Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Subwoofere

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-09, 12:33   #16
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
Sunt curios de unde stii ca diferenta este de 1-2db? Pentru ca eu le-am testat pe toate cele mentionate mai sus...si seriile noi si vechi si inca nu pot sa ma pronunt...
Raspuns recent:
Quote:
Daca ar fi sa luam practic, nimeni nu poate stabilii o diferenta calculabila si dovedibila.
Am spus mai sus, calculele sunt teoretice, daca nu luam in considerare si teoria, eu zic ca ne asteapta epoca de piatra.
Quote:
Poate ai prins Volvo-ul alb la Log tuning anul trecut...era acordat la 31hz pentru muzica si tot era peaky si nu cobora chiar pana unde trebuie.
Ne incurcam in stiinta, daca incinta este acordata la o anumita frecventa, nu inseamna ca pe frecventa respectiva reda cea mai mare presiune sonora, poate fi acordata la 31hz si sa sune cel mai puternic la 40, avem destule simulari si rezultate practice pentru spl drag, acordam incinta la 60 hz de exemplu, sa aibe la 70 hz o presiune maxima.

Quote:
Cat despre dureri de cap cu acordajul de 35hz e normal, din cauza ca urechile sunt mai sensibile pe masura ce urci in frecventa
Inseamna ca ar trebuii sa am dureri de cap la toate sistemele sub 200 lei, pentru ca ele nu redau bine sub 50 hz (50 hz este peste 35 ==>(din teorema ta, fara suparare) dureri mai mari de cap, cea ce NU se intampla, sa nu mai vorbim de sistemele acordate la 70-80 hz...

Acum fara suparare, daca nu esti convins ca 35 hz este o frecventa puternic joasa (daunatoare omului ascultata la presiune ridicata), o simpla sinusoidala(intr-o incinta acordata cu presiunea maxima pe 35 hz) ar trebuii sa-ti demonnstreze ca 35 hz continuu vs 35+ continuu face o diferenta fantastica(desigur se poate si sub 30 hz, mi se pare prea de tot, moarte curata).

P.S nu vreau sa ma contrazic, fiecare cu experienta proprie, spatiu pentru acumularea unor cunostinte noi este si va fi mereu.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 05-06-09 at 12:51.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 11:36   #17
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Nimeni nu poate zice asaceva ... De unde ai scos tu 1-2 db si teoretic? Ce treaba are acordajul cu frecventa de rezonanta a masinii... Tu poti acorda la cat vrei ..tot acolo va fi...acum urmeaza daca vrei sa fie eficient sistemul sau nu
Legat de dureri de cap ...Sunt destule persoane cu sisteme potente care dadeau jos si nu ii mai durea nimic
blak is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 11:53   #18
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
Ce treaba are acordajul cu frecventa de rezonanta a masinii... Tu poti acorda la cat vrei ..tot acolo va fi...acum urmeaza daca vrei sa fie eficient sistemul sau nu
Cu cat acorzi mai inafara frecventei de rezonanta a masinii, cu atat vei obtine un SQ mai bun, te apropii de un raspuns cat mai liniar. Cu cat acorzi mai mult pe frecventa masinii, cu atat vei obtine un SPL mai bun(exact opusul SQ). Deci NU AI CUM sa fi tot acolo, nu prea inteleg ce vroiai sa spui. Desigur spusele mele sunt cazuri extreme (raspuns liniar armonic pe toata gama de frecvente joase este aproape imposibil de obtinut).
Quote:
Nimeni nu poate zice asaceva ... De unde ai scos tu 1-2 db si teoretic?
Eu cred ca sunt oameni capabili, suntem totusi destul de avansati tehnologic sa ne dam seama de ,,potentialul" unui difuzor, se stie unde se comporta cel mai bine, se stie la ce temperatura si ce curent se topeste bobina (desigur toate au marja de eroare, existenta in orice domeniu, asta nu inseamna ca suntem complet in ceata, te rog reciteste posturile, sunt sigur ca-ti vei da seama ca vorbeam despre driver si am exclus ambient).
Quote:
acum urmeaza daca vrei sa fie eficient sistemul sau nu
Eficient pentru tine inseamna un SPL bun, dar eficienta nu se ,,masoara" numai in decibeli multi, poate fi un sistem eficient din punct de vedere tehnologic, sa aibe o racire buna, un sunet placut, un flux liniar si armonic, pentru mine asta inseamna sa obtii un sistem eficient (sa fie bun din toate punctele de vedere, sau ma rog, din mai multe perspective, nu doar presiune sonora).

Exemplu concret ca nu suntem asa priceputi inca este chiar accest om https://forum.4tuning.ro/371-spl-presiune-sonora/51656-record-mondial-db-drag-180-5-db-alan-dante-brazilia-1-18-a.html, suntem cam departe asa-i ?

P.S am deviat de la subiect, a fost ultimul meu reply

Last edited by Stage1; 07-06-09 at 12:24.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 12:24   #19
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Ma scuzi parca vorbeam de decibeli ...ca diferenta intre subwoofere, nu SQ. Avand invedere de bobina crede-ma ca majoritatea pica pe la aceeasi temperatura deorece se folosesc cam acelelasi rasini Daca ai vazut un magnet mare si ca ai vazut sarma groasa nu inseamna ca este bun difuzorul ... sunt multi alti factori .
Ca tot vorbim de potentialul difuzoarele crede-ma kicker este sub alpine la tot ce vrei CA tot vorbim de tehnologie... ai desfacut un kicker? Nu cred..

Last edited by blak; 07-06-09 at 12:26.
blak is offline   Reply With Quote
Old 07-06-09, 12:47   #20
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
Originally Posted by blak View Post
Ma scuzi parca vorbeam de decibeli ...ca diferenta intre subwoofere, nu SQ. Avand invedere de bobina crede-ma ca majoritatea pica pe la aceeasi temperatura deorece se folosesc cam acelelasi rasini Daca ai vazut un magnet mare si ca ai vazut sarma groasa nu inseamna ca este bun difuzorul ... sunt multi alti factori .
Ca tot vorbim de potentialul difuzoarele crede-ma kicker este sub alpine la tot ce vrei CA tot vorbim de tehnologie... ai desfacut un kicker? Nu cred..
expertule imi faci si mie o cutie de chibrituri pt un dif de 1800?
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 22:53   #21
zolll

Stage 2
 
zolll's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

In afara seriei F1 de la Alpine (care teoretic ii bun, practic aproape nimei nu l-a auzit), eu zic ca la difuzoare (mai ales la suburi) Alpine ii mult sub Kicker. Eu niciodata nici nu am auzit un sistem compus din suburi alpine sa suna tare sau sa suna foarte frumos. Tot ceea ce vezi sunt niste demo car-uri pentru show & shine si la care aspectul instalarii ii de 10 ori mai important decat cum suna sistemele.
__________________
www.magnatuning.ro
Car audio & styling
zolll is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 05:30   #22
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
eu zic ca la difuzoare (mai ales la suburi) Alpine ii mult sub Kicker
Din ce punct de vedere ?
Quote:
Eu niciodata nici nu am auzit un sistem compus din suburi alpine sa suna tare sau sa suna foarte frumos.
Eu da. Categoric nu sunt singurul. Difuzoarele sunt capabile sa sa sune tare sau frumos, asta in functie de pretentiile fiecaruia.
Acum sa intoarcem, eu niciodata nu am auzit un sistem compus din suburi kicker sune foarte frumos.
Noul type r este un difuzor cu pretentii, nu merge bagat in orice cutie cu orice amplif., inainte sa ceri, trebuie sa oferi, pe inteles, daca vrei sa sune bine, trebuie sa-i oferi putere/incinta pe masura.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 08:23   #23
zolll

Stage 2
 
zolll's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Din punctul de vedere a puterii, constructiei, raportului pret/performanta, etc.
Daca vrei SQ de la Kicker, uita-te la seria CompVX - dar sunt sigur ca asa ceva nu ati auzit inca, in tara nu prea s-a comercializat aceasta serie.
zolll is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 10:33   #24
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

prin urmare.. am ramas axat pe : 2 type R , 2 gzrw spl 12", sau 2 gz hidrogen 12" (spre care as opta cel mai mult)? ce sa aleg?
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 10:38   #25
zolll

Stage 2
 
zolll's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Daca vrei SPL, mergi cu 2 buc Radioactive SPL. Seria Hydrogen suna destul de frumos. La Alpine nu ma dau cu parerea.
zolll is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 10:53   #26
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
Originally Posted by zolll View Post
Daca vrei SPL, mergi cu 2 buc Radioactive SPL. Seria Hydrogen suna destul de frumos. La Alpine nu ma dau cu parerea.
am auzit cum suna la tine 2 kickere l7 de 15" incredibil rupeau masina dar necesita ditamai incinte plus amplificare serioasa..(probabil ma mai sti.. am luat de la tine amplifu pe 4 canale hidrogen) nu-mi permit de asta ma axez ... tu banuiesc ca ai ascultat si kicker l7 si hidrogen 750 rms respectiv 800 rms pentru hidrogen care ti se pare mai ok ca difuzor?
kickeru necesita incinta mai mare ca si hidrogenu?
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 14:29   #27
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
2 kickere l7 de 15" incredibil rupeau masina
Daca stai si compari ce difuzoare de 15" mai exista pe piata la acelasi pret, eu zic ca nu-i nimic iesit din comun, performantele sunt OBLIGATORII, performante iesite din comun mai rar .
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 14:44   #28
zolll

Stage 2
 
zolll's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 55
Member of:
[FORD]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Zeus: Da, imi amintesc de tine
Am auzit in total 2 sisteme diferite facute cu cate 2 suburi din seria Hydrogen, cele de 800W RMS. Acuma bineinteles depinde foarte mult de instalatie (iar mie personal nici una dintre instalatii nu mi-a placut), dar nu am ramas impresionat de rezultat. Sau poate m-am obisnuit prea mult cu alte sisteme si aceste nu m-au mai impresionat

Acuma poate sar unii pe mine, dar parerea mea ii ca la banii astia gasesti deja Solo-Baric L5 de 30 cm sau poate si L7 de 30 cm (numai daca ai suficient spatiu in portbagaj la dispozitie!). Hydrogenul nu se compara cu astia, iti garantez eu.
zolll is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 14:46   #29
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

Quote:
Hydrogenul nu se compara cu astia, iti garantez eu.
Corect. Din acelasi motiv am recomandat type r, daca se poate de 15" ar fi perfect.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-09, 16:12   #30
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: alegere 2 woofere urgent!!!

nu mai inteleg nimic ma intreb de ce un dif de 5 mil e mai bun ca unu de 8 si asa mai departe... o sa-mi cumpar hidrogen nu-mi place schimb pe altu si asa mai departe..
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -