Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-10, 16:36   #1
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Bazait in subwoofer

Salut
Scz de deranj dar am o problema care mă sacaie
Sapt trecută miam montat o statie si sub mtx...deci are cam 25 de min de funcționare..
Care e problema..
După vreo 30 de sec după ce pornesc subul īncepe sa se audă un zdranganit care creste progresiv... Si asta se īntāmpla la oricare nivel al volumului...
Boxa nu e arsa si merge bine premele secunde..
Va rog ajutatima... Multumesc
__________________

Low bitch
1994 Mercedes Benz w202 C180 Classic 122HP - Gold Pearl (under construction)

2012 Range Rover Sport SE SDV6 3.0 Black Pearl
2007 Smart ForFour 1.3 Pulse 110HP Black & Silver
2006 SSangYong Rexton 2.7 XDi 180HP Candy Black Paint
1969 Dacia 1100 1.1 ~30HP X2
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 19:23   #2
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bazait in subwoofer

masoara curentul din bateie.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 22:10   #3
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Bazait in subwoofer

Quote:
Originally Posted by ralphmandl View Post
masoara curentul din bateie.
o sal masor da nu cred ca are treaba ca dau drumu la instalatia de brad numa cand e motoru pornit
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 21:18   #4
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Unhappy Re: Bazait in subwoofer

am masurat si e curent in baterie
insa lam mai pornit inca odata si sa oprit subul .... nu mai baga bass se auzea numai un scartait enervant...am oprit statia si am incercat sa apas pe membrana insa membrana e tare ca piatra...si daca o imping de pe interior se misca f putin si scartaie bobina cred.....
o fi ars subwooferu sau merge reparat ceva la el????
va multumesc anticipat
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 20:02   #5
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Bazait in subwoofer

tu spui ca subwooferul este nou dar daca bobina freaca pe fier este defect de fabricatie fie nu ai apasat tu simetric si a atins,eu te sfatuiesc sa verifici mufele si cablul rca sa nu fie in scurt sau mufele iesite.
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 18:18   #6
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 667
Post Re: Bazait in subwoofer

Daca scartie/freaca, subwoofer e dus...


Daca e nou si ai probleme se schimba, pe garantie, ca doar nu o sa-l bobinezi tu...

Si inca o chestie, nici nu mai porni statia, ca o poti arde, pentru ca practic poate fi si de la bobina si atunci e complet dus.
__________________
P E U G E O T 206 R C
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 23-11-10, 19:45   #7
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Bazait in subwoofer

ok mersi de sfaturi il duc inapoi la firma

si statia e inchisa pt ca am pus un mini intrerupator pe remote si il inchid cand nu am nevoie de el

mersi inca odata pt sfaturi
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 01-01-11, 22:22   #8
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 667
Wink Re: Bazait in subwoofer

Ce ai reusit cu el?


La ce concluzie au ajuns cei de la firma, l-au schimbat?
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 14:20   #9
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Bazait in subwoofer

Quote:
Originally Posted by khrysty@n View Post
Ce ai reusit cu el?


La ce concluzie au ajuns cei de la firma, l-au schimbat?
lam dus la o firma din brasov care are legatura cu firma din buc de unde lam luat
lam dus prin noiembrie....pe la mij lu decembrie mam dus la ei sa vad care e treaba,,,,nici nu sau atins de el..initial miau spus ca lau "reparat" dar ca mai vor sa ii faca un test pe loc in masina...bineinteles ca nu au schimbat nimic la el si lam lasat in continuare...a doua zi miau spus ca au comandat piesele care trebuiesc inlocute(nu miau zis exact ce piese....ma gandesc ca inafara de bobina nau ce sa schimbe) si ca urmeaza sa ne auzim dupa revelion...astept inca un raspuns de la ei,,,daca nu il vor face in 2 - 3 sapt ma duc la protectia consumatorului si voi lua subul la buc sa mil faca cei de acolo

deocamdata am subul unui prieten dar care e mai slab si incinta scapa aer...si mno se aude ca dracu
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 10:22   #10
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bazait in subwoofer

e cam teapa
bobina nu se inlocuieste, de ce ai tu nevoie este un kit recone(daca exista pt diful tau) sau un meserias tb sa desfaca diful sa il rebobineze.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 03-01-11 at 10:26.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 10:29   #11
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bazait in subwoofer

Quote:
Originally Posted by khrysty@n View Post
Daca scartie/freaca, subwoofer e dus...


Daca e nou si ai probleme se schimba, pe garantie, ca doar nu o sa-l bobinezi tu...

Si inca o chestie, nici nu mai porni statia, ca o poti arde, pentru ca practic poate fi si de la bobina si atunci e complet dus.
spune-mi si mie cine iti acorda tie garantie pe bobina? oriunde in lume...
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 12:00   #12
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Bazait in subwoofer

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
spune-mi si mie cine iti acorda tie garantie pe bobina? oriunde in lume...
si mie mie frica sa nu fie teapa....oricum daca nu merge ma dau peste cap si fac toate reclamatiile posibile si celor de la vuum si la handicapatii astia...

si inca o chestie care nu vam ziso...cand sa ars eu mam uitat mai atent la el si am vazut niste zgarieturi si lipituri cam aiurea pe interiorul conului....ma gandesc sa nu fie un sub adus inapoi la garantie si dupaia revandut//....

daca nu, bigule, tu ma poti ajuta cu ceva??? ca din cate am inteles esti in domeniu
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 13:02   #13
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bazait in subwoofer

hai pana la mine si discutam...
legat de zgarieturi si lipituri nu ar tb sa-ti faci griji pt ca difuzoarele sunt facute manual
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 13:21   #14
costinbv
Mercedes Driver

Stage 5
 
costinbv's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
[MERCEDES]
[4Wheels]
Default Re: Bazait in subwoofer

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
hai pana la mine si discutam...
legat de zgarieturi si lipituri nu ar tb sa-ti faci griji pt ca difuzoarele sunt facute manual
pai eu as zice mai intai sa vad ce rezolv cu astia dupa care te voi contacta :d mersi pt ajutor
costinbv is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 18:05   #15
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 667
Default Re: Bazait in subwoofer

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
spune-mi si mie cine iti acorda tie garantie pe bobina? oriunde in lume...

Din fraza pe care am zis-o eu mai sus, unde vezi tu ca am zis ceva de "garantie pe bobina"?

Garantia se aplica pe absolut tot sub-ul, si in 90% dintre cazuri, ti-l schimba... nu il rebobineaza, sau nu foloseste un recone kit...
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -