Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-07, 02:37   #16
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default Re: 12" sau 15"

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k View Post
vezi ca subu se termina muult sub 400... pe la 400, de ex, se face trecerea de la bass la mid intr-un 3way... subu se pune, de obicei, de la 70-80 in jos. succes
iar la topic raspund cu un 12" bun, montat cum trebuie si folosit ca atare.


80hz e cam mult pentru un sub, nu crezi?
niciodata nu am lasat subwooferul sa cante peste 60-63 hz cu 24db/octava (ideal pt mine 50hz 24db/octava). La frecvente mai inalte de atat, mi se pare ca lovitura e prea lunga. Bineinteles, totul se rezuma la gusturi, si bineinteles, unele subwoofere sant capabile sa urce in frecventa mai bine ca altele.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 13:56   #17
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: 12" sau 15"

Parerea mea este asa: daca vorbim de rock clasic, ghitara bas sa se simte ce e foarte frumos si greu de realizat este sa simti toba in burta. Incearca un sub 12" dar de calitate, sa aiba o miscarea a membranei mare! Putere la fel(cind est mai nervos sa nu fortezi difuzorul)


EDITAT: Te rog pune pe cineva sa-ti corecteze textele in limba romana inainte sa postezi. Altfel e foarte greu sa inteleaga cineva ce vrei sa zici. Restul informatiilor nu aveau legatura cu topicul sau erau eronate. Haide cu date mai exacte, prezentate corect!

Last edited by ReLLaXX; 11-01-07 at 15:52.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 14:49   #18
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: 12" sau 15"

civic_ex ...Intr-o incinta buna un subwoofer BUN poate sa ramana perfect definit si fara delay chiar si fara low pass, chiar daca in aceste conditii reproduce si voce. Rezultatul final depinde de multe variabile, nu doar de setarea LPF-ului.


mmneg ...Cum iti spuneam si aseara, mai ai rabdare si mai asculta cateva masini. In momentul in care o sa ai "fata" ok o sa vezi ca e foarte usor sa cuplezi un subwoofer in sistem. Invers... e putin mai greu. Rabdare ca se poate.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 17:42   #19
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 12" sau 15"

@ civic_ex.... depinde de sistem. a, si io tot la 60 pe 24db il am taiat
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 13-01-07, 03:47   #20
civic_ex

Stage 5
 
civic_ex's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of:
[Moderators]
[Honda]
Default

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
civic_ex ...Intr-o incinta buna un subwoofer BUN poate sa ramana perfect definit si fara delay chiar si fara low pass, chiar daca in aceste conditii reproduce si voce. Rezultatul final depinde de multe variabile, nu doar de setarea LPF-ului.


Din pacate nu toata lumea are incinte perfecte, asa ca ne mai ajuta si LPF-ul, si TA, etc...

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k View Post
@ civic_ex.... depinde de sistem. a, si io tot la 60 pe 24db il am taiat




Bad_boy, ce difuzoare folosesti pt 60hz-up?

Scuze de Off Topic

Last edited by ReLLaXX; 13-01-07 at 15:39.
civic_ex is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 18:55   #21
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: 12" sau 15"

civic_ex... ti-am rasp pe PM ca sa incheiem offtopicul.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 21:13   #22
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: 12" sau 15"

Sunt multe persoane care taie la 200hz , 250hz , 120hz.... deci n ue stat..sa nu se confunde SQ cu placerea omului... Din cate observ foarte multa lume care sa dat pe SQ .... da numai sfaturi pt SQ si uita de gusturile persoanei... de calitatile sistemului pe care il are persoana sau de montajul sistemului. In concluzie fiecare taie subwooferul dupa gustul sau... sau dupa cum doreste... Nu este stas sa taiem la 60hz sau 80hz...
blak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -