Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-11, 10:07   #1
sonnic54

Stage 5
 
sonnic54's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 545
Member of:
[VW]
Default Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

doresc sami cumpar un difuzor de bass neaparat nou.la care sai fac o incinta .
statia in functie de ce idei imi dati nu tin neaparat sa fie noua si ia.
de ce va cer parearea ? pai, o data cemi dati un tip de difuzor as dorii de la cei care stiu sami dea si dimensiunile pentru cutie .( nu de alta dar mam dus la cineva care face si bat campii cu sume de 300 350 roni cutia ) mi se pare mult. sub-ul se va pune intrun golf 3 .difuzorul sa fie in juru la 400-500 rms ( nu ma supar daca e mai mare )) care au facut tot asa si au fost multumiti de rezultate va rog ssa postati . multumesc si astept idei .. stoc disponibil undeva la 800-1000 roni .
__________________
sonnic54 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 10:09   #2
sonnic54

Stage 5
 
sonnic54's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 545
Member of:
[VW]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

mam hotarat sa pastrez amplificatoru.
mac audio mp8000 . amplificator pe 2 canale
putere RMS (4 ohm) DIN 45 324, 14,4V

stereo: 2 x 150 W
in punte: 1 x 400 W

putere maxima: 2 x 400 W (1 x 1000 W)
stabil in 2 ohmi (2 x 500 W RMS)

acum vreau sami iau un difuzor de bas si sai fac cutie .care din modele enumerate mia jos, e mai ok si se merita in functie de el si in functie de statie. mersi .


alpine : swr-1042d 500rms/1500max 2 bobine 4+4
swr-1023d 600/1800 2x2
crunch gp10d4 500/1000 4+4
gp12d4 600/1200 4+4
gp12d 600/1200 2+2
ground zero gzrw30c 500 2x2
JL audio 10w3v3-2 500 2oh 10 inci
12w3v3-2 500 2oh 12 inci
magnat ad300 500/1200 3oh
sonnic54 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 08:14   #3
sonnic54

Stage 5
 
sonnic54's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 545
Member of:
[VW]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

mam hotarat eu .... ramane asta ground zero gzrw30c 500 2x2


deci va rog cinemi poate calcula niste laturi pentru o cutie ? cu port cu tot ? mersi

diameter: 30 cm / 12"
power handling: 500 WRMS/1200max
impedance: 2 x 2 ohm
voice coil: 63 mm / 2.5"
excursion: X max. 20 mm / 0.79"
resonance frequency: FS 27 Hz
SPL: 89 dB
FS Hz 27
qms 3.45
qes 0.39
qts 0.35
xmax 20mm
spl 89db
sonnic54 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 11:38   #4
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

hotaraste-te tot tu, ca daca iti vor da alti "experti" sfaturi.... poate ca nu ti se vor parea ok... si tot la vorba ta vei ajunge .

cutia la 300-350 ron , e pret normal .
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 12:16   #5
sonnic54

Stage 5
 
sonnic54's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 545
Member of:
[VW]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

pai as faceo ... insa nu stiu cum si dupa ce . si ce programe am gasit .. nu prea ma descurc cu ele... cel putin cu portu cu alea nustiu cat si unde sa le fac ... in cartea lui scrie ca cutia trebue sa aibe 89 de litri... mai departe ? ce fac ?
sonnic54 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 12:31   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Quote:
Originally Posted by sonnic54 View Post
mai departe ? ce fac ?
Incepi sa-ti dai seama de ce costa atat o incinta buna.


O cutie de lemn poate sa-ti faca orice tamplar. Ieftin si bun exista doar in folclorul romanesc. Cel/cei care ti-au vandut difuzorul ar trebui sa-ti ofere si suportul tehnic necesar.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 13-11-11, 21:47   #7
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

La urma urmei, mama ei de treaba, daca tot ai dimensiunile, il contrazic pe domnul Rellaxxx si te linistesc in ideea ca poti merge cu volumul incintei, difuzorul in mana sa stie ce gaura sa ti dea si uite asa, un simplu tamplar te poate ajuta.
Cu mocheta te descurci tu, sper.
Un tamplar iti face boxa intr-o proportie de 100% peste orice pasionat in domeniul audio, schema si volum, atat are nevoie, din cate stiu, ele exista pe situl producatorului, cel putin in cazul tau
P.S Totusi, sfatul meu este, sa apelezi pentru incinta, mochetare, montare difuzor, conectori etc la o firma specializata in domeniu, mai putine batai de cap
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 13-11-11 at 21:54.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 01:42   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
La urma urmei, mama ei de treaba, daca tot ai dimensiunile, il contrazic pe domnul Rellaxxx si te linistesc in ideea ca poti merge cu volumul incintei, difuzorul in mana sa stie ce gaura sa ti dea si uite asa, un simplu tamplar te poate ajuta.
Cu mocheta te descurci tu, sper.
Un tamplar iti face boxa intr-o proportie de 100% peste orice pasionat in domeniul audio, schema si volum, atat are nevoie, din cate stiu, ele exista pe situl producatorului, cel putin in cazul tau
P.S Totusi, sfatul meu este, sa apelezi pentru incinta, mochetare, montare difuzor, conectori etc la o firma specializata in domeniu, mai putine batai de cap
1) Greu te hotarasti la varianta finala a postului. Le-am citit pe toate. Buna si ultima. Stage 1, Stage 2, Stage 3, Stage 4, Stage 5...

2) Din respect pentru cititori si colegii de forum, scrie nick-urile corect. Pot sa editez, sau pot sa sterg. In general aleg varianta care ocupa mai putin timp. Intuiesti...

3) "Un tamplar iti face boxa intr-o proportie de 100% peste orice pasionat in domeniul audio" - Si marmota se sufoca in staniol. Sa vezi ce dulapuri etanse si rezistente la virbatii construiesc tamplarii. Daca atata stii tu ca trebuie facut la o incinta nu inseamna ca trebuie sa recomanzi si la altii. Poti sa-ti decupezi dulapul din bucatarie si sa plantezi doua difuzoare in el, daca iti e suficient. Solutia ta "romaneasca" nu e de recomandat.

Pe principul tau orice sudor industrial poate sa faca tinichigerie peste 100% din pasionatii auto. Sper ca prinzi exemplele fine. Afirmatia ta e departe de realitate.

5) Da-i omului un volum si un port optim pentru difuzorul si incinta lui, pentru aplicatia lui. Nu-l trimite pe site-ul producatorului, unde s-au dat niste cifre de duzina, aproximate si comprimate intr-un compromis penibil, de cele mai multe ori. Da-i tu solutia aia buna, ieftina si usor de realizat la tamplar.


Dupa aia... mai vorbim. Daca e cazul. Astept recomandarea ta.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 10:45   #9
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

1) Am impresia ca facem o mica confuzie, ai pm
2) Imi cer scuze.
3) Referitor la tamplari, eu n-am sustinut ca-si fac meseria pe masura, din moment ce majoritatea au un salar fix, destul de mic, in mod evident interesul este pe masura N-ai prins ideea, hai te rog sa nu complicam cu angajat sau patron sau prieten tamplar, vad ca ai o parere foarte proasta de ei la modul general, nu reusesc sa inteleg de ce.
4) ok, am intelezs exemplul, dar in lumea in care traim, nu pot fi de acord cu el, cel putin din experientele care le-am avut, bunicul meu a fost sudor, am si prieteni(pasionati) care si-au deschis firma si castiga bine in domeniu, imi pare rau sa spun, dar sunt cu totii departe de adevar cand vine vorba de sudura serioasa, poate ca nu-si dau interesul, asta i partea 2-a
5) Imi pare rau sa spun, dar eu nu ma pricep la calculul incintelor, cel putin nu cat sa ajung de la 0 la ceva ce pot recomanda, deci n am cum sa-l ajut.

Last edited by Stage1; 14-11-11 at 11:03.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 11:58   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Un tamplar iti face boxa intr-o proportie de 100% peste orice pasionat in domeniul audio
Si iti raspunzi:

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Referitor la tamplari, eu n-am sustinut ca-si fac meseria pe masura, din moment ce majoritatea au un salar fix, destul de mic, in mod evident interesul este pe masura N-ai prins ideea, hai te rog sa nu complicam cu angajat sau patron sau prieten tamplar, vad ca ai o parere foarte proasta de ei la modul general, nu reusesc sa inteleg de ce.
Am o parere proasta despre o parere discutabila sustinuta cu un "100%". Poate sunt tamplari care pot sa faca incinte bune. Sigur sunt. De aici pana la majoritatea aia... Mai este. Eu cred despre incintele tamplarilor ce cred ei despre dulapurile mele. Stii cum zic?

"Romanul multifunctional" care face totul "Ieftin, bun si repede" e frate cu Greuceanu' si vine din folclorul romanesc. In realitate... nu exista. Oricat de mult ne convingem, romanesc, de asta. Cred ca asta incerc sa-ti spun. Si probabil ai priceput deja.

Last edited by ReLLaXX; 14-11-11 at 12:05.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 12:02   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Quote:
Originally Posted by sonnic54 View Post
pai as faceo ... insa nu stiu cum si dupa ce . si ce programe am gasit .. nu prea ma descurc cu ele... cel putin cu portu cu alea nustiu cat si unde sa le fac ... in cartea lui scrie ca cutia trebue sa aibe 89 de litri... mai departe ? ce fac ?
Practic, in cartea lui ai explicatii exacte legate de incinta. Nu stiu ce-ti lipseste acolo, dar totusi...

Mai las 2-3 zile sa treaca, sa vedem daca trezesti interesul in final importatorului GZ in Romania (care frecventeaza acest forum) si daca o sa te ajute cu o incinta. Sau poate se implica unul din distribuitorii prezenti pe-aici.

Daca nu, o sa te rog sa-mi spui ce masina ai, cat spatiu poti sa pierzi din portbagaj si ce gen de muzica asculti in general.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 12:03   #12
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Foarte adevarat
@sonnic54, scuzele de riguare pentru confuzia creata.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 13:53   #13
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Practic, in cartea lui ai explicatii exacte legate de incinta. Nu stiu ce-ti lipseste acolo, dar totusi...

Mai las 2-3 zile sa treaca, sa vedem daca trezesti interesul in final importatorului GZ in Romania (care frecventeaza acest forum) si daca o sa te ajute cu o incinta. Sau poate se implica unul din distribuitorii prezenti pe-aici.

Daca nu, o sa te rog sa-mi spui ce masina ai, cat spatiu poti sa pierzi din portbagaj si ce gen de muzica asculti in general.
Da, da... absolut da! In limita timpului disponibil sunt prezent si pe 4tuning si ajut pe masura posibilitatilor.
Am trimis mp acum cateva zile si urmeaza sa trimit schita... mi s-a spus mai demult ca asa trebuie procedat si m-am conformat.
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 14:59   #14
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Da, da... absolut da! In limita timpului disponibil sunt prezent si pe 4tuning si ajut pe masura posibilitatilor.
Am trimis mp acum cateva zile si urmeaza sa trimit schita... mi s-a spus mai demult ca asa trebuie procedat si m-am conformat.
Apreciez enorm. La fel si initiatorul topicului. Iar daca o sa postezi detaliile aici, in loc sa activezi prin PM-uri, o sa aprecieze si alti oameni care au pe viitor nevoie de detalii legate de subwooferul asta. Fara sa-ti mai stresezi timpul.

E doar o parere binevoitoare. Pana la urma.... faci cum crezi ca e mai bine. Bafta!
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 15-11-11, 21:39   #15
octa230395

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 6
Default Re: Idei/Sfaturi subwoofer si statie.

am si eu o statie blaupunkt GTA 260....si 2 subwoofere'...un BM 1206 ji un Blaupunkt GTb 1200 MkII...care subwoofer ar merge mai bine pt statie...care s-ar auzi mai bn..?!?
octa230395 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -