Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-10, 15:33   #1
stoilescusilviu

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 8
Default Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

Salut, cer ajutoru vostru pe aceasta cale in ceea ce priveste dimensionarea corecta a tunelului de aer de la un difuzor
Pioneer TS - W307D4
* difuzor subwoofer 12"
* diametru difuzor: 30cm
* putere RMS: 400W
* putere Max: 1200W
* impedanta: 2 x 4 ohmi
* raspuns in frecventa: 18 - 500Hz
* sensibilitate: 89dB (1W/1m)
* con din polipropilena
* volum recomandat pentru incinta sealed: 24 - 49.6 litrii

iar statia cu care vreau sa misc difuzorul este Pioneer GM - 3200 T.

Precizez de la inceput ca nu am cunostintea solide in acest domeniu al tehnologii, eu am facut o incinta de aprox 57l la interior si fara peretii tunelului de aier raman undeva la 48l.
Mi se pare un volum destul de mare pierdut inutil si vreau sa stiu la cati Hz este acordata daca se poate afla cumva.
De auzit se aude clar, dar incet(stiu ca statia e mica), am avut o alta incinta la acest difuzor si se auzea mult mai tare.

Lungimea tunului de aer e cumva prea lunga? la mine are 56cm si Aria de 14~18cm2(aceste date tehnice sunt precizate in poza nr: 1).
In a 4 fotografie se vad, peretii tunelului de aer.

Multumesc frumos pentru timpu acordat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	woofer.JPG
Views:	430
Size:	34.1 KB
ID:	1654986   Click image for larger version

Name:	DSCF7824.JPG
Views:	302
Size:	539.8 KB
ID:	1654987   Click image for larger version

Name:	DSCF7825.JPG
Views:	258
Size:	504.6 KB
ID:	1654988  

Click image for larger version

Name:	DSCF7838.JPG
Views:	333
Size:	557.1 KB
ID:	1654989   Click image for larger version

Name:	DSCF7833.JPG
Views:	202
Size:	507.1 KB
ID:	1654990   Click image for larger version

Name:	DSCF7836.JPG
Views:	197
Size:	547.7 KB
ID:	1654991  


Last edited by stoilescusilviu; 14-09-10 at 15:39.
stoilescusilviu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 11:44   #2
stoilescusilviu

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 8
Default Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

Cu ajutorul unui program am obtinut urmatoarele informatii:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dimensiuni.JPG
Views:	428
Size:	52.0 KB
ID:	1658651  
stoilescusilviu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 14:58   #3
stoilescusilviu

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 8
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

Daca leg in paralel cele 2 bobine ale difuzorului Pioneer TS-w307d4, rezulta o impedanta de 2 ohmi? Aveti idee daca merge?
stoilescusilviu is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 19:17   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

Quote:
Daca leg in paralel cele 2 bobine ale difuzorului Pioneer TS-w307d4, rezulta o impedanta de 2 ohmi? Aveti idee daca merge?
Sigur ca merge.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:09   #5
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

pe statia ta merge si in 2 ohmi, dac lei difuzorul pe un singur canal si vei avea 90W. mai bine legi o singura bobina in punte, iese putere mai mare. daca legi in punte un difuzor cu cu impedanta de 2 ohmi in cel mai bun caz intra statia in protectie.
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:34   #6
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

Acum am vazut amplificatorul implicat, cica 4 ohmi in punte, poti sa legi difuzorul pe 2 ohmi, dar asta nu inseamna ca-i bine pentru amplif, il fortezi, se va strica...
Nu prea-i bine ce amplif ti-ai ales, ai 2 metode:
- legi o singura bobina si asculti asa (amplificatorul fiind legat in punte)
- legi cele 2 bobine in serie, vor rezulta 8 ohmi, nu pierzi nimic daca incerci
Vezi care varianta suna mai bine si mergi pe ea (amplificatorul fiind legat in punte)
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:59   #7
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

cred ca varianta cu 8 ohmi in punte va suna de doua ori mai incet decat 4 ohmi in punte, dar cu o calitate mai mare.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 15:16   #8
stoilescusilviu

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 8
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

In primu rand tin sa multumesc pentru sfaturi!
Am Incercat toate variantele spuse de voi, amplificatorul legat in punte iar difuzorul la o impedanta de 2ohmi se opreste(cred ca intra proectia amplificatorului), la 8ohmi se aude cu mult mai incet decat la 4ohmi.
Cred ca am sa raman la o impedanta de 4ohmi si sper sa nu oboseasca prea tare bobina care impinge de menmbana.
O zi minunata tuturor!
stoilescusilviu is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 21:06   #9
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4

nu oboseste stai linistit. La puterea difuzolului si cu o singura bobina cred ca scoate maxim din amplif.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -