Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-06, 08:43   #31
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Numai pentru completarea "gaurii" din spectru si tinind cont de faptul ca difuzoarele fata nu sunt amplificate, varianta cu 2 dif de 16 in incinte pe polita spate cred totusi ca e foarte potrivita si suficienta.
E o parere personala...
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 26-04-06, 10:28   #32
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Vrei sa sune..nu vrei sa umflii usa spre interior..nu vrei spatiu ocupat..... geamurile vrei sa se deschida.... schimba masina....
Deja knd vrei subwooer in masina .... trebuie sa acorzi un spatiu..etc...
Dak nu foloseste pur si simplu sistemul masinii ....
Eu te asigur k nu vei simti vreo diferentza dak le pui in portbagaj....
blak is offline   Reply With Quote
Old 29-04-06, 18:22   #33
dog

Stage 3
 
dog's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 129
Default Re: intrebare incinta subwoofer

ma nu stiu ce sa zic ,dar acu mai noi cei de la wizards au montat pe un S600,un super sistem.Cand am vazut masina pe strada am zis k sare in aer.super tare facuta.Si faza cu palu nu-mi vine sa cred.Am un prieten care si-a facut acolo incintele si i le-au facut din MDF ,rasinate intarite mochetate tot tacamul si se aude super bine.
In concluzie fa-ti niste bass reflex ca la cat de mici sunt incinta de presiune nu prea merge.ma rog vezi tu.
Dar cu wizards te contrazic..........Stiu cum lucreaza oameni ,sunt meseriasi parerea mea.
dog is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 10:39   #34
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Incinta de presiune???? cum se face k tipul asta de incinta nu il cunosc ..... face presiune mare? db multi???
blak is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 13:08   #35
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: intrebare incinta subwoofer

io kre k face pufff... stii tu... ca blow-off-urile )
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 17:34   #36
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Eu ink sunt curios cum e cu incinta asta de presiune ... db multi?
blak is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 17:46   #37
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: intrebare incinta subwoofer

offffff.....si tu mei....chiar nimik nu stii???
iti explic io....are o gaura mica mica in spate...si in loc sa fie reflexul acolooo....e un furtun cu un compresor care baga aer compresat acolo...stii tu...din ala de umflat rotile.
asa...prin acest efeeect....iese multe decibele...numai ca se aude asa...Pufff...Pufff...Pufff....
sper ca acum ai inteles si ca nu trebuie sa ma repet!


__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 09:42   #38
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

si o intrebare serioasa: pe ce latura a unei incinte "sealed" trebuie sa montez conectorul electric, avind in vedere ca si el necesita o gaura marisoara ?
este suficient sa-l izolez cu silicon, sau trebuie astupata gaura cu ceva mai sofisticat ?

la prima incercare l-am montat pe unul din peretii laterali (cel mai mic al paralelipipedului), l-am izolat cu silicon iar restul de spatiu l-am umplut cu "plastic gun". urechile mele nu simt nimic rau, dar asta nu e o garantie ca am facut bine. prin documentatii n-am gasit nimic legat de pozitionarea si izolarea conectorului electric.

multumesc pentru orice sugestii constructive
__________________
A physics truck just turned over outside! There’s physics everywhere!
guest is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 13:29   #39
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Ai facut foarte bine. Conectorul poti sa-l pui oriunde ( mai putin pe difuzor.......).
Numai siliconul era suficient, fara alte complicatii.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 19:03   #40
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

am descoperit inca o intebare.

povestea:

am construit doua cutii identice (acelasi material, aceleasi dimensiuni, aceeasi metoda de asamblare etc). intr-una din ele am montat un difuzor astfel incit incinta sa fie 100% sealed. asta inseamna ca abia pot sa apas pe membrana difuzorului (da, stiu ca nu e bine, dar trebuia sa fac testul), aerul comprimindu-se si impingind-o inapoi. treaba asta am reusit-o dupa mai multe incercari, pentru ca erau diverse puncte prin care sufla. bun... deci una bucata cutie perfect sigilata. cutia nu este mochetata, este doar mdf-ul.

a doua cutie am mochetat-o, folosind prenadez pentru lipire. dupa cum am citit pe net, n-am decupat mocheta in dreptul gaurii pentru difuzor, ci i-am facut cu cutterul niste "raze", astfel ca au ramas citeva triunghiuri de mocheta care se pot impinge in cutie. acolo am infipt difuzorul, l-am prins cu suruburi, toate bune si frumoase. daca apas pe membrana, se duce destul de usor in jos. treaba asta mi se pare absolut normala, atita timp cit difuzorul este montat PESTE mocheta (n-am gasit nicaieri scris ca ar trebui sa decupez mocheta dupa diametrul exterior al difuzorului si sa-l montez pe cutie, iar mocheta sa fie imprejur).

rezultatul este ca, dupa urechea mea, cutia mochetata se aude mult mai bine decit cealalta. nu stiu cum sa explic si nici cum sa masor, dar cea fara mocheta dar sigilata mi se pare ca produce un sunet infundat, iar cea cu mocheta dar care nu e sigilata perfect se aude exact cum m-as fi asteptat din partea unui subwoofer.

intrebari:

- difuzorul se monteaza peste mocheta ? daca da, cum se poate asigura etanseitatea incintei ? la conectorul electric e simplu, fiind cilindric se poate izola cu silicon gaura. difuzorul find conic si nesuportind nici apropierea siliconului neintarit... nu vad o solutie de a-l pune peste mocheta si a pastra etanseitatea incintei

- e normal ca o cutie nemochetata sa se auda prost ? mocheta sau chiar prenadezul au un rol atit de important in dinamica sunetului ?

multumesc
guest is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 19:12   #41
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: intrebare incinta subwoofer

parerea mea...indiferent de tipul incintei, la montarea difuzorului se va folosi un burete subtire (si chiar adeziv in unele cazuri) intre cadrul difuzorului si lemnul incintei, deci nu peste mocheta...
diferentele tale la sunet pot aparea din alta cauza... mai exact ca poate circula aerul printre mocheta de sub difuzor...
doar parerea mea...
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 20:20   #42
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: intrebare incinta subwoofer

hmm..ciudat.....sigur ai strans bine suruburile..? la incinta cu mocheta ? eu spre exemplu prind difuzorul pe mocheta care sincer izoleaza super bine...si nu am patit nici o data asta...ce fel d mocheta e ?? pufoasa ?
sau e subtire.....uite noi folosim mocheta d doar 2mm grosime...si nu stiu e..ok...
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 23:29   #43
decibels

Stage 3
 
decibels's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 109
Default Re: intrebare incinta subwoofer

OK am si eu doua pareri cam ciudate, dar poate adevarate. O idee ar putea sa fie pur si simplu...imaginea - care ti-o ofera subul cu mocheta, poate arata mai bine ca si cea fara, Sau, am citit pe internet, si am vazut si poze, unii folosesc in jurul difuzorului (pe exterior) banda izolanta! din aia gri cum folosesc americanii, duct tape. Ei aplicau peste marginea difuzorului (unde se fixeaza suruburile) si inca vreo 2 cm in jurul difuzorului pe incinta. Spuneau ca influenteaza pozitiv sunetul... hm! Poate acelasi rol are si mocheta...oricum interesanta senzatia de care vorbesti. Salut!
decibels is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 04:52   #44
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Nu ajuta la nimik aceea banda.... doar estetic posibil... am avut si eu pusa pe tico... pe muchiile la incinta.... afara unii pun si pe muchii la interiorul cutii ...care parerea mea e k influenteaza negativ(dupa ce am incerkt mai demult cu adeziv normal ....
blak is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 08:35   #45
guest

Stage 4
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 292
Default Re: intrebare incinta subwoofer

Quote:
Originally Posted by bad_boy2k
parerea mea...indiferent de tipul incintei, la montarea difuzorului se va folosi un burete subtire (si chiar adeziv in unele cazuri) intre cadrul difuzorului si lemnul incintei, deci nu peste mocheta...
diferentele tale la sunet pot aparea din alta cauza... mai exact ca poate circula aerul printre mocheta de sub difuzor...
doar parerea mea...
categoric circula p-acolo... prin alta parte nu are cum

@vpower16v: da, mocheta e mai groasa de 2 mm (cred ca are vreo 3, poate chiar 4 cind e libera) si are si ceva pufuleti. o sa pun niste poze sa vedeti ce-a iesit

de unde cumpar mocheta din aia de 2 mm de care zici ?
guest is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -