Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-11, 17:53   #1
Spliff

Stage 4
 
Spliff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 218
Default Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Exact cum spune si titlul, am doua type r, swr 1222d (2+2ohmi) si imi tot storc creierii cu articole, forumuri, filmulete pe "iutub" in ideea sa gasesc niste dimensiuni optime pentru incinta. Ce ma intereseaza defapt, un bas adanc, sa sune cat mai jos.
Incinta se va destrabala intr-un portbagaj de logan si are tot spatiul la dispozitie, nici-o restrictie.
Daca are vreo relevanta, o sa le tin pe un power acoustik bamf 5500, care momentan e pe drum, in aprox 2 sapt ajunge si pana atunci as vrea sa am incinta pregatita.
Alte detalii, incinta va fi in felul urmator, cu doua tuburi pentru bass reflex care vor fi pozitionate exact sub difuzoarele spate, evindet ca voi scoate difuzoarele si voi incerca sa pozitionez porturile cat mai aproape de sitele difuzoarelor.
Acum, initial m-am gandit la un 150-160 de litri, acordaj 32 hz, chiar 30 hz, dar am inteles ca nu prea se descurca bine la valoarea aia.
Atasez o poza, cam cum m-am gandit sa iasa incinta. Imi cer scuze pentru interpretarea rudimentara din paint
Acum, prefer cu spatele inclinat dintr-un singur motiv, asa pot s-o fixez de bara aia transversala de la jumatea banchetei.
Pareri, sfaturi?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	67
Size:	52.1 KB
ID:	2102301  
__________________
Somebody stop me, I`m outta control, please
Before I do autopsies on these MC`s.
Spliff is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 20:13   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

160 litrii pentru 2 difuzoare de 12" ? riscant
Tuburile reflex din nou riscant, daca la putere mare se aude ,,vajait" prin ele ? cam nasol moment, se aude in urechea pasagerilor...
In rest imi place ideea de 2 Type r intr-un logan, problema ramane masina in sine, din propria experienta din trecut, daca nu iei masuri de rezistenta, incet dar sigur masina se va dezbraca
Ramane amplifu, grija, este cu muuult peste ce pot oferi cele 2 subwoofere, asta-i bine, sa nu-ntelegi gresit, problema esti tu in momentul in care nu te mai poti abtine sa dai volum si incepe mirosul de gratar...ars...
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 30-07-11 at 20:19.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-11, 20:32   #3
Spliff

Stage 4
 
Spliff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 218
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Pai sa fi sigur ca ma apuc de insonorizat, la sculele anterioare s-a vazut ca e nevoie Am zis sa pun la punct incinta si amplificatorul sa "vad" cum suna si dupa aia insonorizat tot.
Cineva mi-a recomandat 140L acordata la 34 hz.
De pasageri din spate nu-mi fac probleme, daca scot difuzoarele de pe spate iti dai seama ca in afara de bas altceva n-o sa se mai auda. Daca totusi aud vreun vajait care sa ma deranjeze pe mine, schimb tuburile, diametru, lungine, schimb incinta, se gaseste rezolvare, oricum, nu se vrea incinta de scor spl sau ceva de genu.
Treaba e ca am incinta, dar am vrut sa fac un compromis sa am si ceva spatiu si a iesit ceva de genu, 70L acordaj 38, port L. Inca n-am ascultat sa aud cum suna la capacitate maxima ca n-am amplif capabil. Aveam un Pioneer in 2 canale pe care l-am dat si mi-am dat comanda de un power acoustik bamf 5500. Treaba e ca am vazut incinte si de 70L pentru un singur type r de 12. In fine, ideea e ca atunci cand nu sti, te informezi, iar eu m-am informat de nu stiu ce sa mai cred.
So, 140L acordaj de 32, e mai bine?

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
problema esti tu in momentul in care nu te mai poti abtine sa dai volum si incepe mirosul de gratar...ars...
Sper totusi sa nu fie cazul, desi in trecut am mai ars un jbl. Aveam un bandpass pe atunci si 5L de benzina intr-un bidon de plastic in portbagaj )

Last edited by Spliff; 30-07-11 at 20:34.
Spliff is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 15:51   #4
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

70 de litri pt 2 difuri? este mult prea putin dupa parerea mea. undeva la 130 litri si acordata la 35hz ar fi suficient. porturile sa nu fie tuburi, fa un port dreptunghiular.
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 19:46   #5
Spliff

Stage 4
 
Spliff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 218
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Daca ai fi citit tot ce am scris, ai fi observat ca si eu am ajuns, practic, la concluzia ca 70 de litri e putin pentru doua type r. Acum, daca tot schimb incinta, am zis s-o fac cam cum ma gandeam acum ceva timp, adica cu porturile pe difuzoarele spate. As fi facut cu port dreptunghiular dar nu se leaga, as fi decupat suportul de difuzoare pentru portul ala dar nu se poate pentru ca acolo va sta amplifcatorul si alta locatie pentru amp chiar nu am.
Intre timp m-am hotarat la 140 de litri si 33 de herti acordajul. Pareri, impresii?
Spliff is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 01:55   #6
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

130L si 36hz
si incearca sa faci port cu deschidere macar de 9cm la o inaltime de 36cm .

Nu prea o sa ai loc .
Eu am avut 2 Resonant Engineering SE de 12" in portbagajul de logan si nu am putut sa le fac o incinta perfecta pt ele din cauza spatiului redus .
Mai mult de 130L n-am avut de unde sa scot , port mai mare de 10cm nu se putea si nici acordaj mai jos de 38hz , toate astea cer spatiu...
Daca vroiam sa le dau volum mai mare la difuzoare insemna sa micsorez portul... fapt ce ducea la perturbari aerodinamice
Daca vroiam sa las portul cu deschiderea de 10cm .. urca acordajul....si nu vroiam.
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 20:14   #7
Spliff

Stage 4
 
Spliff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 218
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Intra-devar, greu cu spatiul... dar dupa zeci de teste si simulari, am ajuns la urmatoarele:
litraj intern total incinta 157 . 3 litri
litraj dislocat de difuzoare la fata 7,5 litri sau ingropate 9,71litri dar nu e cazu
litraj dislocat de porturi pt 31,2 hz 4,1litri
litraj dislocat de ramforsari 1,1 litri dar cel mai probabil vor mai fi niste ranforsari in plus
litraj util ramas 144.5 litri
diametru port 100 mm ori 2 buc
adancime port 250 mm evazate, daca se gasesc materialele necesare
fb=31,2hz , se poate foarte usor si mai jos dar cred ca e suficient
Litrajul final va fi intre 141 si 144 de litri.
Spliff is offline   Reply With Quote
Old 11-08-11, 13:32   #8
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Quote:
Originally Posted by Spliff View Post
Intra-devar, greu cu spatiul... dar dupa zeci de teste si simulari, am ajuns la urmatoarele:
litraj intern total incinta 157 . 3 litri
litraj dislocat de difuzoare la fata 7,5 litri sau ingropate 9,71litri dar nu e cazu
litraj dislocat de porturi pt 31,2 hz 4,1litri
litraj dislocat de ramforsari 1,1 litri dar cel mai probabil vor mai fi niste ranforsari in plus
litraj util ramas 144.5 litri
diametru port 100 mm ori 2 buc
adancime port 250 mm evazate, daca se gasesc materialele necesare
fb=31,2hz , se poate foarte usor si mai jos dar cred ca e suficient
Litrajul final va fi intre 141 si 144 de litri.
sunt curios cat de bine o sa fie controlate difurile de 12" la o frecventa de acordaj asa de joasa.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 15:51   #9
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Quote:
Originally Posted by Spliff View Post
......
diametru port 100 mm ori 2 buc
....
cand ziceam deschidere minim 9cm.... am crezut ca faci port dreptunghiular... nu tzevi de pvc o sa se auda ca o basina...
daca vrei din tzevi de pvc... ar trebui mai mare de 20cm diametru ca sa nu fluiere .
31hz e prea jos in opinia mea...
ce gen muzical asculti ?
fa o lista cu 10 artisti din repertoriul tau ca sa ne dam seama cam ce s-ar potrivi
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 22:24   #10
Spliff

Stage 4
 
Spliff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 218
Default Re: Incinta bass reflex pentru 2x12" type R

Intre timp am terminat incinta si momentan sunt extrem de multumit de ce a iesit.
Legat de porturile pvc parerile sunt impartite si eu asa am ales din motivele expuse mai sus.
Pana la urma final, cred ca au ramas vreo 144 de litri cu acordaj 30.
Oricum, s-ar putea sa modific incinta pentru ca mi-a venit o idee, dar inca ma mai gandesc daca merita. Vreau sa schimb si playerul, boxe fata, antifonat, samd, de munca e destul, asta e doar inceputul, dar trebuie sa-mi pun prioritatile in ordine, momentan, o lista random cu niste muzichie:
Busta Rhymes, A tribe called quest, Biz Markie, Craig Mack, Heltah Skeltah, Jeru the Damaja, The Roots, Def Squad, Slick Rick, Wu-Tang, Notorious si lista continua, dar si Ice Cube sau Ludacris si alti de genu, plus trip hop sau new jazz si cat mai putini "scream"-eri gen lil x sau lil y sau care or mai fi. Pe scurt, nu mi-am pus subwoofer sa ascult ce bubuie.
Niste poze cu ce a iesit se gasesc aici : https://forum.4tuning.ro/553-subwoofe...ml#post4527244 ca sa nu le mai uploadez iar.
Spliff is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -