Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-05, 20:56   #1
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default subwooferele free-air-type

Care e smecheria cu subwooferele free-air-type ? Eu am un Pioneer de 100w rms si parca se aude mai bine pe o incinta decat fara ...
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 11-02-05, 21:09   #2
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

pai e cam aceeasi smecherie ca la difuzoarele care se monteaza pe placa dintre hayon si portbagaj... difuzorul foloseste intregul spatiu (portbagajul in cazul difuzoarelor de pe placa) ca si cutie...

insa nu toate subwoofer-ele sunt facute sa mearga free-air...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 12-02-05, 07:47   #3
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Revistele de specialitate considera ca subwooferele tip \"free-air\" suna cel mai bine si au cel mai cald bass...bineinteles ca asta in cazul testarilor in laborator...aceste subwoofere sunt construite sa cante fara a avea o incinta in spate...conditia este insa ca aerul pe care il impinge difuzorul cu partea de con sa nu se intalneasca absolut deloc cu miscarea de aer produsa in spatele acestuia, lucru aproape imposibil de realizat intr-o masina...se poate realiza doar cu ajutorul unor ajustari suplimentare ale gaurilor de comunicare a habitaclului cu portbagajul, acesta necesitand o izolatie perfecta...nu e imposibil dar e greu...orice difuzor suna bine in incinta adecvata dar nu orice difuzor suna bine in free-air...ramai asadar la cutie...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 12-02-05, 14:07   #4
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Zici ca e mai bine sa-l pun in cutie , ideea e ca pe el scrie \"free-air\" si ma gandeam ca poate se va auzi mai bine fara incinta eu nu l-am testat cum se aude fara incinta pe masina , un prieten de-al meu l-a testat in casa pe o statie 5.1 si se auzea mai bine in incinta ...
__________________
Bmw E60 525D Amethyst Gray Metallic
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -