Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-11, 19:20   #226
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
daca tot ne dam cu parerea, dupa ureche, o spun si eu pe a mea. nu se bazeaza pe experienta in domeniu ci pe oarecare logica.
Am facut 2 cutii dupa auzite si au iesit praf...am facut una dupa dimensiunile originale (modificand PUTIN dimensiunile, dar pastrand volumul) si a iesit super

In primul rand o incinta se calculeaza clar si OBLIGATORIU dupa parametrii difuzorului care sunt multi si importanti toti. O firma care se respecta scrie toti acesti parametrii undeva in datele difuzorului, in schimb o firma care face difuzoare undeva intre china si taiwan (pe vapor) nu o sa treaca niciodata parametrii fiindca nu ii stiu nici ei difuzoarele fiind facute dupa principiul sa fie de atatia toli diametrul si de culoare rosu metalizat ca se poarta anul asta (ca si incinta intre x si y litri, unde diferenta intre x si y este cat inca o incinta)

acum, concluzia o trage fiecare...parerea mea e ca daca vrei sa ai muzica de calitate cumperi difuzor de calitate si respecti ce scrie pe el, altfel poti sa ai basi si cu alt difuzor....oricum nu sunt multi cei care simt diferenta.

acum, revenind la oile noastre....bschman nu este Pioneer, dar eu stiu ca au un site si acolo se gasesc parametrii si chiar recomandari ale producatorului referitor la incinta, adica volumul si tipul....daca reusesc sa gasesc revin cu ajutorul concret

Acum vreo 6 ani eram de acord cu tine. Iti mai dau timp.

Imi spune si mie cineva care sunt parametrii aia dupa care calculez o incinta buna pentru orice tip de masina, orice pozitie de ascultare,orice tip de muzica si orice fel de putere aplicata?


Din cate stiu exista un singur om si un singur soft care pot sa simuleze cu acuratete maxima raspunsul acustic intr-o masina (PWK Designs).

Ce nu o sa aflati despre acest caz este ca rezultatul final se obtine tot prin trial and error. El pleaca intreadevar de la parametrii T/S, dar parametrii MASURATI de el pentru fiecare difuzor in parte (atunci cand e posibil), pentru acuratete maxima. De asemenea, ia in calcul si particularitatile specifice masinii in care urmeaza sa fie instalat subwooferul. Dupa care simuleaza mai multe tipuri de incinte si raspunsul lor in functie de cerinte. Mai stiti vreun soft care sa faca asta eficient? Eu nu. Cred ca le-am probat pe majoritatea in timp. Iar cine nu poate sa faca aceste simulari construieste incinte, probeaza, testeaza, masoara si... INVATA.

In 99% din cazuri procesul Trial and Error ofera un rezultat net superior simularii dupa parametrii T/S, simulare facuta cu un soft discutabil care in cele mai multe cazuri NU ia in calcul particularitatiile spatiului in care e folosit/a subwooferul/incinta. Si in cazul unei masini particularitatile sunt multe si esentiale.

Eh, acest proces de invatare numit Trial end Error costa pe viu daca nu ai softul dl-ui Pete K (pe care il are doar el). Si daca acest proces de acumulare a cunostintelor costa, mi se pare normal ca si informatia sa coste. Fiindca daca sursa de informatie moare de foame, moare si informatia. De multe ori e vorba de existenta, si in nici un caz de imbogatire. Nu in domeniul asta, nu in tara asta.

Deci uitati povestile cu parametrii T/S esentiali si simularile corecte, atata timp cat nu aveti la insemana instrumentele potrivite. Cand vine vorba de Car Audio si reala performanta astea sunt doar povesti.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 04-12-11 at 19:23.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 19:35   #227
21UKS

Stage 5
 
21UKS's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,175
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

probabil ca ai dreptate (cu programul de simulare) dar totusi nu degeaba sunt parametrii aia si in orice caz iesi mai aproape de adevar tinand cont de ei decat facand o incinta la modul ca un dif de 12" cere incinta de 50-80 litri asta clar e plesneala...este parerea mea proprie si personala nu trebe sa se supere nimeni

ideea e ca topicul asta incepuse din nevoia unora de a primii o mana de ajutor si degenereaza intr-o "lupta" fara sens.....daca exista posibilitatea de a ajuta pe cineva care clar nu stie (altfel nu mai intreba aici) ar fi frumos sa primeasca informatiile pe masura posibilitatilor...altfel nu aici se etaleaza muzica din masina personala...zic si eu, acum poate ma insel...nu le stiu nici eu pe toate
21UKS is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 19:50   #228
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by 21UKS View Post
probabil ca ai dreptate (cu programul de simulare) dar totusi nu degeaba sunt parametrii aia si in orice caz iesi mai aproape de adevar tinand cont de ei decat facand o incinta la modul ca un dif de 12" cere incinta de 50-80 litri asta clar e plesneala...este parerea mea proprie si personala nu trebe sa se supere nimeni

ideea e ca topicul asta incepuse din nevoia unora de a primii o mana de ajutor si degenereaza intr-o "lupta" fara sens.....daca exista posibilitatea de a ajuta pe cineva care clar nu stie (altfel nu mai intreba aici) ar fi frumos sa primeasca informatiile pe masura posibilitatilor...altfel nu aici se etaleaza muzica din masina personala...zic si eu, acum poate ma insel...nu le stiu nici eu pe toate
Marea majoritate a producatorilor dau parametrii T/S al unui difuzor extras dintr-un anumit lot de productie. De multe ori acest difuzor are doua bobine. Foarte rar se specifica daca masuratoarea a fost facuta cu o singura bobina, cu ambele in serie sau ambele in paralel. Unde, dupa cum intuiesti, diferentele sunt mari.

La fel, in marea majoritate a cazurilor parametrii sunt masurati inainte de rodajul difuzorului/suspensiei. Dupa acest rodaj se schimba iarasi niste chestii.

Si mai avem difuzoarele de duzina care au o marja destul de mare de eroare la fabricatie. In acelasi lot, nu mai zic de mai multe loturi pe parcursul unui an.

Nu mai punem la socoteala diferentele de standarde (nici astea specificate) cand vine vb de masurarea sensibilitatii. Un parametru de care multi se agata cu disperare, desi in ecuatia generala conteaza mai putin decat crede majoritatea.

Eh, cu atatea variabile de luat in calcul, pe ce ma bazez eu cand lucrez cu parametrii dati de producatorul ala mare si serios?

Stiu de ce exista acest topic. Dar stiu si ca nu poti oferi online ajutor consistent si real util. Iar daca omul nu are anumite cunostinte, oricum nu o sa fie capabil sa puna in practica ce i se spune.

Exista subwoofere gata facute pentru cei care nu stiu sa faca o incinta. Iar cine ia de bun un sfat primit pe forum, la un pahar de vorba... ... probabil ca nu are pretentii foarte mari si atunci cam orice e bine. Inteleg utilitatea forumului si a comunitatii, dar nu intr-un domeniu atat de vast si specific. O mana de ajutor mi se pare ofertarea unei incinte care sa faca ce vrea clientul sa faca. Asta presupune si asumarea responsabilitatii fata de satisfactia clientului. Deja suna altfel.

Dar stiu suficienti oameni care au bagat bani multi in experimente si scule, au vandut ieftin scule bune folosite prost sau au renuntat la pasiunea asta fiindca au ramas cu impresia ca e prea scump sa faci ceva bun.
Asta este unul din efectele "sfatului" online, in general.

Lucrurile bune costa. Lucrurile proaste costa si mai mult.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 21:20   #229
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Foarte frumos explicat, cred ca asta-i ideea in principal, chiar daca nu se poate lamurii cu un sfat, macar motivul sa fie inteles...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 13:09   #230
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Ehe, iar eu, de data asta cu mai multe informatii

Cum am foarte mult timp liber, si as vrea sa mi-l ocup, m-am gandit sa imi cumpar o foaie de mdf sau de pal si sa ma apuc de o incinta.

Cum cunostintele mele sunt spre zero in proiectarea unei incinte, apelez si eu la un bun samaritean pentru un calcul profi.

Atasez si eu manualul difuzorului, si o incercare a mea in bass box.
Daca proiectul meu e bun, macar o confirmare as vrea sa ma pot apuca de constructie

Difuzorul e un dls classic w312b

Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza.jpg
Views:	345
Size:	333.2 KB
ID:	2252937  
Attached Files
File Type: rar incinta.rar (423 Bytes, 92 views)
File Type: pdf manual_classic_subs_06_eng.pdf (476.1 KB, 58 views)
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 15:13   #231
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

parerea mea
litrajul e cam mare, un 60-65 ar fi mai potrivit
acordajul e prea jos, incearca un 33-40 (in functie de repertoriul tau muzical)

nu uita sa modifici grosimea portului, nu cred ca ai tzeava de 12.7mm grosime .
__________________

Last edited by pigoo; 11-12-11 at 15:15.
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 21:05   #232
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
parerea mea
litrajul e cam mare, un 60-65 ar fi mai potrivit
acordajul e prea jos, incearca un 33-40 (in functie de repertoriul tau muzical)

nu uita sa modifici grosimea portului, nu cred ca ai tzeava de 12.7mm grosime .
Multumesc de sfaturi, am incercat inca unul, de data asta fac portul dreptunghiular....sper sa fie bun
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	incercarea 2.jpg
Views:	140
Size:	361.6 KB
ID:	2259233  
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 23:21   #233
dragosssh

Stage 5
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 362
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

A-si avea nevoie de dimensiunile..o schita eventual pentru o incinta ptr acest subwoofer: GZRW 30SPL v-a fii pus-o intr-un golf 3. Si eventual ce materiale a-si avea nevoie!Ideea este ca nu ma pricep absolut deloc la asa ceva.dar daca a-si avea exact toate dimensiunile m ar ajuta mult!.Multumesc

Model GZRW 30SPL
Voice Coil Diameter mm / inch : 63 / 2,5"
Impedance Ohm : 2 x 2
FS Hz : 33
Qms : 5.97
Qes : 0.38
Qts : 0.36
Vas Litre / cu.ft :. 52 / 1.82
Xmax mm / inch : 20 / 0.8"
BL TESLA – M 18
Power W/ RMS 1000W RMS SPL Power


Mounting hole - mm / inch: 281 / 12.47"
Mounting depth - mm / inch: 150 / 6.45"

Recommended enclosure

Bassreflex / vented
Litre / cu.ft.
42 / 1.47

Port cm / inch
1 x Ø 10 / 4"
18 cm / 7"

Last edited by dragosssh; 05-01-12 at 23:23.
dragosssh is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 12:39   #234
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Ai 2 variante:
1. Inveti sa calculezi incinte.. singur, pentru ca nu te va invata nimeni moca poate cu cine stie ce noroc, dar acel cineva nu cred ca va fi un adevarat profesionist.
2. Dai un ban dar stai in fata.. cum se zice :P
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 12:55   #235
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by Marius_FTU View Post
Ai 2 variante:
1. Inveti sa calculezi incinte.. singur, pentru ca nu te va invata nimeni moca poate cu cine stie ce noroc, dar acel cineva nu cred ca va fi un adevarat profesionist.
2. Dai un ban dar stai in fata.. cum se zice :P
Daca vei da mereu un ban sa stai in fata.... Vrei ceva trebuie sa lupti si sa perseverezi, daca mereu vei zice nu stiu atunci nu are rost sa mai intri in acest domeniu al tuningului. Vrei ceva trebuie sa te duca sfecla).

Cum ai spus daca ai noroc sa gasesti pe cineva sa te invete macar lucrurile esentiale, in rest sa faci cum te taie capul ar fi bine.
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 13:56   #236
dragosssh

Stage 5
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 362
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Acuma eu ce pot sa zic...sper sa fie vreun om de calitate pe aici si sa imi trimita macar un pm cu niste dimensiuni...intrucat nu cred ca ar face asa mare paguba..
dragosssh is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 19:00   #237
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Nu e vorba de oameni de calitate sau de "pagube".

[/B]QUOTE=dragosssh;4810196]

Recommended enclosure

Bassreflex / vented
Litre / cu.ft.
42 / 1.47

Port cm / inch
1 x Ø 10 / 4"
18 cm / 7"[/QUOTE]


Raspunsul nevoii tale, este dat chiar de tine. Cu o matematica de clasa 5-a rezolvi problema.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 19:05   #238
dragosssh

Stage 5
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 362
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Din pacate nu ma ajuta cu nimic. Nu inteleg absoult nimic.
dragosssh is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 00:20   #239
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Ai o incinta de 42L volum interior, restu e matematica... dispunerea dimensiunilor o faci in functie de cum ai portbagajul, iar daca faci putin sapaturi pe net o sa gasesti si niste proportii asa zise "ideale" intre inaltime, latime si adancime. Apoi portul nu este decat o teava de plastic cu diametrul de 10cm si lungimea de 18cm care il pui pe fata pe care ai si difuzorul undeva pe diagonala.
Ex: 42L = 42000cm cubi asta e volumu
Sa zicem ca ai 2 laturi una de 35 una de 42 cm de unde rezulta a 3-a latura 42000/(35x42) = 28.5. Cu proportiile laturilor te poti juca in fct de portbagaj si sa poti pune si difuzorul si portul pe aceeasi placa, eu am dat doar un exemplu.
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 00:23   #240
dragosssh

Stage 5
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 362
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Nu a-si vreau sa folosesc port de plastic..cum procedez in cazul acesta?
dragosssh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -