Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-05, 23:10   #1
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default pareri despre subwoofer sony

Am un amplificator MAGNAT The Rock 800 si as vrea sa-mi iau subwoofer mai mare ca putere RMS si am vazut un subwoofer Sony 400wrms / 1400w max.intrebarea mea e urmatoarea..e ceva de capul acestui subwoofer?daca nu vreau niste pareri ceva de 400 - 500 w rms.. astept parerile
Link cu subwooferu http://www.********/PageView.do?site=...ICA+Subwoofers
__________________
Release the presure

Max is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 17:16   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu cred ca sunt multi care au auzit un woofer Sony la datorie. Eu le-am auzit in SUA, pe bancul de teste si maraiau frumos. Nu chiar asa de jos precum altele, dar nu tremurau necontrolat. Oriunde te-ai duce sa-ti cumperi un woofer il testezi inainte. Asculta-l in masina (nu in magazin), zi-le la aia sa ti-l bage in masina, si daca iti place, ia-l. Ca parerile sunt subiective si daca tie iti place altuia poate ca nu-i place.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 23:42   #3
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

Da corect,aici ai dreptate dar... nasol este ca`i doar difizoru.. ce sa fac?sal bag in portbagaj direct pe el asa sa vad cum scoate.. ? Oricum sa inteleg ca s-ar auzi bine...
Max is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 11:16   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu se aude nimic fara cutie. NIMIC !!!!! Ar trebui sa se auda bine, de ce nu ? Dar cel mai bine ar fi daca l-ai asculta. Zi-i lui ala sa-l bage in vreun tub, cutie, ceva, ca trebuie sa aiba.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-05-05, 14:04   #5
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Parerea mea...Hâc.....:))

Iti zic doar atat...JBL Rulz...nu inteleg...de ce te bagi la chestii despre care nu prea stii...Jbl are aproape toata lumea...din Vitan...nu zic ce magazin ca poate e reclama si nu am voie(FURTUNA)
Iti recomand sa te duci pana acolo cand ai u timp bineinteles si sa te uiti bine de tot ca vei gasi mai puternice ca ala ...si chiar mai ieftine.Iar acolo iti face si proba la el.BAFTA!
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 12:10   #6
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

hondarul: eu te cred ca le-ai vazut in SUA si te-au incantat dar de la SUA pana la Romania mananci vreo 70 de paini iar calitatea de SUA nu are nici o legatura cu cea de Romania. Eu am comparat 6x9(ovale) JBL aduse din state cu 6x9 luate de la noi. Nu se compara nici la sunet si nici la lucratura. Cred ca stie toata lumea ce balegar arunca Sony-ul pt Europa de Est.
Eu ti-as recomanda un Hertz ES300d sau un ES380 in functie de cat te tin curelele. Oricum pretul nu este mare pt ce calitate ofera.
http://www.hertzaudiovideo.com/default_en.htm
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 13:28   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu m-am gandit niciodata ca noi am primi laturile in materie de muzica. De masini am mai auzit zvonuri, ca trimit cele mai proaste modele. De Sony nu stiu ce sa zic... La fel crezi k e si la alte marci, sunt mai proaste la noi ?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 13:42   #8
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Vand scule auto de 6 ani in Craiova, si vind o gama variata de marci si modele. vand si noi si secon hand (aduse de baieti de afara) si crede-ma ca diferenta este vizibila si pt un necunoscator. Totusi la marcile cu prestigiu respecta cat de cat calitatea de unde si pretul mult mai ridicat fata de sony, panasonic, aiwa, etc. De exemplu pe mine m-a dezamagit foarte mult blaupunkt-ul care pe vremuri era o firma buna in materie de car sound pe cand acum cantitatea a luat locul calitatii. Iar un exemplu concludent: la METRO de unde cumpara toata prostimea din Craiova 70% din aparate se intorc la garantii in max 3 luni.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 13:50   #9
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

OFFTOPIC:
faza e ca pe toate produsele o sa vedeti designed in.... made in....

si daca designul e facut la toate in acelasi loc, puteti sa cumparati acelasi model de boxe made in sua, made in mexic, made in china, made in bulgaria, made in CE de aicea rezulta o alta calitate
200SX is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 14:27   #10
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

daca cumperi o pereche de difuzoare din state nu e obligatoriu sa fie facute in state dar te asigur eu ca sunt facute pt state si nu se compara cu cele pt lumea a 3 a. Sunt loturi care nu au trecut testele si logic ca doar nu o sa le arunce le baga la low price si via romania sau alte tari de genul asta. de eemplu catalogul Kenwood de germania nu seamana deloc cu cel de romania, iar cand spun nu seamana nu marefer la culori ci si la modele care sunt in plus sau diferite de ce ajung pe aici. Eu am vazut asta cu ochii mei.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 01:01   #11
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default

Am cam inteles din discutii... cls21b_EVO unde ziceai, in Vitan? Pana la urma m-am hotarat sa ma uit la mai multe modele decat la ala Sony... posibilitatea ar fi Hertz, JBL, DLS, Clarion... si cam mai ce?
Max is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 11:46   #12
bogdan
Vice Presedinte Speedline Motorsport

Stage 5
 
bogdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,211
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[FORD]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default

MAC audio
bogdan is offline   Reply With Quote
Old 18-05-05, 11:48   #13
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Max: incearca Hertz. o sa fi incantat si au si preturi bune.
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 00:37   #14
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dj81bas\"
Max: incearca Hertz. o sa fi incantat si au si preturi bune.
Imi poti spune si pe unde gasesc??
Max is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 00:39   #15
Max

Stage 4
 
Max's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 268
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"bogdan\"
MAC audio
Au Mac-Audio subwoofere bune...adica dalea sa nu ia foc bobina sau ceva de genu?ceva de la 400w rms in sus...
Max is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -