Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 19-05-05, 13:26   #1
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default ma refer la suburi....la cele mai tari suburi...

Pentru cine a auzi....ca io nu...care sunt mai bune...JL Audio sau Kicker??
ca serii ne vom referi doar la JL W6 si W7 si Kicker SoloX, toate trei modelele..
Dati-va cu parerea care merita mai bine si in functie de pret.
Ca criterii de comparatie se va referi la SPL maxim, putere maxima(nu e prea relevanta), linearitate si distorsiuni, si, bine-nteles parerea personala

Succes concurentilor!!
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 16:23   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

pareri personale sau vorbim din carti ?
viperu is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 18:40   #3
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default

pai ma gandesc ca degeaba am vorbi din carti ca asa oricine poate sa intre pe net si sa citeasca ..

sau poate sa vb din reviste, din review-uri daca aveti..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 19-05-05, 21:51   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Dupa review-uri JL are difuzoare bune... dar SoloX ramane acolo unde este. Adica in varf. SoloX este un difuzor capabil in egala masura de SQ si SPL. Nu multe difuzoare se pot lauda cu asta, la acelasi nivel. Si Kicker este o legenda pe buna dreptate. Nu ca JL nu ar fi pe acolo. Dar pana la urma in cazul unei comparatii live un JL mai slabut dar montat corespunzator s-ar putea sa bata un Kicker montat de dragul frumosului. Eu cred ca daca este sa alegi la nivelul asta, mai ales in cazul de fata, poti sa bagi si factorul \"gusturi personale\" in discutie. Sansa sa iei ceva mai putin de \"foarte bun\" este inexistenta. Vorbim de difuzoare de top, nu de solutii de buget.

PS: Pentru unii este un dezavantaj faptul ca difuzoarele Kicker de la SL in sus lucreaza optim in litraje mari si foarte mari. Daca asta nu e problema... atunci nu e nici o problema.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 13:16   #5
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default

asta cam asa e...
nu prea este litraj intr-o fiesta...
dar am vazut pe situl JL subul cu incinta cu 3 difuri 12W6.v2 la 1200W RMS care se pare ca ar incapea...
M-a tot bulversat gandul ca astea trei fac destui bani dar si 2 13W7 ar sparge orice si nu sunt diferente mari la pret...
Chiar...preturi la kicker pe unde dumnezeului gasesc???da unele reale de la magazine adevarate nu fictive...

In fine, tot ce sper acuma e sa am ocazia sa le aud pe toate duminica... sunt complet ametit acuma (in sensul bun).... mi-am luat camera d filmat special pentru 22 mai...sper sa nu dezamageasca(si sunt convins ca nu va fi asa)
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 19:38   #6
80LEU

Stage 5
 
80LEU's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 628
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default

ca finete si sq cel mai tare este desemnat de revista car hi fi 12w7.l am ascultat si eu un pic dar intr un garaj.in acelasi garaj mai scultasem la putere mare un dls ur15 in care se dadea cu 2 amplifuri cad 11 clasa d care au 750 in 2 ohmi si vreau sa spun ca UR misca incinta de abia o tinem 2 insi si avea miscare tata nu gluma iar in hala sa auzea tare dar w7 la un volum mult mai mic cu o miscare aproape inexistenta a membranei umplea garajul de bas si de frecventa joasa deci e difuzor nene dar de sq nu de spl.as vrea sa imi iau asa ceva dar 2 nu unul ca sa am si sq si spl dar costa de te rupe unul singur vreo 25 mil.......
__________________
FullSpeed Racing Club Pitesti
80LEU is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 12:53   #7
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default

este scumpe, asta este sigur

uite totusi, pe magazinul virtual de la softpedia...
am vazur ceva de un 10w7 la 200$ da o sa mai caut..

www.softpedia.com
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 16:19   #8
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Pe okazii este unul de 2500 W rms, la vreo 480 E. Cred ca este unul din putinele foarte tari de la noi.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 23:17   #9
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Le-am ascultat pe amandoua si nu as putea spune ca unul e mai bun decat altul. Ambele sunt foarte bune !
fuscobal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -