Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-05, 15:58   #1
cpv

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 35
Default sfat pt subwoofere....2 sau 1?

Ce sfat imi dati 2 sub-uri (ceva gen jbl gt4-10 * 2 ) care sa le pun in 2 incinte sealed separate sau 1 (bandpass de preferinta sau sealed) un infinity kappa 120.3 se...asta pe un amplif 4*100 4ohmi(bridgeable)
Care s-ar auzi mai bine? am avut un tub monacor de 150 rms shi se auzea bine ...dar vreau ceva mai mult
cpv is offline   Reply With Quote
Old 28-02-05, 16:01   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

2 subwoofere dar sa fie identice, cu 2 statii la fel sau 1 cu 2 canale. Sincronizarea este cruciala ca sa se auda bine. Trebuie sa fie ceva uniform, sa fie la fel, nu 2 statii diferite sau 2 woofere diferite.

Depinde si de ce caroserie are masina, ce loc ai, etc.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 01-03-05, 08:18   #3
cpv

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 35
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Hondarul\"
.
da evident ca doua identice...din toate puncte de vedere.....cat despre spatiu...tocma aici e buba..ca nu prea am (opel corsa), avand in vedere toate cele de mai sus, totusi, care ar fi solutia optima? spatiu/putere/fidelitate?
cpv is offline   Reply With Quote
Old 01-03-05, 16:02   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Cutie sealed clar, ca cea band-pass ocupa tot. Depinde ce vrei sa faci cu masina ta: sa rupa tot, sa participi la SPL sau sa fie frumos si clar, pentru SQ... Sunt diverse variante, cert e ca tu trebuie sa zici ce vrei sa faci.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 02-03-05, 06:09   #5
oache81

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 92
Default

Io am 2 JBL Gt4-10 (250 RMS) in aceeasi cutie si se aud foarte bine.Muta scaunele cand le dau tare.Si sunt pe o singura statie,nu stiu cum le-au pus astia de mi-au facut cutia adica daca au pus statia in bridge sau au pus fiecare subwoofer pe canalul lui.
__________________
C4 2.0 HDI Vtr Pack Rosu Lucifer
oache81 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-05, 11:58   #6
cpv

Stage 2
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 35
Default Re:

ceva de genul asta vreau sa imi fac shi eu....sunt in cutier sealed sau reflex(shi cam cat scoate statia ta ma intereseaza) shi orice alte detal;ii imi poti da
cpv is offline   Reply With Quote
Old 05-03-05, 14:49   #7
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default

sal.corsa ziceai ca ai?! ia uite aici...faci 2 ca asta,una intr-o parte si una in cealalta,iar pe mijloc facem o cutiutza din plexi,unde sa montezi amplifurile ce zici?
cat despre difuzoare,poti sa iti cumperi unu si il montam intr-o cutie,mai maricica,si dif-ul inclinat un pic,sa incapa,sau daca nu,solutia de mai sus.
intra si pe site,poate iti place ceva
psoze mai noi am,dar nu p site.
bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	241655_11_full_985.jpg
Views:	102
Size:	36.2 KB
ID:	20147   Click image for larger version

Name:	241655_10_full_123.jpg
Views:	104
Size:	30.5 KB
ID:	20148  
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 08-03-05, 00:20   #8
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu: 2 subwoofere sau unul singur? pana acum cateva zile am avut pe o dacie berlina un amplificator jbl gto 301.1 la 204 w rms, cu iesire pt. 2 subwoofere (merge pus si in bridge la 294 w rms, dar nu e cazul la mine); la amplificator am legat un subwoofer jbl gt4 12 inch 250w rms in cutie trapezoidala aerisita; se auzea bine, dar era loc de mai bine.
acum mi-am schimbat rabla pe un tico si vreau sa pun totu' pe el, problema are mai multe aspekte:
1.merita sa mai iau un difuzor jbl gt4-12\" si sa le pun pe amandoua in incinte identice (facute de mine) sau nu ar fi mare diferenta?
2.daca merita sa mai iau un difuzor, cum sa le fac incintele? aerisite sau \"sigilate\"? (tinand cont ca e un tico)
3.cum e mai bine sa fie orientate difuzoarele, spre haion sau unul spre altul? sau spre bancheta? sau nu conteaza? 10x
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 08-03-05, 00:23   #9
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

si daca tot am schimbat masina, stie cineva cum pot sa-mi schimb nickul?
(scuze de off-topic)
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 08-03-05, 06:32   #10
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"DaciaMustang\"
aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu: 2 subwoofere sau unul singur? pana acum cateva zile am avut pe o dacie berlina un amplificator jbl gto 301.1 la 204 w rms, cu iesire pt. 2 subwoofere (merge pus si in bridge la 294 w rms, dar nu e cazul la mine); la amplificator am legat un subwoofer jbl gt4 12 inch 250w rms in cutie trapezoidala aerisita; se auzea bine, dar era loc de mai bine.
acum mi-am schimbat rabla pe un tico si vreau sa pun totu' pe el, problema are mai multe aspekte:
1.merita sa mai iau un difuzor jbl gt4-12\" si sa le pun pe amandoua in incinte identice (facute de mine) sau nu ar fi mare diferenta?
2.daca merita sa mai iau un difuzor, cum sa le fac incintele? aerisite sau \"sigilate\"? (tinand cont ca e un tico)
3.cum e mai bine sa fie orientate difuzoarele, spre haion sau unul spre altul? sau spre bancheta? sau nu conteaza? 10x

pai ar merita 2 woofere,in 2 incinte..sau ma rog,1 incinta impartita in 2...dar nu prea vad unde iti incape in tico eventual le faci fara bassreflex...si sunt mai mici,dar nu se va auzi la fel ca cele cu bass reflex.asta e parerea mea.sa iti zic si de nr 3,spre haion,dar iarasi nu vad unde...?!?!?! tzii neaparat sa ai 5 locuri in masina?! poate te gandesti la o solutie sa le impaci pe toate...
bafta si mai cere si alte opinii,vezi ce mai zice lumea
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 01:24   #11
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

DAMN! azi am instalat pe tico ce aveam pe dacie inainte, adica: mp3 pioneer 50wx4, amplif. 204w si sub 250w, 2 difuri pioneer de 25 cm pt. medii.. diferentza e foaaaaarte mare de la dacie la tico! nu-mi mai trebuie nimic altceva! singura problema e ca bazaie tabla pe tico!
CE SA FAC????
parca n-as da banii pe materiale DINAMAT.nu de alta, dar sunt un pic cam...scumpe!
(am vrut sa aflu ce anume bazaie la masina: hayonu' nu bazaie, numaru' nu bazaie, geamu' nu,bancheta nu.... ce ma fac? inauntru se aude bine de tot, dar afara se aud doar bazaituri specifice tablei! ( )
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 08:41   #12
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

bazaie tabla pe ea!! si eu cam tot aceasi problema si astept sa vina caldura sa ii dau cu niste antifon cauciucat poate o disparea zdranganitul!!!
TufY is offline   Reply With Quote
Old 09-03-05, 10:56   #13
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

daciamustang:

sunt si eu in situatia ta ... am dat berlina pe tico ... am montat in \"mica bestie\" panasonic mp3 4x45, 2 dif 10'' (in-dash), 1 pereche component speakers (spate), amplif 4 canale si tub 250w. Statia o tin cu master vol. la jumatate, altfel, se deschid usile in mers . In masina, iti rupe capu'! Daca iesi din masina si inchizi usile, nu auzi decat un bass grav. Cu bazaitul tablelor, nu cred ca ai ce face, decat daca vrei ca valoarea instalatiei de sunet sa depaseasca valoarea masinii (izolatii de calitate, folii, antifon, manopera, saptamani de munca, totul demontat si montat la loc, etc). Sincer, nu merita. La mine, cum este acum, e mai mult decat bine.

PS: treaba buna cu schimbatul daciei pe tico
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -