Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-07, 21:38   #31
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Daca tot vrei doar sa completezi difurile, mai bine mergi pe 2XDomotec de 30 cm in sealed... Nu urasc nimic mai mult in audio decat un sub subnutrit... Daca statia e o conditie data, e clar ca suburile trebuie sa aiba sub 150w rms...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 06:00   #32
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Nici mie nu-mi convine sa dau 3-4 mil. pe un dif subutilizat. Dar unde gasesc Domotecuri sau alte chestii mai ieftine sa mearga in cutie mai mica?
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 21:28   #33
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Domotec-uri gasesti in toate targurile, si pe aici prin buc, un 30 cm merge pe la 80 ron (last time i checked...). in sealed nu prea poti gresi cu mult... Acum nu o lua si tu de buna cu Domotec-u', sa completeze nishte difuri ar putea, dar acum depinde de asteptarile tale, dar daca te poti scuti de 100 ron poti sa te joci cu ele, si vezi pe pielea ta cum se comporta un dif in diverse incinte/litraje...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 22:22   #34
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Am gasit niste petarde de 10' la 50-60 ron. In weekend sigur imi fac sub. E chiar magazin, asa ca daca se strica ma duc peste ei sa mi-l schimbe, sau il duc inapoi.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 00:52   #35
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Vezi caa nici o firma de difuzoare nu da garantie la bobina arsa.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-07, 07:41   #36
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default

Cred ca nici nu pot si nici n-am de gand sa ascult cu distorsuri mult timp sa ard bobina. Ma gandesc ca la difurile astea "de firma" (Blue Tech - chiar am unele de 6" si se auzeau binisor) se mai rup firele, se dezlipeste suspensia sau se crapa, chestii d-astea. Deocamdata nu prea stiu cat de mare sa fac incinta, ca parametrii TS cucu.
Din ce am vazut, in cutie mica merg difurile de putere mare si excursie mare. Aste e pe invers, asa ca...

Vreau sa fac cutia reflex de la JL 10W1 http://mobile.jlaudio.com/pdfs/8551.pdf dar as pune un port cilindric pt ca mi se pare mai simplu decat ala recomandat. Exista niste echivalente, se poate calcula cumva ce diametru si lungime ar trebui sa aiba? Ala de la JL are 25,4x298,5 si lungime adunata 736,5.

Last edited by ReLLaXX; 28-01-07 at 22:25.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 18:17   #37
oCnaSu

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

va rog io sa ma ajutati si pa mine sa fac incinta la sub meu ca ma chinui de cateva zile sa gasesc dimensiuni pt un pioneer TS-W257D2 (1.1 cu.ft 31.1 litri)
oCnaSu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 19:12   #38
jordanboy

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

am un difuzor de bass cu un diametru de 32 cm si nush exact o dimennsiune ideala ptr o incinta... pls ma poti ajuta?? cu anumite sugestii?
jordanboy is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 15:05   #39
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Pai citeste cu atentie topicul si ai sa vezi ca pentru a calcula o incinta ai nevoie de parametrii difuzoarului care urmeaza a fi folosit..cand zic parametri nu ma reffer la diametru..ci la vas, xmax, moving mass Qts etc..
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 23:47   #40
nashu20

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Salut.

Am si eu un difuzor SAL de 25 cm 200W 8 ohm.asta e cam tot ce stiu despre el.e difuzor normal nu e de masina.cum as putea sa imi fac o cutie pentru el?
nashu20 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 00:00   #41
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Vad o multime de persoane cu probleme in crearea unui subwoofer . Pot incerca sa va dau sfaturi dar trebuie sa stiu cate ceva despre ce aveti deja ... in special difuzoru .
Pentru Nashu20 daca ai un sal de 25cm din serile SBX galben din kewlar ai un difuzor foarte bun pret / calitate daca e din serile de carton negre iati gandu sa il pui in masina , SAU daca ai un SAL BEAST din aluminiu sa ii adaugi niste lipici la spider inainte sa il ataci cu bass altfel risti sa il strici ( alte modele de la SAL se gasesc ceva mai greu pe meleagurile noastre ) . Ca idee iti pot da cateva sfaturi da-mi un pm sau da-mi add tigru_alb_69 si mai discutam.


Pentru JordanBoy ...32 cm nu ne zice nimic un nume de firma , un model TS nu iti cer ca am de la destule difuzoare deja . Ca idee daca e no name gen Atto , BlueTech etc mergi pe o cutie de 50L cu un bass reflex de 10cm diametru si in jur de 10-20cm depinzand ce no name e ...unele sunt totusi mai bune ca altele , Sau seald undeva in jur de 23L cu o forma cat se poate de cubica ( precizez ca difuzoarele no name tind sa se auda mai CORECT in incinta seald .....si prin asta inteleg ca nu vei avea gauri asa mari in frecventele redate ) Spor !


Pentru Ocnasu nu inteleg intrebarea ta ? ....ai un difuzor TS-W257D2 si in prospectu lui te indruma catre o cutie de 31Litri ... unde e intrebarea ta ? In afara de asta iti pot spune din cunoscute ... pionner din seria aia suna bine pe cutie seald in rest posibil sa fi dezamagit ... Cu astea spuse daca vrei sa il pui in casa fal si tu 30x30x34.5 cm dimensiuni interioare pall de 18 mm face fata cu brio la el sau daca vrei ceva o idee mai bun cauta un mdf tot de 18mm mai gros nu are rost ( o incinta din mdf suna o idee mai bine ca cele din pall, mdf ul fiind o idee mai rigid de aici pleaca si diferenta de sunet ). Daca vrei sa il bagi in masina fal pararelipiped sa vina bine lipit pe bancheta . Daca mai ai intrebari sau ai nevoie de ajutor ma gasesti la tigru_alb_69 @ yahoo.com
Spor la constructie
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 20:34   #42
luckystrike89

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

salutare......am si eu o problema am un difuzor INNOVATE: date ce am gasit pe net despre el sunt:

Máxima potencia (Peak Power): 1000W
Potencia nominal (RMS): 400W
Frecuencia respuesta: 25-1500HZ
Impedancia: 2 OHM - 4 OHM
Sensibilidad: 88 dB/W/M
Imán: 100oz
Tipo de bobina: 65mm BASV
Material Woofer: nomex + kevlar woven
Tipo de bobina movil: aluminio negro.
Profundidad: 18,60 cms

cine ma poate ajuta si pe mine sa imi fac o incinta pentru difuzorul acesta......id meu de messenger este nicola_sandel va rog frumos sa ma ajutatit si pe mine .....plsss
luckystrike89 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 22:32   #43
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Spune-mi te rog diamentrul.
Cu specificatiile de mai sus, nu-ti putem calcula boxa potrivita pentru woofer, se poate cu ajutoru diametrului un calcul de boxa standard.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-10, 22:46   #44
luckystrike89

Stock
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

este de 12 tzoli.....32 cm...
luckystrike89 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 09:59   #45
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa fac un subwoofer

Boxa de 45 litrii cu reflex (tub) rotund diametrul de 10 cm respectiv 20 cm adancime sau dreptunghiular 4 cm inaltime/30 latime/35 adancime, asta fiind un compromis intre calitate si putere.
Daca vrei ceva inclinat spre calitate, faci boxa sealed (inchisa, fara tub) de 25 litrii.
Parametrii te ajuta sa decizi intre sealed si reflex, nu orice difuzor se comporta bine in ambele, neavand parametrii, trebuie sa mergi dupa care crezi tu (daca-i pt masina, as merge pe reflex).
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 16-02-10 at 10:04.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -