Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-09, 13:37   #1
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default ajutor achizitionare subwoofer !!!

sal, vreau sa`mi cumpar un subwoofer si sa ii fac eu incinta acasa, dak ma ajuta cineva, dak nu sa o fac la cineva care se pricepe ... ideea e k vreau un singur dif .. am maxim 6 mil sa dau pe dif ... am un amplificator nu f bun ... america power parca de vro 300 w ... o sa il folosesc pe asta pana fac rost d bani sa`mi cumpar altul ... eu m`am gandit la un ground zero GZRW 30SPL cu 1000w ... se merita ? e 550 ron dif`ul ... astept pareri ... sfaturi
oisher is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 18:46   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

OK...
Boxa de 70 litrii acordata la 39 hz, tubul reflex poti sa-l faci dreptunghiular sau rotund (dreptunghular dimensiunile sunt de 5 l /32 L /45 adancime, cm desigur; daca doresti sa pui un tub rotund, 12 diametru si 20 adancime).
Amplif. slab, trebuie obligatoriu schimbat.
Si da, difuzorul este foarte bun.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 22:58   #3
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

amplificatorul stiu ca trebuie schimbat, o sa il schimb, dar criza asta .... ... sper sa fac rost de bani sa schimb si amplificatorul, poti sa imi dai si dimensiunile cutiei ? k nu prea stiu cum se calculeaza sa se auda la parametrii optimi ai dif`ului
oisher is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 09:46   #4
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

Mai exista si alte firme in afara de GZ!!!
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 10:23   #5
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

Quote:
Mai exista si alte firme in afara de GZ!!!
De inceput este foarte bun.
Quote:
mplificatorul stiu ca trebuie schimbat, o sa il schimb, dar criza asta .... ... sper sa fac rost de bani sa schimb si amplificatorul, poti sa imi dai si dimensiunile cutiei ? k nu prea stiu cum se calculeaza sa se auda la parametrii optimi ai dif`ului
Nu exista forme sa se auda la parametrii difuzorului, sunt mici compromisuri dar vorbim de alta liga deja, nu merita sa intru in detaliu, ajunge sa stii ca nu conteaza forma boxei pentru inceput.
Trebuie sa stii sa calculezi doar volumul.
Exemplu: avem 60 cm L* 40 cm l * 29 cm h = 69600 / 1000 = 69.6 litrii (de ce imparti la 1000? transformi cm cubi in litrii respectiv dm cubi).
Inca ceva, mai sus am gresit, daca vrei sa-i faci tub rotund pentru reflex, diametru sa fie de 15 si adancimea de 39, am uitat de fluxul de aer.
Spor la treaba !
P.S fara alt amplificator nici nu merita sa-l legi, te va dezamagii + ca se va auzii distorsionat ==> strici difuzorul.

Last edited by Stage1; 06-10-09 at 10:37.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:27   #6
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

astazi m`am apucat sa fac incinta ... ... chiar dak nu am cumparat inca difuzorul dar nu am mai avut rabdare sper sa iasa cum trebuie ... o sa revin si cu cateva poze ... va multumesc pt sfaturi si @stage1 ms pt calculul incintei
oisher is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 10:26   #7
Bodyz

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 21
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

Nu prea se merita !! Ai amplificatoru prea slab!! Daca ar fi macar 500 de w da ! Itzi recoman un Subwoofer In Phase Xt8 Are 500 Rms si e 320 lei.
Bodyz is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 10:34   #8
Bodyz

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 21
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

Sau mai bn un Alpine SWR-1222D tot 500 w RMS . Dar e 500lei . Dar sunetul e mul mai precis si mai frumos.
Bodyz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 00:25   #9
Buldog_nr1

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 18
Default Re: ajutor achizitionare subwoofer !!!

Bodyz te as ruga sa iti justifici afirmatile . Nu de alta dar as dori sa stiu si eu cum poti compara In Phase Xt8 cu ORICE GZ (lasand la o parte ca tu compari un difuzor de 8" cu unu de 12" , macar de comparai un difuzor capabil de 8" cu unu de 12" mediocru ).
Oishe mergi cu incredere pe Gz In phase nu se merita luat in calcule iti zic din propria experienta .
Buldog_nr1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -