Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 10-09-09, 16:53   #76
loryubitamea

Stage 5
 
loryubitamea's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 480
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

depinde si de difuzor dar cu ea inchisa nu mai e subwoofer
loryubitamea is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 02:23   #77
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Sa te ajut putin, ai Lungimea(L) * latimea(l) * adancimea(h), imparti la 1000 si obltii volumul incintei.
Exemplu: avem 40 cm L* 30 cm l * 29 cm h = 34800 / 1000 = 34.8 litrii (de ce imparti la 1000? transformi cm cubi in litrii respectiv dm cubi).
Spor la treaba.
Quote:
depinde si de difuzor dar cu ea inchisa nu mai e subwoofer
Ramane subwoofer, exista subwoofer sealed/bass-reflex/band-pass/etc
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 11-09-09 at 02:26.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 08:29   #78
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Buna ziua. Am o intrebare scurt si la obiect : Portul trebuie neaparat sa fie pe aceeasi suprafata a incintei cu cea a difuzorului ? Intreb fiindca singura modalitate ar fi sa fac un port "deasupra" fiindca dimensiunile nu permit altcumva. Multumesc anticipat de raspunsuri.
Luchiano is offline   Reply With Quote
Old 15-09-09, 11:48   #79
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Pune-l unde ai loc.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 09:34   #80
Luchiano

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 34
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Multumesc mult saxo de raspuns. Inca o intrebare la care nu gasesc raspuns nicaieri : Cum se face acordarea incintei la o anumita frecventa ? Acordarea ei depinde de lungimea si diametrul portului ? Portul creeaza aceasta acordare ? Sau altcumva se realizeaza acordarea asta ? Multumesc mult anticipat.
Luchiano is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 14:03   #81
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

salut, nu cunosc prea bine domeniul electrotehnic dar din vazute pe la case mai mari stiu ca firme grele in sunet dau gres la domeniul incinte. ex jbl tubul de 1000w se aude mai prost decat cel de 500w ori cu reflex nu vad mare avantaj decat o vibratie sub linia auditiva cu multe baraieli si obositor la drum lung. pana la sub mai importanta e statia ori la o baterie sub 100 ampri necesita conensator. parerea pur personala . totusi in audio hi fi melomanii nu accepta bass reflex de fapt care nu e altceva decat o pacaleala la un vataj mai mic. mai scurt jbl este cam la nivel calitate pret cel mai ok dar o incita bass reflex facuta in gradina nu cred sa o reusiti mai simplu o incinta inchisa capitonata interior cu vata de sticla si exterior mocheta. bafta, scuze daca am suparat profesionistii
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 14:17   #82
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Din pacate, jbl nu este nici pe departe cel mai ok la raportul calitate/pret!
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 16:54   #83
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

in romania sunt alte legi ale fizicii.....alte sisteme de masura....alta clientela...........sa nu i-mi spui ca alpine sau kenwood sau hertz ori poate clarion sunt peste jbl la difuri, am ceva ani decand tot schimb masini si unitati.....alpine doar head-urile sunt ok,la amp si dif sunt cui, din firme comerciale doar pioneer poate vorbi de un nivel mai ridicat la toata gama, momentan detin un sistem hd pioneer, amp jbl 6 ch difuri kappa infiniti 55 rms sw jbl 500 rms si sunt extrem de multumit, nu stiu ce sw gasesti tu la 500w cu 80 euro cu tot cu incinta.......jbl poate. trag pe el de 3 ani si merge satisfacator.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 17:41   #84
CLAUDIU_URBAN

Stage 5
 
CLAUDIU_URBAN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 658
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

la subwoofere clar nu se poate compara jbl cu hertz sau alpine . nu recomand a se folosi vata de sticla in incinte , doar daca vrei ca sa umpli buzunarele doctorilor de banii. si o incinta bass reflex poate suna corect si bine atata timp cat nu e facuta dupa ureche.
__________________
Incinte Subwoofere https://www.youtube.com/watch?v=V6FztSnQUHw
Rebobinari Difuzoare https://www.youtube.com/watch?v=u_XmDIFE_GY
piese difuzoare http://claudiuurban.blogspot.ro/
CLAUDIU_URBAN is offline   Reply With Quote
Old 17-09-09, 17:47   #85
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

nu prea inteleg aluzia la vata de sticla
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 09:16   #86
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by seliuc daniel View Post
in romania sunt alte legi ale fizicii.....alte sisteme de masura....alta clientela...........sa nu i-mi spui ca alpine sau kenwood sau hertz ori poate clarion sunt peste jbl la difuri, am ceva ani decand tot schimb masini si unitati.....alpine doar head-urile sunt ok,la amp si dif sunt cui, din firme comerciale doar pioneer poate vorbi de un nivel mai ridicat la toata gama, momentan detin un sistem hd pioneer, amp jbl 6 ch difuri kappa infiniti 55 rms sw jbl 500 rms si sunt extrem de multumit, nu stiu ce sw gasesti tu la 500w cu 80 euro cu tot cu incinta.......jbl poate. trag pe el de 3 ani si merge satisfacator.


Pai daca platesti 80 de euro, chiar crezi ca are acei 500 W ? sunt 500 W PMPO sau 500 W RMS ? Hertz sunt peste JBL, iar Alpine, n-am zis nimic de ei. Eu am zis ca JBL sunt departe de a fi raportul calitate/pret ideal! Acuma ca toata lumea are JBL sau Sony, e partea a 2-a, dar asta nu inseamna ca sunt si bune. Iar despre Pioneer? HMM, sunt jos rau de tot, la ce tine de consumer. Daca te uiti la high-end, acolo mai misca, dar in rest...

Dar aici suntem OffTopic, asa ca hai sa nu poluam thread-ul !
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 16:46   #87
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

cum zici tu....fiecare cu parerea lui doar ca eu nu am vazut nimic slab la pioneer ori cred ca cineva din state poate sa comfirme ca 500w jbl nu depaseste 130 dolari indiferent de tara producatoare, tu probabil te axezi pe firmele importatoare din romania care nu stiu decat un ados murdar de 200%, ca fapt la jbl china marca licentiata un sw 500rms pleaca la 63 dolari, peste 4000 buc transport maritim inclus, oricum scuze de off
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 18:44   #88
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
la subwoofere clar nu se poate compara jbl cu hertz sau alpine . nu recomand a se folosi vata de sticla in incinte , doar daca vrei ca sa umpli buzunarele doctorilor de banii. si o incinta bass reflex poate suna corect si bine atata timp cat nu e facuta dupa ureche.
Daca-i bass reflex, sunt de acord, daca-i incinta inchisa cum s-a spus mai sus, nu te afecteaza cu nimic, in schimb din cate am auzit (nu m-a interesat in mod special) difuzorul pare sa fie in timp afectat, totusi, daca se poate vata minerala este OK. Ce incerca Claudiu sa spuna, vad ca nu s-a prea inteles, este faptul ca, daca au pe unde patrunde (incinta reflex) particulele de sticla iti distrug plamanii.
Quote:
alpine doar head-urile sunt ok,la amp si dif sunt cui, din firme comerciale doar pioneer poate vorbi de un nivel mai ridicat la toata gama, momentan detin un sistem hd pioneer, amp jbl 6 ch difuri kappa infiniti 55 rms sw jbl 500 rms si sunt extrem de multumit, nu stiu ce sw gasesti tu la 500w cu 80 euro cu tot cu incinta.......jbl poate. trag pe el de 3 ani si merge satisfacator.
Ma rog, sa va spun eu cate ceva, ieri am montat de curiozitate un GTO 1214 amplificat de un Hifonics brutus bxi 3000D la un volum de 50%, fara distorsiuni pe osciloscop, totul ok, puterea difuzorului ne spune producatorul ca este de 350 sinus, asta inseamna in regim continuu rezista la 350w, ok, a trecut timpul, ne-am luat cu vorba, incapabili de a observa difuzorul fumegand, simteam ceva miros dar se faceau mici (credeam ca s-au ars micii), defapt difuzorul s-a ars, am fost putin dezamagit, cel putin mie, vechea serie GTO mi-a placut mai mult.

Difuzoarele alpine sunt ,,cui" ? recunosc, type S, E sunt ,,cui", dar R ? la pretul de-a dreptul JIGNITOR la care a ajuns, NU CRED ca vei gasii un difuzor mai capabil decat el, rezista la puterea respectiva, are presiunea sonora cu mult peste jalnicul(imi permit sa spun jalnic) jbl, are potential fantastic daca luam in considerare raportul pret/calitate, cu modelul pe 15", daca te pricepi putin, poti concura la un spl drag, fara sa te faci de rusine !

Last edited by Stage1; 18-09-09 at 18:58.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-09, 23:56   #89
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

Quote:
Originally Posted by seliuc daniel View Post
cum zici tu....fiecare cu parerea lui doar ca eu nu am vazut nimic slab la pioneer ori cred ca cineva din state poate sa comfirme ca 500w jbl nu depaseste 130 dolari indiferent de tara producatoare, tu probabil te axezi pe firmele importatoare din romania care nu stiu decat un ados murdar de 200%, ca fapt la jbl china marca licentiata un sw 500rms pleaca la 63 dolari, peste 4000 buc transport maritim inclus, oricum scuze de off

Regret sa iti spun, dar nu sunt 500 W curati la sub 80 de euro, oricum ai lua-o. JBL-u sunt de-a dreptu jalnici, mai ales la seriile de jos, iar despre pioneer !? Singura serie cu adevarat interesanta este seria ODR, care are preturi exorbitante. Daca toata lumea are pioneer/sony/jbl asta nu inseamna ca sunt si buni, repet. Eu nu ma axez pe nici o firma importatoare din romania, asta in primu rand, si in al 2-lea rand, ce experienta in car-audio de-a ta poate sa-ti confirme spusele legate de produse calitative sau necalitative?
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 03:47   #90
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???

eu cred ca tu esti un profesionist..........eu doar un amator, dar cum se face ca japonezii inghit doar pioneer si alpine la hu....probabil sunt prosti informati, cum de mai toate sw standard auto sunt jbl...si aia prosti.....sau poate si gto 696 jbl e o minciuna doar ca sunt premiate de 4 ani, sau ca infiniti foloseste hu bose si difuri jbl, prosti si aia.nu stiu ce ceinezarie ai ars tu jbl dar eu nu am vazut jbl mort. dar poate cum in romania se gaseste nokia 8800 la 120 euro cand el de fapt e 1100e tind sa cred ca asa era si sw ala.....sau tot din harman jbl sunt si infiniti kappa....proaste si alea. mai vezi pe wikipedia cam cu ce se ocupa pioneer cam la ce nivel sunt...apoi argumente. referitor la vata de sticla ,era vorba de incinta inchisa ori eu inteleg etansa...cum ies particule de sticla? la reflex nu se foloseste vata, se executa vacum bypass cu perete dublu masa mochetat. cand gasesti ceva peste pioneer sa ma anunti te rog ca eu de vreo 15 ani am tot cautat dar tot la ei am ajuns. voi vorbiti in romania de nu stiu ce firme cand mai toti prostii de afara nu prea inghit decat firme consacrate.
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -