15-11-10, 16:36
|
#1
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Bazait in subwoofer
Salut
Scz de deranj dar am o problema care mă sacaie
Sapt trecută miam montat o statie si sub mtx...deci are cam 25 de min de funcționare..
Care e problema..
După vreo 30 de sec după ce pornesc subul īncepe sa se audă un zdranganit care creste progresiv... Si asta se īntāmpla la oricare nivel al volumului...
Boxa nu e arsa si merge bine premele secunde..
Va rog ajutatima... Multumesc
|
|
|
15-11-10, 19:23
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of: [VW] [Competitor CNCA]
|
Re: Bazait in subwoofer
masoara curentul din bateie.
|
|
|
15-11-10, 22:10
|
#3
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Re: Bazait in subwoofer
Quote:
Originally Posted by ralphmandl
masoara curentul din bateie.
|
o sal masor da nu cred ca are treaba ca dau drumu la instalatia de brad numa cand e motoru pornit
|
|
|
20-11-10, 21:18
|
#4
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Re: Bazait in subwoofer
am masurat si e curent in baterie
insa lam mai pornit inca odata si sa oprit subul .... nu mai baga bass se auzea numai un scartait enervant...am oprit statia si am incercat sa apas pe membrana insa membrana e tare ca piatra...si daca o imping de pe interior se misca f putin si scartaie bobina cred.....
o fi ars subwooferu sau merge reparat ceva la el????
va multumesc anticipat
|
|
|
21-11-10, 20:02
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of: [Competitor CNCA]
|
Re: Bazait in subwoofer
tu spui ca subwooferul este nou dar daca bobina freaca pe fier este defect de fabricatie fie nu ai apasat tu simetric si a atins,eu te sfatuiesc sa verifici mufele si cablul rca sa nu fie in scurt sau mufele iesite.
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !
gen muzical cautat : manele
|
|
|
23-11-10, 18:18
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2009
Posts: 667
|
Re: Bazait in subwoofer
Daca scartie/freaca, subwoofer e dus...
Daca e nou si ai probleme se schimba, pe garantie, ca doar nu o sa-l bobinezi tu...
Si inca o chestie, nici nu mai porni statia, ca o poti arde, pentru ca practic poate fi si de la bobina si atunci e complet dus.
__________________
P E U G E O T 206 R C
|
|
|
23-11-10, 19:45
|
#7
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Re: Bazait in subwoofer
ok mersi de sfaturi il duc inapoi la firma
si statia e inchisa pt ca am pus un mini intrerupator pe remote si il inchid cand nu am nevoie de el
mersi inca odata pt sfaturi
|
|
|
01-01-11, 22:22
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2009
Posts: 667
|
Re: Bazait in subwoofer
Ce ai reusit cu el?
La ce concluzie au ajuns cei de la firma, l-au schimbat?
|
|
|
02-01-11, 14:20
|
#9
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Re: Bazait in subwoofer
Quote:
Originally Posted by khrysty@n
Ce ai reusit cu el?
La ce concluzie au ajuns cei de la firma, l-au schimbat? 
|
lam dus la o firma din brasov care are legatura cu firma din buc de unde lam luat
lam dus prin noiembrie....pe la mij lu decembrie mam dus la ei sa vad care e treaba,,,,nici nu sau atins de el..initial miau spus ca lau "reparat" dar ca mai vor sa ii faca un test pe loc in masina...bineinteles ca nu au schimbat nimic la el si lam lasat in continuare...a doua zi miau spus ca au comandat piesele care trebuiesc inlocute(nu miau zis exact ce piese....ma gandesc ca inafara de bobina nau ce sa schimbe) si ca urmeaza sa ne auzim dupa revelion...astept inca un raspuns de la ei,,,daca nu il vor face in 2 - 3 sapt ma duc la protectia consumatorului si voi lua subul la buc sa mil faca cei de acolo
deocamdata am subul unui prieten dar care e mai slab si incinta scapa aer...si mno se aude ca dracu
|
|
|
03-01-11, 10:22
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of: [Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [VW] [Competitor CNCA]
|
Re: Bazait in subwoofer
e cam teapa
bobina nu se inlocuieste, de ce ai tu nevoie este un kit recone(daca exista pt diful tau) sau un meserias tb sa desfaca diful sa il rebobineze.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell S-A DESCHIS
Last edited by Bigu; 03-01-11 at 10:26.
|
|
|
03-01-11, 10:29
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of: [Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [VW] [Competitor CNCA]
|
Re: Bazait in subwoofer
Quote:
Originally Posted by khrysty@n
Daca scartie/freaca, subwoofer e dus...
Daca e nou si ai probleme se schimba, pe garantie, ca doar nu o sa-l bobinezi tu...
Si inca o chestie, nici nu mai porni statia, ca o poti arde, pentru ca practic poate fi si de la bobina si atunci e complet dus.
|
spune-mi si mie cine iti acorda tie garantie pe bobina? oriunde in lume...
|
|
|
03-01-11, 12:00
|
#12
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Re: Bazait in subwoofer
Quote:
Originally Posted by Bigu
spune-mi si mie cine iti acorda tie garantie pe bobina? oriunde in lume...
|
si mie mie frica sa nu fie teapa....oricum daca nu merge ma dau peste cap si fac toate reclamatiile posibile si celor de la vuum si la handicapatii astia...
si inca o chestie care nu vam ziso...cand sa ars eu mam uitat mai atent la el si am vazut niste zgarieturi si lipituri cam aiurea pe interiorul conului....ma gandesc sa nu fie un sub adus inapoi la garantie si dupaia revandut//....
daca nu, bigule, tu ma poti ajuta cu ceva??? ca din cate am inteles esti in domeniu
|
|
|
03-01-11, 13:02
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,760
Member of: [Moderators] [PARTICIPANT CURSE] [VW] [Competitor CNCA]
|
Re: Bazait in subwoofer
hai pana la mine si discutam...
legat de zgarieturi si lipituri nu ar tb sa-ti faci griji pt ca difuzoarele sunt facute manual
|
|
|
03-01-11, 13:21
|
#14
|
|
Mercedes Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,157
Member of: [Freehand Design Usergroup] [DACIA] [MERCEDES] [4Wheels]
|
Re: Bazait in subwoofer
Quote:
Originally Posted by Bigu
hai pana la mine si discutam...
legat de zgarieturi si lipituri nu ar tb sa-ti faci griji pt ca difuzoarele sunt facute manual
|
pai eu as zice mai intai sa vad ce rezolv cu astia dupa care te voi contacta :d mersi pt ajutor
|
|
|
03-01-11, 18:05
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2009
Posts: 667
|
Re: Bazait in subwoofer
Quote:
Originally Posted by Bigu
spune-mi si mie cine iti acorda tie garantie pe bobina? oriunde in lume...
|
Din fraza pe care am zis-o eu mai sus, unde vezi tu ca am zis ceva de "garantie pe bobina"?
Garantia se aplica pe absolut tot sub-ul, si in 90% dintre cazuri, ti-l schimba... nu il rebobineaza, sau nu foloseste un recone kit...
|
|
|
|
|