Salut, cer ajutoru vostru pe aceasta cale in ceea ce priveste dimensionarea corecta a tunelului de aer de la un difuzor
Pioneer TS - W307D4
* difuzor subwoofer 12"
* diametru difuzor: 30cm
* putere RMS: 400W
* putere Max: 1200W
* impedanta: 2 x 4 ohmi
* raspuns in frecventa: 18 - 500Hz
* sensibilitate: 89dB (1W/1m)
* con din polipropilena
* volum recomandat pentru incinta sealed: 24 - 49.6 litrii
iar statia cu care vreau sa misc difuzorul este
Pioneer GM - 3200 T.
Precizez de la inceput ca nu am cunostintea solide in acest domeniu al tehnologii, eu am facut o incinta de aprox 57l la interior si fara peretii tunelului de aier raman undeva la 48l.
Mi se pare un volum destul de mare pierdut inutil si vreau sa stiu la cati Hz este acordata daca se poate afla cumva.
De auzit se aude clar, dar incet(stiu ca statia e mica), am avut o alta incinta la acest difuzor si se auzea mult mai tare.
Lungimea tunului de aer e cumva prea lunga? la mine are 56cm si Aria de 14~18cm2(aceste date tehnice sunt precizate in poza nr: 1).
In a 4 fotografie se vad, peretii tunelului de aer.
Multumesc frumos pentru timpu acordat.