Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-14, 21:51   #1
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Ce cutie sa fac?

Salut . Am un subwoofer ground zero iridium de 350w rms , are o cutie de 37 de litri bass reflex si cred ca e mult prea mica , nu da frecventele joase bine ...

Intrebarea este,de cati litri sa ii fac cutia ? si mai exact ce dimensiuni ca maine fac rost de lemn si vreau sa ma apuc

astea sunt specificatiile difuzorului http://www.ground-zero-audio.com/en/...gziw-300x.html

aceste este subwooferul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20140304_192005.jpg
Views:	50
Size:	2.99 MB
ID:	2975523   Click image for larger version

Name:	20140310_015002.jpg
Views:	48
Size:	2.48 MB
ID:	2975524  
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 07:10   #2
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Ce cutie sa fac?

Eu as face o cutie cam de 80 de litri utili pentru difuzor, un port cu suprafata mare si un acordaj undeva pe la ~32,33 hz. Dar cutia o sa iasa cam de 3 ori mai mare decat cea pe care o ai acum,daca nu, mai mare.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 09:11   #3
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce cutie sa fac?

nu e prea mare 80 de litri? ma gandeam sa o fac de 60 de litri, m-asi apuca imediat de ea dar nu stiu niste dimensiuni lungine/latime/inaltime la cutie si nici cum se face acordajul( mai exact lungimea si latimea tunelului)
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 09:53   #4
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Daca astepti putin, iti fac un proiect. Nu mai faceti incinte dupa ochi, o sa iasa...ok, da nimic special.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 12:21   #5
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce cutie sa fac?

pfu... ma apucasem inainte sa postezi am facut o cutie de 67cm lungime , 42.5 cm inaltime si 35cm adancime

cam cati litri inseamna asta avand in vede ca trebe sa fac si un tunel ? la tunel voi astepta cateva pareri ca acolo nu prea iasa la ochi
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 13:03   #6
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce cutie sa fac?

98L are cutia aia. IMENSA. Aproximez ca ar trebui cam 50-60L pentru difuzoru ala, da nu ma pronunt pana nu fac o simulare.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 13:38   #7
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Pai are 98 de litri fara tunel...daca fac tunelu maibiabdin litraj . am calculat cat de cat si imi da undeva la 66 de litri cu port de 6cm latime
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 14:44   #8
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Ok, te anunt la ce lungime sa il faci, mai spre seara. Si foloseste termenu de port, nu tunel.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 18:41   #9
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Ce cutie sa fac?

De ce sa fie prea mare de 80L ? E un difuzor relativ prost si de putere mica, si prin volumul marit il ajuti sa sune mai tare si mai jos. Mai ales daca nu pui putere mare pe el.
Eu, din umila mea experienta personala, spun ca mi-am facut incinte de 110L,70L si 50L pentru un SPL Dynamics XTR-300, toate acordate in jurul a 35hz si in 110L a sunat cel mai tare si cel mai bine. Si dadeam in el cu un Hollywood HXA-3k in 1 ohm. Simularile au rostul lor, dar nu au mare valoare in practica.
Dar oricum, am uitat ca forumul asta este plin de atotstiutori in domeniul car audio care nu recomanda sa facem incinte din ochi .
geoX is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 20:03   #10
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Am reusit sa il pun la o mica proba de curiozitate , fara sa dau cu aracet sau silicon la imbinari. Pana la urma cutia am facuto de 98 de litri , dar cu acel port mai are in jur de 75 presupun

Sambata urmeaza sa desfac cutia sa pun ori aracet ori silicon la imbinari , nu sunt hotarat ce... acum cu volum mai mare incepe sa bazaie destul de rau cutia )

Pot spune ca acum se aude mult mai bine pe joase , iar la frecvente inalte nu s-a schimbat aproape deloc, ba chiar o da mai bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20140424_183453.jpg
Views:	70
Size:	2.56 MB
ID:	2975866   Click image for larger version

Name:	IMG_20140424_202730.jpg
Views:	81
Size:	1.15 MB
ID:	2975867  
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-14, 21:27   #11
ValyMk4
Honda Driver

Stage 4
 
ValyMk4's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 284
Member of:
[Honda]
Default Re: Ce cutie sa fac?

scuze de dublu post, n-am putut sa editez

Merita sa bag ceva vata la interior ? Daca da , ce sa iau?
ValyMk4 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 08:10   #12
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Ce cutie sa fac?

Pai nu ai pus aracet pe canturi la imbinarea placilor, inainte sa bagi suruburile? Acolo este cel mai important sa pui. Daca pui aracet bun si il presezi bine pana la uscare, nici nu mai ai nevoie de suruburi.
In colturi se pune silicon. Daca pui material fonoabsorbant o sa-ti scada un pic acordajul incintei si o sa atenuezi un pic peak-urile la anumite frecvente. Poti pune melasa sau vatelina. Daca merita , poti vedea numai incercand .
geoX is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 12:18   #13
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Simularile au rostul lor, dar nu au mare valoare in practica.
Dar oricum, am uitat ca forumul asta este plin de atotstiutori in domeniul car audio care nu recomanda sa facem incinte din ochi .
Serioooos?
N-au valoare simularile?

E destul de ironic ca vorbesti tu de atotstiutori...
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 12:36   #14
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Eu ma retrag, m-am saturat de carpaci care fac gura mare, ca ei o facut 2 incinte, da habar n-au ce fizica ii in spate.
Silicon trebuie sa pui daca nu faci incinta bine. Suruburi trebe puse, chiar daca presezi aracetu.
Atatea tampenii spuse in timp atata de scurt. Simularile isi au fix rostu lor. Si rezultatul e foarte previzibil. Ochiometria ii pentru oameni care nu au capacitatea mentala de a intelege simularile si rezultatele lor.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 25-04-14, 13:12   #15
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce cutie sa fac?

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
...atotstiutori in domeniul car audio care nu recomanda sa facem incinte din ochi .
Ma includ si eu aici si iti zic ca gresesti in totalitate.
Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Silicon trebuie sa pui daca nu faci incinta bine.
De acord!

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Suruburi trebe puse, chiar daca presezi aracetu.
Daca o incinta este facuta bine, acele suruburi au rolul pentru a fixa placile intre ele pana se usca aracetul, dupa aceea, ele sunt absolut inutile! Se pot refolosi etc (desigur, in cazul in care se lucreaza cu MDF)
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -