Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-05, 10:46   #1
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default CE subwoofer sa-mi iau?

ce subwoofer se potriveste la un cielo cu butelie de gaz in spate??..nu sariti cu difuri de jmii de milioane ca nu iau in considerare..ma int sa simt bassun masina..nu afara...si din cauza buteliei banuiesc k-i mai greu...
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 19-04-05, 17:00   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Nu e greu, dar nu vei mai avea loc nici sa-ti bagi cricul... Clar un tub, ca e mai mic, in targ, la tarabele din dreapta, este un magazin cu alarme si scule audio belea, nu ala din capat, de pe la mijlocul aleii... Sunt acolo tuburi de pe la 3.5 milioane destul de bune. Le poti proba. Eu zic Kenwood la bani putini.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-04-05, 20:53   #3
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

da..nu vreau tub . am uitat sa precizez.....cineva mi-a recomandat 1 sub jbl GTO in cutie din aceea trapezoidala..eu zic ca-i cam putin 1 ..ce-am in cap sa iau 4 de 20 si sa le torn incinta de fibra in fiecare parte a portbagajului..
s-ar merita asa ceva?
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 19-04-05, 21:11   #4
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Si eu zic tot Kenwood! Primul meu subwoofer a fost un tub Kenwood de 200W RMS si se auzea beton.
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 19-04-05, 23:24   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

O incinta de fibra de sticla nu este foarte indicata pentru partea de bas din cauza rezonantei destul de slabe, a proprietatilor fonice chiar slabe si a eforturilor suplimentare pe care le cere pentru a ajunge la parametrii fonici acceptabili (izolatie fonica, ranforsari, etc). Eventual poti sa-ti imbraci incinta din lemn (preferabil si recomandat MDF de 18 mm) si montajul final in fibra. Asta e altceva.

Iti recomand sa mergi pe 2 difuzoare de 10\" (25 cm) care merg in incinte mici. Vezi Hertz Energy, ceva de la Ground Zero (Hydrogen sau Nuclear) sau Directed Extreme.

La primele doua iti recomand sa incerci incinta inchisa. La Directed, ca sa coboare destul de jos ii trebuie un bass reflex cu litraj rezonabil, dar e cel mai ieftin. Suna bine si in incinta inchisa, dar nu da foarte jos.

Toate existe in varianta de bobina dubla, 2 x 4 Ohm, primele doua si in varianta cu o bobina de 4 Ohm.


Bafta!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-04-05, 08:09   #6
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

Daca economia de spatiu e importanta parerea mea ca cel mai bine esa mergi pe idea \"mic si puternic\"

Si in aceasta categorie nu pot sa ma gandesc la ceva mai bun decat un Kicker Solobaric de 8\". Combinat cu un amplificator pe masura o sa ai mai mult decat destul bass in masina.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 20-04-05, 11:46   #7
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

okie...merci de sfaturi..acu sa vedem cum o sa stam cu resursele la mom respectiv...nedumerirea mea era din cauza buteliei de gaz..care dupa mintea mea mai opreste din bassul care ajunge in masina
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 20-04-05, 20:06   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

pimp_lex... O fi Solobaric-ul puternic. Dar ai vazut ce litraj cere ca sa sune bine? Nu de alta dar la incinta inchisa si de litraj mic la Sl-ul de 8\" nu scoti foarte multe joase. Da 50 Hz, dar pe la -6 db.

Degeaba e difuzorul MIC si PUTERNIC daca are nevoie de INCINTA MARE.

Qts-ul difuzorului este esential la calcularea unei incinte. Solobaric-urile cer toate incinte foarte mari pentru maxim de randament si raspuns bun in joase. Sunt difuzoare de SPL, nu neaparat de auditie. Eu am recomandat variantele cu cel mai bun raport pret-calitate. Si oricum, 2 Hertz Energy pe 10\" in incinte bune fac mult mai mult decat unu Solo pe 8\" in incinta sub-dimensionata.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-04-05, 20:09   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

PS: Referitor la sunetul care se pierde din cauza buteliei, solutia e simpla. Faci doua porturi de bass-reflex prin polita spate ca sa bagi fluxul de aer in habitaclu. Si se poate finisa si frumos. Gasesti tubulatura de 10 si de 13 cm. Berlinele sunt oricum pretentioase la asta. Dar totul e rezolvabil.


Sa scoti butelia inainte sa te apuci sa tai cu flexul pe acolo.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-04-05, 20:20   #10
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

acum chiar ca m-ati convins sa-mi pun sub)dar tot statia ramane prima..hu0ul al 2-lea si subu ultimul..oricum e bine..k am mai invatat ceva..sa vina banii si punem de toate
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 21-04-05, 17:10   #11
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ReLLaXX\"
pimp_lex... O fi Solobaric-ul puternic. Dar ai vazut ce litraj cere ca sa sune bine? Nu de alta dar la incinta inchisa si de litraj mic la Sl-ul de 8\" nu scoti foarte multe joase. Da 50 Hz, dar pe la -6 db.

Degeaba e difuzorul MIC si PUTERNIC daca are nevoie de INCINTA MARE.

Qts-ul difuzorului este esential la calcularea unei incinte. Solobaric-urile cer toate incinte foarte mari pentru maxim de randament si raspuns bun in joase. Sunt difuzoare de SPL, nu neaparat de auditie. Eu am recomandat variantele cu cel mai bun raport pret-calitate. Si oricum, 2 Hertz Energy pe 10\" in incinte bune fac mult mai mult decat unu Solo pe 8\" in incinta sub-dimensionata.
Da, ai dreptate, dar depinde si de cat bass vrea omul in masina. Tu te gandesti tot timpul sa maximizezi potentialul si asta e bine daca esti pasionat de bass.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 01:31   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Nu ma incanta ca e Solobaric daca intr-o situatie asemanatoare un difuzor la jumate de pret face de 2 ori mai mult. Mi se pare normal sa scot maxim de randament din orice difuzor, in orice configuratie, nu doar din difuzoarele de bas. SL-urile sunt frumoase daca ai spatiu. Altfel sunt mofturi si bani aruncati pe geam. Sau ma rog....in portbagaj.

Cand cineva are destui bani incat sa nu-l intereseza raportul investitie/randament, orice e bun, in functie de gusturi. Dar cand banii conteaza, fiecare leu (usor) trebuie sa cante.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 16:57   #13
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

normal ca depinde si de bani, eu nu stiu ar costa in tzara Kicker (zi-mi tu cam la ce pret e un 10\" Solo L5?), treaba e ca mai platesti si alte chestii, ca la masini. Reputatie bune, calitate produsului.

Acuma, ce i-ai recomandat tu, eu nu cunosc (nu se vadn p'aici) asa ca poate intradevar sunt mai bune in situatia lui, cu toate ca nu vad cum ar putea ocupa mai putin spatiu 2 de 10\" decat un SL de 8 (cu tot cu , cutie)
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 21:31   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Un SL5 de 10 toli are nevoie pentru randament maxim de o incinta de aprox 75L (interior) fata de un Hertz Energy de 10\" care merge foarte bine si in 30L. Ambele bass-reflex. Nu mai pun la socoteala ca Hertz-ul are 92 db SPL fata de SL5 10\" care are doar 86 db. Pentru fiecare 3 db in plus e nevoie de o dublare a puterii aplicate. Hertz-ul duce 250 W RMS iar SL5 duce 450 W RMS. Si cifrele duc tot in favoarea Hertz-ului, care are si frecventa de rezonanta sub cea a SL5-ului. La ceea ce se aude, calitativ, nu cred ca se poate compara. Dupa cum am mai spus, seria SL de la Kicker sunt concepute mai mult pt SPL decat pt SQ. E adevarat ca 2 Hertz Energy 10\" costa cu PUTIN mai mult decat un SL5 10\". Dar cu siguranta diferenta se simte.

Dar vorba ta.... Daca vrei sa platesti marca si prestigiul firmei, nu te opreste nimeni. Calitatea se aude, nu se promite pe specificatii. Nu spun ca difuzoarele Kicker nu sunt bune. Din contra. Personal sunt un fan Kicker. Dar locul lui nu este peste tot si sunt capabil sa accept asta.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 23:46   #15
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

io, inteleg tot ce spui. Dar eventual pune mai multe detalii despre aceste Hertz, eu nu am auzit de aceasta firma si din cate stiu nu se vinde aici (adica peste ocean). Nici preturile nu le stiu.

Sl-urile se stie ca-s mai mult indreptate spre SPL decat SQ, dar deja intram in cu totu alta treaba. Oamenii de rand sunt departe de a-si lua asa ceva pt competitii de sunet.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -