Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-11, 21:55   #16
Pustiu'

Stage 4
 
Pustiu''s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 184
Member of:
[Honda]
Default Re: Subwoofer Smart

as putea mari bugetul..am zis asa ca prima idee..am auzit de un Blaupunkt de dimensiune mica si puternic,dar daca aveti voi idee despre ce e vorba..imi place si ala Alpine,ar incapea intr-un colt fara probleme..ceva de genul caut.. Oricum,daca as putea sa fac rost de mai multi bani ma gandesc la 2 subwoofere active de pus sub scaun..cred ca ar fi perfect pentru ce am nevoie..
Pustiu' is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 11:39   #17
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer Smart

subwooferele active ar trb sa le reglezi identic sau macar aproximativ identic sa nu se defazeze unul pe celalalt. sau scoate amplificarea din ele si leaga-l pe un amplif separat.
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 23:31   #18
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer Smart

un DD de 8"
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 10:59   #19
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer Smart

perfecta ideea un DD 1508, doar ca e cam scump 990 de lei din cate vad. Asta ar fi cea mai buna varianta dupa parerea mea. un amplif care de vre-o 1000W in 2ohmi. Doar ca pretul este mult peste bugetul tau.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 11:02   #20
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Subwoofer Smart

Omul cere ceva modest, ceva normal, si voi ....
Daca zici ca-ti intra acel alpine, cu mare placere ti-l recomand si eu ! (SBE-1043BR)
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 11:35   #21
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer Smart

Quote:
Originally Posted by ralphmandl View Post
DD 1508, 990 de lei din cate vad.
Nu vezi bine, 1508 dvc4 - 322euro; 1508 dvc2 - 335euro, mai exista si 508 svc4 - 136euro si DDLE 308 - 186euro (cu incinta)
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 17:38   #22
Pustiu'

Stage 4
 
Pustiu''s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 184
Member of:
[Honda]
Default Re: Subwoofer Smart

deocamdata nu vreau ceva spectaculos ca am alte probleme pe cap..vreau ceva modest din punct de vedere al bugetului..si mi-a intrat in cap ideea cu ala Alpine,am salvat link si cred ca imi comand..ce statie ar fi mai ok la raportul pret/calitate/claritate ? si un film cu smartul,gen off-topic https://www.youtube.com/watch?v=uyiT0nVDI4E
Pustiu' is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 19:36   #23
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Subwoofer Smart

Quote:
.ce statie ar fi mai ok la raportul pret/calitate/claritate ?
Eu zic ca n-are rost ceva scump, asa ca hai sa uitam faza cu raportul, iti propun 2 variante, alegi care vrei, poate mai intervine cineva si-ti propune altele:
GZIA 2075HPX de la Ground Zero sau MAC Audio MPX 2000
Mai ai varianta de mijloc, mai simpla, Power Box Bass Pack de la Mac audio la 599 lei pe...un site il gasesti tu
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 22:45   #24
Pustiu'

Stage 4
 
Pustiu''s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 184
Member of:
[Honda]
Default Re: Subwoofer Smart

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Eu zic ca n-are rost ceva scump, asa ca hai sa uitam faza cu raportul, iti propun 2 variante, alegi care vrei, poate mai intervine cineva si-ti propune altele:
GZIA 2075HPX de la Ground Zero sau MAC Audio MPX 2000
Mai ai varianta de mijloc, mai simpla, Power Box Bass Pack de la Mac audio la 599 lei pe...un site il gasesti tu
merci mult de recomandari..cred ca aia de la Ground Zero ar fi ok ca pret,oricum ma mai interesez sau poate mai vin idei.
Pustiu' is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 23:41   #25
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Subwoofer Smart

Sper sa te ajute,cel putin ca idee de forma.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Smart-Fortwo-698.jpg
Views:	133
Size:	68.5 KB
ID:	1938297  
Dj.Klaus is offline   Reply With Quote
Old 17-04-11, 20:45   #26
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Subwoofer Smart

Parerea mea este ca ar fi mai bine sa utilizezi unul sau doua subwoofere de 8 inci (cum ar fi JBL GTO 804) cu incinta din mdf sau pal, lucrata partial in functie de spatiul dintre portbagaj si scaun, iar restul din incinta sa fie continuata in sus, alaturat scaunului asezat in pozitia ideala de condus. Difuzorul sa fie montat la vedere, orientat spre deschiderea portbagajului, ca sa nu loveasca in scaun/podea etc.

Amplificatorul incape sub scaunul pasagerului.

Ideal ar fi ca incinta / incintele sa aiba macar baza din fibra de sticla, dar se poate si cu placi de mdf sau pal. Bineinteles, desi forma va fi cam dificila, trebuie calculat si litrajul incintei.
Am avut un JBL de 8 inci cu incinta calculata corespunzator, portul la fel, insa acesta suna mult mai bine (dupa parerea mea) atunci cand l-am testat intr-o incinta cu inca 1/2 mai mare decat recomandarile producatorului, portul ramanand acelasi.

O alta idee ar fi unul sau doua subwoofere de 25cm "shallow-type", cu adancime mica de montaj, cu incinte de genul celei descrise mai sus.

La nevoie, revin cu niste schite, ca am si eu un Smart si mi-am facut niste calcule in gand

O alta sugestie - avand in vedere geamul din spate de la Smart care este de "plastic" si deloc rigidizat pe margini - ar fi ca incinta sa fie sealed, intrucat incintele bass-reflex genereaza mai multa presiune care se va transforma inevitabil in zgomote nedorite (de la hayon, de la plafon etc.).

PS: subwooferele tip tub, pe langa faptul ca suna doar galagios, nu si bine, sunt de natura a ocupa loc inutil in portbagaj. Doar intr-un portbagaj cilindric s-ar putea spune ca un tub ocupa spatiu putin

PSPS: subwooferele active sunt un compromis cu mai multe minusuri pe partea de sunet, parerea mea e ca nu te-ar multumi asa ceva, indiferent de gusturi. Singurul subwoofer activ ce merita luat in seama este cel din poza de mai sus, Focal, insa forma lui nu te ajuta foarte mult...

Probabil mai bine decat un subwoofer activ ar suna un set de difuzoare ovale cu incinte... ceea ce ar fi o alta varianta demna de luat in calcul

"Disclaimer": cele de mai sus le-am scris raportandu-ma la un buget redus, care nu include si antifonarea masinii sau alte pregatiri.

Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 17-04-11 at 20:48.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -