Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4 (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/208918-dimensionare-incinta-pioneer-ts-307d4.html)

stoilescusilviu 14-09-10 15:33

Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
6 Attachment(s)
Salut, cer ajutoru vostru pe aceasta cale in ceea ce priveste dimensionarea corecta a tunelului de aer de la un difuzor
Pioneer TS - W307D4
* difuzor subwoofer 12"
* diametru difuzor: 30cm
* putere RMS: 400W
* putere Max: 1200W
* impedanta: 2 x 4 ohmi
* raspuns in frecventa: 18 - 500Hz
* sensibilitate: 89dB (1W/1m)
* con din polipropilena
* volum recomandat pentru incinta sealed: 24 - 49.6 litrii

iar statia cu care vreau sa misc difuzorul este Pioneer GM - 3200 T.

Precizez de la inceput ca nu am cunostintea solide in acest domeniu al tehnologii, eu am facut o incinta de aprox 57l la interior si fara peretii tunelului de aier raman undeva la 48l.
Mi se pare un volum destul de mare pierdut inutil si vreau sa stiu la cati Hz este acordata daca se poate afla cumva.
De auzit se aude clar, dar incet(stiu ca statia e mica), am avut o alta incinta la acest difuzor si se auzea mult mai tare.

Lungimea tunului de aer e cumva prea lunga? la mine are 56cm si Aria de 14~18cm2(aceste date tehnice sunt precizate in poza nr: 1).
In a 4 fotografie se vad, peretii tunelului de aer.

Multumesc frumos pentru timpu acordat.

stoilescusilviu 17-09-10 11:44

Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
1 Attachment(s)
Cu ajutorul unui program am obtinut urmatoarele informatii:

stoilescusilviu 20-09-10 14:58

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
Daca leg in paralel cele 2 bobine ale difuzorului Pioneer TS-w307d4, rezulta o impedanta de 2 ohmi? Aveti idee daca merge?

Stage1 20-09-10 19:17

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
Quote:

Daca leg in paralel cele 2 bobine ale difuzorului Pioneer TS-w307d4, rezulta o impedanta de 2 ohmi? Aveti idee daca merge?
Sigur ca merge.

ralphmandl 21-09-10 20:09

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
pe statia ta merge si in 2 ohmi, dac lei difuzorul pe un singur canal si vei avea 90W. mai bine legi o singura bobina in punte, iese putere mai mare. daca legi in punte un difuzor cu cu impedanta de 2 ohmi in cel mai bun caz intra statia in protectie.

Stage1 21-09-10 20:34

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
Acum am vazut amplificatorul implicat, cica 4 ohmi in punte, poti sa legi difuzorul pe 2 ohmi, dar asta nu inseamna ca-i bine pentru amplif, il fortezi, se va strica...
Nu prea-i bine ce amplif ti-ai ales, ai 2 metode:
- legi o singura bobina si asculti asa (amplificatorul fiind legat in punte)
- legi cele 2 bobine in serie, vor rezulta 8 ohmi, nu pierzi nimic daca incerci
Vezi care varianta suna mai bine si mergi pe ea (amplificatorul fiind legat in punte)

ralphmandl 21-09-10 20:59

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
cred ca varianta cu 8 ohmi in punte va suna de doua ori mai incet decat 4 ohmi in punte, dar cu o calitate mai mare.

stoilescusilviu 22-09-10 15:16

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
In primu rand tin sa multumesc pentru sfaturi!
Am Incercat toate variantele spuse de voi, amplificatorul legat in punte iar difuzorul la o impedanta de 2ohmi se opreste(cred ca intra proectia amplificatorului), la 8ohmi se aude cu mult mai incet decat la 4ohmi.
Cred ca am sa raman la o impedanta de 4ohmi si sper sa nu oboseasca prea tare bobina care impinge de menmbana.
O zi minunata tuturor!

ralphmandl 22-09-10 21:06

Re: Dimensionare incinta Pioneer TS-307D4
 
nu oboseste stai linistit. La puterea difuzolului si cu o singura bobina cred ca scoate maxim din amplif.


All times are GMT +2. The time now is 01:57.

- Copyright 2026 4Tuning