Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-07, 21:41   #1
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

m-am hotarat sa aleg dintre JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130.....acum am un sistem amarat...o statie BLAUPUNKT GTA 250 (2 x 50 W /1 x 160W)si un subwoofer BLAUPUNKT GTT 1200 si is hotarat sa renunt la el...banuiesc ca ar trebui sa iau si alta statie...
Detalii:
JBL GTO 1204BP
subwoofer Band Pass, incinta din MDF 3/4" difuzor GTO 1204, diametru 300 mm putere: 300 W RMS (1200W max) SPL (2.83V @ 1m) 93dB raspuns in frecventa 30Hz - 150Hz impedant...

MAGNAT CHARGER 130
subwoofer bandpass 12" diametrul difuzorului: 30cm putere RMS: 400W putere Max: 800W impedanta: 4 Ohmi SPL: 91dB raspuns in frecventa: 20 - 500Hz dimensiuni: 420 x 420 x 3...

Vreau sa imi ziceti ce subwoofer sa aleg dintre cele 2 si cam ce statie mi-ar trebui pentru el...vreau sa obtin un bass cat mai profund..poate ati avut ocazia sa auziti unu dintre cele 2 modele...

Last edited by ReLLaXX; 02-02-07 at 00:16.
skateru is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 22:12   #2
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

Eu am ascultat JBL-ul pus pe o statie Magnat,destul de slabuta si sincer nu m-a impreisonat. Inafara de faptul ca bubuia si ca tabla facea ca toti dracii,nu suna deloc bine. Pur si simplu,basul nu era profund,asa cum ma asteptam. (eu eram obisnuit cu band-pass-ul de pe masina mea si probabil daia).
De Magnat nu stiu ce sa zic..nu am ascultat
__________________
2006 Mazda6
2010 Skoda Octavia


Suzuki Club Romania
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 22:48   #3
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

@skateru: depinde ce cauti. JBL da un sunet mult mai fidel, daca pot spune asa, decat Magnat. Daca vrei sa ai luminite si show in masina, mergi pe magnat, dar nu te sfatuiesc. e diferenta de calitate, desi magnatu are 400 W RMS.

conteaza foarte mult si pentru ce masina iei subwooferul.

cat despre statie ar merge perfect o combinatie GTO 1204 BP cu GTO 75.4 (si mai raman 2 canale libere) sau cu 75.2 (si amplifici doar wooferu).


@Andrei Suzuki: depinde daca omu la care ai auzit tu avea facut "fine tunning-ul" si daca setase cum trebuie statia si wooferu. sunt o gramada de sandilai care dau acolo la maxim tot sa faca doar bum bum bum, fara sa le pese de calitate.
monk is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 23:04   #4
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

Da,si eu am observat ca el asta cauta.BUM tare.Dar chiar si asa,desi bubuia,nu bubuia cum ar trebui. Ma rog, skateru ar trebuie sa incerce sa le asculte undeva pt ca noi nu putem decat sa ne dam cu parerea
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 23:15   #5
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

cel mai indicat la un sistem audio boxe stock + subwoofer este sa cauti un player care sa aiba volum separat pt subwoofer ! este foarte important acest lucru pentru ca daca omu da la maxim bassu, ii paraie boxele stock. trebuie cautata limita boxelor la care sa se auda bine si dat volum cat are nevoie la subwoofer, adica nu sa le legi pe toate si sa dai la maxim pentru ca la jumate din capacitatea subwooferului boxele vor incepe sa paraie.
monk is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 23:20   #6
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

pai..am un renault 19 si inca nu i antifonat....sper sa ma decid dupa ce o sa vad mai multe pareri
Quote:
Originally Posted by monk View Post
@skateru: depinde ce cauti. JBL da un sunet mult mai fidel, daca pot spune asa, decat Magnat. Daca vrei sa ai luminite si show in masina, mergi pe magnat, dar nu te sfatuiesc. e diferenta de calitate, desi magnatu are 400 W RMS.

conteaza foarte mult si pentru ce masina iei subwooferul.

cat despre statie ar merge perfect o combinatie GTO 1204 BP cu GTO 75.4 (si mai raman 2 canale libere) sau cu 75.2 (si amplifici doar wooferu).


@Andrei Suzuki: depinde daca omu la care ai auzit tu avea facut "fine tunning-ul" si daca setase cum trebuie statia si wooferu. sunt o gramada de sandilai care dau acolo la maxim tot sa faca doar bum bum bum, fara sa le pese de calitate.
skateru is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 23:21   #7
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

nu trebuie sa fie neaparat antifonat de la inceput. daca este reglat cum trebuie poti obtine calitate si fara antifon.

bineinteles ca e recomandat mai incolo sa faci si antifonare, dar toate pe rand
monk is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 23:47   #8
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

HU am un Pioneer DEH-P5730MP luat second...si nu i stiu toate ghidusiile stiu ca are iesire pt subwoofer da nu stiu daca are volum pt el....cine mai are modelu ala..sa zica poate mai aflu vre-o setare ceva la el

Quote:
Originally Posted by monk View Post
nu trebuie sa fie neaparat antifonat de la inceput. daca este reglat cum trebuie poti obtine calitate si fara antifon.

bineinteles ca e recomandat mai incolo sa faci si antifonare, dar toate pe rand
skateru is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 00:59   #9
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

daca are iesire speciala pt subwoofer ar fi normal sa aiba si volum separat.
ar trebui sa fie cand apesi butoun de "sound" care te duce la "treble, bass, volume, fade r-l, fade f-r"
monk is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 12:34   #10
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

La pioneer conteaza pe ce e setat. Daca e pus pe front + rear sau front + sub.In principiu la seria 5 pioneer se poate seta si daca iesirile de pe spate sa faca bridge pt un sub.Eu am 5550 si au setare de genu P/O SW (front + SW) , P/O -FUL (front + rear si nu v-a mai aparea in meniu setare sub).Oricum iti trebuie manual sa setezi si sa gasesti toate nebuniile. Ar trebui sa aiba nivel sub , frecventa low pass si chimbare de faza.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-07, 15:21   #11
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

ms...o sa incerc chestia cu bridge-u poate asa o sa-mi apara volumu pt subwoofer...are 4rca-uri deci 2 preamplif.
Quote:
Originally Posted by bulu View Post
La pioneer conteaza pe ce e setat. Daca e pus pe front + rear sau front + sub.In principiu la seria 5 pioneer se poate seta si daca iesirile de pe spate sa faca bridge pt un sub.Eu am 5550 si au setare de genu P/O SW (front + SW) , P/O -FUL (front + rear si nu v-a mai aparea in meniu setare sub).Oricum iti trebuie manual sa setezi si sa gasesti toate nebuniile. Ar trebui sa aiba nivel sub , frecventa low pass si chimbare de faza.
skateru is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 22:00   #12
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

toate 4 sunt preamplif. 2 pt fata si 2 pt spate sau sub.
Faza cu bridge e iesire amplificata de sub 1X70W. Tie practic iti trebuie setare de sub pe preout. Eu dupa cate mai tin minte din acel model nu avea iesire de SW dar ar fi mai bine sa cauti manualul pe net. Se poate sa ma insel dar din specificatii nu scria a avea.
In principiu ca sa ajungi la aacele meniuri trebuie sa tii apasat cateva sec pe audio sau func. Pe func de obicei cand e casu stins (apare doar ceas) si ar trebui sa gaasesti tot felul de meniuri .

Last edited by bulu; 06-02-07 at 22:03.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 23:51   #13
skateru

Stage 2
 
skateru's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 70
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

ms...manual ..am cautat da nu am gasit nici unde ..nu sti un website ceva?..sau de unde sa il iau?
Quote:
Originally Posted by bulu View Post
toate 4 sunt preamplif. 2 pt fata si 2 pt spate sau sub.
Faza cu bridge e iesire amplificata de sub 1X70W. Tie practic iti trebuie setare de sub pe preout. Eu dupa cate mai tin minte din acel model nu avea iesire de SW dar ar fi mai bine sa cauti manualul pe net. Se poate sa ma insel dar din specificatii nu scria a avea.
In principiu ca sa ajungi la aacele meniuri trebuie sa tii apasat cateva sec pe audio sau func. Pe func de obicei cand e casu stins (apare doar ceas) si ar trebui sa gaasesti tot felul de meniuri .
skateru is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 00:12   #14
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

In principiu au la www.pioneerelectronics.com dar 5700 nu am vazut (erau 5500 si 5800)
Iti pun un atach cu 5500 ca ar trebui sa fie asemanator ca setari, si poate te descurci ca nu cred ca au facut ei cine stie ce modificari in meniuri.
Attached Files
File Type: pdf manual_DEH-P5500MP.pdf (2.38 MB, 42 views)
bulu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 11:39   #15
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default Re: JBL GTO 1204BP sau MAGNAT CHARGER 130 ?

Quote:
Originally Posted by skateru View Post
ms...manual ..am cautat da nu am gasit nici unde ..nu sti un website ceva?..sau de unde sa il iau?
Manualul pt 5700 si 5730 il poti descarca de la
http://www.service.pioneer-eur.com/peeservice/instrmanuals.nsf/0/42BF4DD86CF5B1A6C1256FCE0053CF7B/$File/CRD3941_DEH-P5700MP.pdf

Iar alte manuale poti sa cauti aici: http://www.service.pioneer-eur.com/p...earch?openform
pdw is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -