Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-13, 17:11   #1
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Alegere difuzor: 12'vs15'.

Salut !

Problema suna cam asa. Am o Astra H GTC, am avut un Spl Dynamics XTR-250D2 pe care l-am vandut si acum nu stiu ce difuzor sa aleg. Vreau sa merg tot pe XTR , dar nu stiu care. Am de ales intre XTR-300D2 (12') sau XTR-3802D2s (15'). Amplificatorul este un ICE-800D cu 800w in 1ohm. Tin sa precizez ca ascult doar hip-hop si ma intereseaza sa sune bine jos.

Incinta va avea cam maxim 100L volum util pentru difuzor. Inclin mult pentru XTR-380D2S, pentru ca poate sa coboare mai bine si are si eficienta mai mare, dar nici nu vreau sa fie prea mare pentru masina mea, asa ca intreb. Stiu ca amplificatorul este prea mic pentru el, dar atat imi permit deocamdata
geoX is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 11:29   #2
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Alegere difuzor: 12'vs15'.

Nimeni nimic?
Am mai citit si eu si am inteles ca s-ar putea ca, din cauza masinii mici, cu cel de 15, din pozitia soferului, sa nu aud foarte bine pentru ca punctul de auditie este mai indepartat la un difuzor mai mare. Sunt limitat si in privinta spatiului pentru ca nu vreau sa umplu tot portbagajul cu incinta.
Dar nici nu vrea sa dau banii degeaba pe un 12' si sa nu se simta mare diferenta fata de cel de 10', avand in vedere ca vreau sa coboare si sa sune bine relativ jos din cauza genului de muzica pe care o ascult.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 13:09   #3
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alegere difuzor: 12'vs15'.

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Salut !

Problema suna cam asa. Am o Astra H GTC, am avut un Spl Dynamics XTR-250D2 pe care l-am vandut si acum nu stiu ce difuzor sa aleg. Vreau sa merg tot pe XTR , dar nu stiu care. Am de ales intre XTR-300D2 (12') sau XTR-3802D2s (15'). Amplificatorul este un ICE-800D cu 800w in 1ohm. Tin sa precizez ca ascult doar hip-hop si ma intereseaza sa sune bine jos.

Incinta va avea cam maxim 100L volum util pentru difuzor. Inclin mult pentru XTR-380D2S, pentru ca poate sa coboare mai bine si are si eficienta mai mare, dar nici nu vreau sa fie prea mare pentru masina mea, asa ca intreb. Stiu ca amplificatorul este prea mic pentru el, dar atat imi permit deocamdata
Parerea mea este ca nici un XTR nu este eficient, trebe sa pui pre multa putere pe el sa il misti cum trebuie!
Parere mea este sa mai astepti putin, asculta cateva sisteme si sa cumperi cu urechea nu dupa ce iti recomanda altii.
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 14:58   #4
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Alegere difuzor: 12'vs15'.

Sincer nu am unde sa ascult sisteme.Sunt prea putini in oras pentru a avea ce asculta si a-mi face o parere. Imi face cu ochiul si un Alpine SWR-1522D pentru ca imi place cum arata si mi se pare un pic mai muzical, dar este mai slab calitativ ca XTR-ul si cere si incinta mai mare iar diferenta de bani este prea mica. Mai e varianta sa iau 2 Alpine SWR de 12', dar deja ma duc prea departe si daca nu le dau litrajul de care au nevoie, degeaba.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 16:11   #5
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Alegere difuzor: 12'vs15'.

In final am de ales intre : SPL Dynamics XTR-300D2, XTR-380D2S si Alpine SWR-1522D.
Acum inclin mai mult spre Alpine, pentru ca imi place cum arata, cred ca este si mai muzical si nu are nevoie de atat de multa putere comparativ cu XTR-ul.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 19:53   #6
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Alegere difuzor: 12'vs15'.

Da. Pana la urma am ales XTR-300D2 din varii motive, primul fiind locul limitat de constructie a incintei. Cu aceasta ocazie intreb daca are cineva parametrii Thiele-Small pentru 1ohm la difuzorul asta, pentru ca nu-i gasesc la ei pe site.
Si o intrebare scurta, pentru hip-hop merge un acordaj la 35hz? Pentru ca asta ascult, si simularea arata mult mai bine pe acordajul asta decat pe 30hz.
geoX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -