proaste (plastic ordinar) si ca bonus mai arata si urat (de unde si pretul un pic mai mic fata de modelul gt4 clasic); la marime te hotarasti tu in functie de marimea portbagajului
bafta.
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 15-06-05, 04:18   #11
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

ok.merci.cam intr o saptamana i mi vine masina si o sa ma apuc de treaba.Deocamdata in limita a 30bulioane dar or sa mai vina si restul apoi.Asupra difurilor de sub cred ca m am cam hotarat..ori jbl ori infinity (oricum pana ajung si la ele mai dureaza ceva si mai am timp de cantarit si oricum hotararea definitiva o sa o iau cu ele in fata in magazin )in leg cu ce ai zis despre pretul difurilor ai dreptate dat la ampificatoare nu,am gasit eu chiar pe emania asa informativ si e la 5.700.000 si prin alte parti nu am cautat,dar oricum o sa scap mai ieftin cu difurile si daca depaseste o sa mai completez. Asupra hu ului care sa il iau tot nu m am hotart pt ca eu am avut ALPINE pe calibra (17.500.000dadusem pe el in urma cu 2 ani)nu mai stiu modelul si se auzea extraordinar plus ca alpine consider ca este o firma de top ce echipeaza marci tot de top si doar asta fac nu mai fac si aspiratoare Eu am ascultat si un pioneer la un prieten pe un golf si sincer sa fiu nu m a impresionat,nici nu zic ca se auzea prost ci doar ca nu se auzea deloc mai bine ca pe alpine ,poate doar la fel,acum ce sa zic poate sa fi fost si de la boxe...chiar nu stiu...Oricum la nivelul asta nu cred ca se mai face mare diferenta intre marcile de top si se poate alege doar dupa design.Ce e drept sun foarte subiectiv cand vb de alpine pt ca am avut si mi a placut din toate punctele de vedere dar modelul asta de la Pineer chiar i mi place ,este ceva mai deosebit,are personalitate si din cauza asta nu ma pot decide si chiar as vrea cat mai multe pareri poate ma voar ajuta sa ma decid mai usor pt ca daca pt amplificatoare si condensatoare mai am timp de gandire pt asta nu prea max o saptamana cred.
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 16-06-05, 04:39   #12
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

-mai cere pareri, pana la urma e banu' tau si tu esti singurul in masura sa decizi care unitate iti place mai mult...
-DAR nu te-ncurca sa iei amplificatorul de pe emania, pretul de acolo e cu titlu informativ (nu stiu daca contine TVA) si iti spun sigur ca te trezesti cu un \"mic\" adaos si bineinteles cheltuieli de expediere (chiar si pentru bucuresti), dupa care o sa-ti para rau ca nu te-ai dus la un magazin de scule audio unde ai posibilitatea sa probezi produsul ca sa te convingi ca e ceea ce vrei si, pe langa asta, sa n-ai surpriza sa cumperi ceva defect/incomplet...faci cum vrei si in cazul asta, dar eu te sfatuiesc sa dai o fuga pana la un magazin de genu' si pe urma sa analizezi daca merita sa comanzi pe internet...succes!
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 16-06-05, 21:09   #13
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

100% o sa iau totul din magazin ,pe net doar ma uit sa i mi fac o idee.Ma tenta doar faza cu comanda din afara ca am vazut super preturi dar cum nu am gasit altceve inafara de ebay care sa trimita si in romania...magazin cu adaos de 50% scrie pe mine
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -